جامعه شهری

آغاز فعالیت واحدهای کنترل کنار جاده‌ای آلایندگی خودروها از امروز

مدیر عامل ستاد معاینه خودروهای تهران تاکید کرد: ناوگان سنگین به علت فرسودگی و عدم پایداری در حفظ شرایط مورد تأیید در مراکز معاینه فنی، نیاز به کنترل مضاعف در سطح شهر دارند و در همین راستا از امروز 15 آذر ماه در برنامه‌ای مشترک با پلیس راهور تهران بزرگ نسبت به راه اندازی مجدد واحدهای کنترل کنار جاده‌ای جهت پایش وضعیت آلایندگی خودروهای سنگین و سبک اقدام شده است.

به گزارش مجله خبری آبادی 118، شادی مالکی در خصوص دلایل اجرای این طرح با تشدید آلودگی هوا در شهر تهران توضیح داد: بنابر آخرین سیاهه انتشار شهرداری تهران منابع متحرک در تولید آلاینده‌های گازی سهم ۸۳ درصدی و در تولید ذرات معلق سهم ۶۱ درصدی دارند که با توجه به سهم عمده این منابع در ایجاد آلودگی شهر تهران، اجرای طرح هایی برای پایش مستمر این ناوگان مورد نیاز است. در همین راستا این ستاد در برنامه‌ای مشترک با پلیس راهور تهران بزرگ نسبت به راه اندازی مجدد واحدهای کنترل کنار جاده ای جهت پایش وضعیت آلایندگی خودروهای سنگین و سبک اقدام کرده است.

مدیر عامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران در توضیح نحوه اجرای این طرح مشترک، اظهار کرد: در این طرح خودروها که در شهر تردد می‌کنند به صورت تصادفی متوقف و با استفاده از تجهیزات میزان آلایندگی آن اندازه گیری می‌شود. در این بررسی، خودروهای آلاینده و دودزا توسط پلیس راهور جریمه و با کنترل آنلاین معاینه فنی آنان، در صورت صحت معاینه فنی و مردودی در آزمون نسبت به ابطال آن اقدام می‌شود. 

وی در توضیح این مسئله که چه خودروهایی شامل این طرح می‌شوند؟ افزود: حسب هماهنگی انجام شده با پلیس راهور تهران بزرگ در این طرح کلیه خودروهای سبک و سنگین مورد ارزیابی و کنترل قرار می‌گیرند. در سنوات گذشته این طرح تنها برای خودروهای سنگین اجرا می‌شد که از امسال با توجه به طرح ابطال معاینه فنی خودروهای دودزا و دارای نقص فنی توسط پلیس خودروهای سبک نیز کنترل می شوند؛ البته ناوگان سنگین به علت فرسودگی و عدم پایداری در حفظ شرایط مورد تأیید در مراکز معاینه فنی که در بحث آلایندگی حدود آن توسط سازمان حفاظت محیط زیست تعیین می شود نیاز به کنترل مضاعف دارند.

بنابر اعلام روابط عمومی ستاد معاینه فنی خودروهای تهران، مالکی درباره نحوه پایش خودروها توسط این واحدها توضیح داد: این خودروها مجهز به تجهیزات آزمون آلایندگی جهت خودروهای سبک و سنگین بوده و کارشناسان پس از کنترل وضعیت انتشار آلایندگی، مواردی از ظاهر وسیله نقلیه که مربوط به ایمنی است نظیر سلامت چراغ های اخطار، کمربند ایمنی، نداشتن روغن سوزی (دود آبی)، وضعیت لاستیک‌ها… را به صورت چشمی کنترل می‌کند. در نهایت معاینه فنی وسیله نقلیه در صورت داشتن هرگونه نقص یا تغییر در وضعیت ظاهری و فنی که موجب کاهش ایمنی یا انتشار بیش از حد مجاز گازهای آلاینده هوا و صدا می‌شود، توسط پلیس ابطال می‌شود.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023