جامعه شهری

ابتکار نوین حکمرانی در دولت سیزدهم

وزارت کشور اعلام کرد: در ابتکاری نوین، هر هفته یک نشست تخصصی استانی چهار ساعته برای بررسی وضعیت استان های کشور و پیگیری رفع چالش ها در محورهای مدیریتی و ماموریتی وزارت کشور برگزار می شود؛ نشست هایی که با هدایت و راهبری وزیر کشور و دعوت از یک استاندار و معاونین وی و با حضور معاونان و مشاوران وزیر کشور تشکیل می‌شود.

به گزارش مجله خبری آبادی 118، بر اساس اعلام وزارت کشور، تشکیل این جلسات، ابتکاری است که با رویکرد نظارت هدایت محور به منظور ارتقای «کفایت و کیفیت حکمرانی» تدبیر شده است.

سابقه نشست های تخصصی استان ها با وزیر کشور بنا به اظهار «ابوطالب شفقت» معاون هماهنگی امور استان‌های وزیر کشور به ماه های اولیه شکل گیری دولت سیزدهم بر می گردد.

شفقت روز شنبه در گفت و گو با مرکز اطلاع رسانی وزارت کشور از شکل گیری یک گفتمان مشترک در راستای خدمت برتر با هماهنگی بیشتر، پیگیری مستمر امور استانی، انتقال تجربیات استان ها به یکدیگر، مستندسازی وقایع، عملکردها و روش ها، برجسته ساختن ابتکارات استانی، مدیریت و ثبت دانش و کشف اشکالات و نواقص از گذر نشست های تخصصی استانی با حضور وزیر کشور و گاهی در حضور سایر وزرای مربوط به موضوع، به عنوان نتایج این نشست ها یاد می‌کند.

مشروح مصاحبه با ابوطالب شفقت معاون هماهنگی امور استان های وزارت کشور را در ادامه می خوانید:

ابتکار نشست های تخصصی، چرا و چگونه شکل گرفت؟

سابقه نشست های تخصصی استان ها با وزیر محترم کشور به دو سه ماه اول شکل گیری دولت سیزدهم بر می گردد. جلسات مختلف شورای معاونین یکشنبه ها در دو سطح راهبردی و اجرایی برگزار می شود. پس از انتصاب اکثریت استانداران و به منظور بررسی وضعیت استان ها از طریق وبیناری، استانداران به نوبت در جلسات شورای معاونین شرکت و مسایل استانی را مطرح می کردند. بدین صورت، گفتمان تخصصی و مدیریتی و تعامل موثر بین صف و ستاد وزارت کشور، شکل گرفته و مصوبات آن نشست ها، ثبت و پیگیری می شد. وزیر کشور، شخصا و در بعضی موارد همراه معاونین در استان ها حضور یافته و از نزدیک مسایل استانی را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهند. همچنین به صورت دوره ای ماهانه، نشست سراسری استانداران با وزیر کشور برگزار می شود که بعضا با دعوت از دیگر وزرا، موضوعات به صورت خاص‌تر بررسی می شود.

پس از گذشت یک سال و نیم از این فرایند و مسائل مطرح شده در این نشست ها و سفرها، جای خالی بررسی مسائل استانی به صورت مجزا با حضور مدیران ارشد استان و وزارت کشور به عنوان ارکان حکمرانی، بیشتر آشکار شد لذا در اوایل سال ۱۴۰۲ بررسی وضعیت استان ها در همه محورها اعم از حوزه مدیریتی – ماموریتی وزارت کشور که توسط معاونت های تخصصی وزارت کشور راهبری می شوند و حوزه ماموریتی حکمرانی استانداران در سایر ارکان دولت مورد بحث قرار گرفت. این موضوع در نشست مشترک استانداران سراسر کشور مورخ ۲۲ خردادماه ۱۴۰۲ مطرح و مقرر شد با هدف تعامل بیشتر و چهره به چهره  بین ستاد و صف وزارت کشور، جلسات تخصصی تر با تک تک استان‌ها و در کلیه محور های ماموریتی استانداران در سر فصل‌های مشخص شده، برگزار شود و در این جلسات تخصصی تیم مدیریت ارشد ستاد و صف حضور داشته باشند. نشست تخصصی استان‌ها این گونه، شکل گرفت. 

چه موضوعاتی در نشست تخصصی استان مطرح می‌شود؟

در تعیین محورهای گزارش پس از بررسی اولیه توسط کارگروه خبرگی ستاد وزارت، طی مکاتبه رسمی از همه استانداران و معاونین نظر خواهی شد. نهایتا محورهای گزارش در هشت عنوان (مدیریت عمومی، مدیریت سیاسی، مدیریت امنیتی، مدیریت اجتماعی، مدیریت عمرانی و وضعیت زیرساخت ها، مدیریت شهری و روستایی، مدیریت اقتصادی و مدیریت بحران) تعیین شد. ذیل هر محور، چندین زیر محور (موضوعات محوری) در یک کارگروه تخصصی جمع بندی شده و به استان ها ابلاغ و درخواست شد آخرین وضعیت استان در این محورها، تنظیم شود تا در زمان نشست تخصصی، ارائه شود.  علاوه بر آن هشت محور، پیش بینی شد که چنانچه در استان، خلاقیت و ابتکار خاصی در جهت توسعه حکمرانی مردم پایه انجام گرفته ، همچنین موارد احتمالی دیگری که ضرورت دارد حسب شرایط استان در این نشست مطرح شود و در محورهای اصلی و زیر محورها بیان نشده، ارائه شود.

چگونه مسائل استانی و محورهای مورد بحث متناسب با هر استان به مدیران ستادی یا سایر دستگاه ها اطلاع رسانی و بروزرسانی می شود؟

فرایند اجرای این ارزیابی و نشست های تخصصی بدین گونه است که در بدو امر، طی ابلاغیه ای محورهای گزارش به استان ها، ابلاغ و بر اساس تعیین استان ، دعوتنامه به استان ها ارسال شده و درخواست می شود حداقل سه روز قبل از نشست استان مدعو، گزارش آماده ارائه به معاونت هماهنگی ارسال شود. سپس این گزارش در اختیار همه معاونین ، روسای دستگاه های تابعه و وابسته ، مدیران مراکز و مشاوران مرتبط وزارت قرار می گیرد تا نسبت به کلیات موضوع، اشراف اولیه داشته باشند. لذا فرآیند برگزاری این نشست به نحوی است که اشراف کلی برای گزارش دهنده و دیگر حاضرین در جلسه وجود دارد.

حاضرین چه کسانی هستند و نحوه هدایت و راهبری نشست تخصصی چگونه است؟

نشست، کاملا کارشناسی و تخصصی است. ابتدا استانداران کلیاتی از وضعیت مدیریتی، اقتصادی، زیر بنایی و توسعه شهری – روستایی، سیاسی، اجتماعی، امنیتی و حتی وضعیت ساختاری رده‌های وزارت کشور در استان را بیان می کنند. البته با توجه به نقش استاندار که حکمران استانی و نماینده عالی دولت در استان است در این قسمت هیچ محدودیتی در ارائه گزارش، اعمال نمی شود. از همان ابتدا گفتگوی دو طرفه در قالب پرسش و توضیحات تکمیلی شکل می گیرد. به عبارت دیگر، نشست، هم جنبه گزارش دهی و تحلیلی از استان دارد که شناخت کاملی از استان در ستاد وزارت کشور حاصل ‌می‌شود، هم جنبه ارزیابی دارد که ظرفیت و قابلیت های مدیریتی، مورد بررسی قرار می گیرد و هم جنبه تخصصی دارد و حوزه های مختلف تخصصی مورد بررسی قرار می گیرد. همه حوزه های تخصصی وزارت کشور و مشاوران تخصصی وزیر در آن حضور دارند و اظهار نظر می کنند. همچنین انتقال تجربه بین صف و ستاد شکل می‌گیرد و در پایان با هدایت و راهبری وزیر، جمع بندی و موضوعات قابل پیگیری اعلام می شود.

برای هر هفته امکان برگزاری یک نشست تخصصی فراهم است که هر جلسه، بیش از ۴ ساعت به طول می انجامد. ۱۷ استان تاکنون در این قالب به ارائه وضعیت استان و عملکرد خود پرداخته اند. در مجموع بالغ بر ۶۰۰ عنوان موضوع قابل پیگیری مصوب شده که بعد از هر جلسه استانی با ابلاغ مصوبات، پیگیری ها شروع می شود و قرار است آخرین جلسه  در ۲۱ اسفندماه سال جاری برگزار شود تا این نشست های تخصصی برای همه استان ها، یک بار برگزار شود؛ تجربه ای دانش پایه و مشورتی که باعث ارتقای «کفایت و کیفیت حکمرانی» می شود.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023