اجتماعی

از افتتاح مراکز نگهداری روزانه سالمندان تا مسابقه کاهش وزن تهرانی‌ها در هفته سلامت

مدیرکل سلامت شهرداری تهران از برگزاری مسابقه کاهش وزن تهرانی‌ها و راه اندازی مراکز نگهداری روزانه سالمندان در هفته سلامت خبر داد.

به گزارش مجله خبری آبادی 118، حمید صاحب صبح امروز در نشست خبری خود در مورد برنامه‌های هفته سلامت، گفت: هفته سلامت فرصتی است که مردم بار دیگر به مسئله سلامت ذهن و جسم اهمیت دهند و دقت داشته باشید که مفهوم سلامت بسیار عمیق و وسیع‌تر از تندرستی است و باید علاوه بر توجه به مسئله تندرستی به سلامت روح نیز توجه کرد.

وی با بیان اینکه بر اساس اسناد بالادستی و تاکید شهردار تهران موضوعاتی همچون ارتقاء سلامت فردی و اجتماعی، تحکیم خانواده و جلب مشارکت آحاد مردم در دستور کار قرار دارد، گفت: ما نیز در این اداره کل با رویکرد مبانی ایرانی و اسلامی و محور خانواده و مسجد اقدامات خود را انجام خواهیم داد.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران با بیان اینکه از نهم تا ۱۵ اردیبهشت ماه را هفته سلامت نامگذاری کردند که برنامه‌هایی خاص در دو حوزه عمومی و گروه‌های خاص پیش بینی شده است، گفت: شعار هفته سلامت حال خوب زندگی است که بیش از ۴۴ برنامه برای این هفته پیش بینی کردیم.

برپایی ۱۰۰ میز خدمت با محوریت پزشکان و پیراپزشکان در مناطق محروم پایتخت

وی با اشاره به اکران پیام‌های سلامتی در حوزه زندگی سالم با محوریت موضوع دخانیات و تغذیه، تصریح کرد: برنامه افتتاحیه در میدان مشق با حضور مدیران شهرداری برگزار می‌شود و امسال در هفته سلامت با برپایی ۱۰۰ میز خدمت با محوریت پزشکان و پیراپزشکان گروه‌های جهادی، بزرگترین طرح ویزیت پزشکی در مناطق مختلف شهر تهران به ویژه مناطق کم برخوردار را با محوریت پارک شهر برگزار می‌کنیم.

برگزاری مسابقات کتابخوانی با محوریت مهارت زندگی و مسابقات ورزشی

صاحب با بیان اینکه در ۱۵ اردیبهشت و در روز آخر هفته سلامت پیاده روی بزرگ خانوادگی در بوستان جوانمردان انجام می‌شود، افزود: ویژه برنامه‌های متعددی برای کودکان، نوجوانان و جوانان در هفته سلامت پیش بینی کردیم که برای نوجوانان برگزاری مسابقات کتابخوانی با محوریت مهارت زندگی و مسابقات ورزشی پیش بینی شده و برای جوانان نیز کارگاه‌های آموزشی آموزش ازدواج پیش بینی شده است و همچنین در نظر داریم که یک درصد دانشجویان را در قالب ۱۰۰ کارگاه با مهارت‌های پیش از ازدواج آشنا کنیم و همچنین در یکی از روزهای هفته سلامت با محوریت مادران دارای سه فرزند به بالا در بوستان ملت ویژه برنامه‌ای را اجرا خواهیم کرد.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران با بیان اینکه در حوزه سالمندی نیز در پارک لاله با حضور ۷۰۰ سالمند ویژه برنامه‌ای خواهیم داشت، اظهار کرد: برای اولین بار مراسم گنجینه‌های شهر تهران در منطقه ۸ افتتاح می‌شود که در نظر داریم توانمندی‌های سالمندان را شناسایی کنیم و به نوعی مسابقه استعدادیابی است.

صاحب گفت: همچنین در هفته سلامت دو مرکز فرآهنگ در مناطق ۱ و ۲۱ به صورت پایلوت افتتاح می‌شود که در این مراکز به صورت روزانه از سالمندان نگهداری شده و در این مراکز خدمات پزشکی و بهداشتی ارائه نمی‌شود، اما خدمات بازآفرینی اجتماعی و فرهنگی ویژه سالمندان به آنها آموزش داده می‌شود و قرار بود این مراکز در بهمن ماه سال گذشته افتتاح شود اما به دلیل برخی ملاحظات افتتاح آنها به هفته سلامت امسال موکول شد.

افتتاح مراکز فرآهنگ برای نگهداری سالمندان تهرانی 

وی با بیان اینکه در نظر داریم پس از موفقیت آمیز بودن این مراکز در هر محله یک فرآهنگ افتتاح کنیم، گفت: هر مرکز ۱۰۰ الی ۱۵۰ سالمند می‌تواند جذب کند که شهرداری تهران تجهیزات و خدمات و مکان ایجاد این مراکز را در اختیار بخش خصوصی که از بهزیستی مجوز فعالیت داشته باشد قرار می‌دهد و با اینکه این مراکز رایگان نیست اما مبلغ آن بسیار کمتر از مراکز خصوصی است و برای سالمندان نیازمند نیز این مراکز ارزان یا رایگان خواهد بود.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران با بیان اینکه به اقتضای سالمندی فعالیت اجتماعی سالمندان محدود می‌شود و همین محدودیت می‌تواند زمینه بروز بیماری‌ها را افزایش دهد، تصریح کرد: بر همین اساس با مدل فرآهنگ شروع کردیم و امیدواریم بتوانیم این مدل را ارائه دهیم.

گردهمایی کودکان اوتیسم در برج میلاد

وی همچنین از برگزاری گردهمایی کودکان اوتیسم در برج میلاد خبر داد و گفت: مسابقه دو همگانی اوتیسم و سندرم دان در ۱۵ اردیبهشت و مسابقه پخت املت برای کودکان اوتیسم در ۱۴ اردیبهشت ماه برگزار می‌شود.

صاحب با بیان اینکه همچنین مسابقه وزن خوب حال خوب در بوستان پلیس در منطقه ۴ با حضور ۷۰۰ شهروند بالای ۱۰۰ کیلو برگزار می‌شود، گفت: با طراحی یک اپلیکیشن در نظر داریم یک مسابقه اختصاصی برای کاهش وزن تهرانی‌ها داشته باشیم که حداقل یک میلیون کیلوگرم وزن توسط شهروندان تهرانی در قالب این اپلیکیشن کم شود.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران با بیان اینکه ۶۰ درصد مردم از اضافه وزن رنج می‌برند در پاسخ به سوالی مبنی بر وضعیت سلامت تهرانی‌ها گفت: این گزارش را باید وزارت بهداشت ارائه کند.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023