گردشگری و سفر

از مقصد گردشگری تا شهر ارواح

یکی از شهرهای برزیل که زمانی مقصد محبوب گردشگران بود حالا با خطر تبدیل شدن به یک ویرانه مواجه است.

به گزارش مجله خبری آبادی 118 و به نقل از یورونیوز، شهر «آتافونا» در بزریل به عنوان یکی از مقاصد گردشگری محبوب این کشور شناخته می‌شود. گردشگران با وجود هتل، خانه‌های تفریحی و تفرجگاه‌ها و آسمان آفتابی «آتافونا» به این شهر سفر می‌کردند.

اما حالا روند تبدیل این مکان به شهر ارواح آغاز شده است، چراکه افزایش شدید سطح آب دریا این مقصد گردشگری را به یک کابوس بدل کرده است.

روند فرسایش ساحل از حوالی دهه ۶۰ میلادی در «آتافونا» مشخص شده بود.

موقعیت مکانی این مقصد گردشگری و تاثیرات شدید تغییرات اقلیمی که از قرن بیستم تاکنون افزایش ۲۰ سانتی‌متری سطح دریا در جهان را به همراه داشته، این پدیده را به وجود آورده‌اند.

فقط در «آتافونا»، اقیانوس اطلس در هر سال ۶ متر پیش‌روی می‌کند و به دنبال آن املاک نزدیک سواحل دچار صدمه و ویران می‌شوند. تاکنون در مجموع ۱۴ ساختمان و ۵۰۰ خانه در درون دریا غرق شده‌ و سواحل این شهر را به گورستان غرق در آب تبدیل کرده‌اند.

اما افزایش سطح دریا تنها مشکلی نیست که این مقصد گردشگری با آن دست و پنجه نرم می‌کند؛ رودخانه نزدیک به این شهر نیز به دلیل استخراج و کشاورزی مفرط دچار کم‌آبی شده است.

به گفته یک زمین‌شناس حجم آب این رودخانه در طول ۴۰ سال اخیر به طور شدیدی کاهش یافته و این یعنی این رود شن بسیار کمی به «آتافونا» منتقل می‌کند. با کاهش شن، سواحل این شهر دیگر قادر به جایگزینی طبیعی شن نیستند و بیش از پیش پس‌روی می‌کنند.

مقامات محلی چندین برنامه و طرح را برای توقف تحلیل سواحل مورد بررسی قرار داده‌اند. با این‌که بسیاری امیدوارند مشکلات «آتافونا» حل شود اما برای برخی از ساکنان رونق این سواحل به خاطره تبدیل شده است.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023