جامعه شهری

اصول مختص به شوراها در قانون اساسی، نادیده گرفته شده است

رییس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اهمیتی که در قانون اساسی کشور برای شوراها قائل شده است، گفت: در قانون اساسی کشور، چند اصل به شوراها اختصاص یافته است اما تاکنون این اصول و آنچه ما انتظار داشتیم؛ محقق نشده است.

به گزارش مجله خبری آبادی 118، مهدی چمران در یکصد و نود و هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی، شهدای مدافع امنیت و شهدای مدافع حرم، با گرامیداشت یاد و خاطر آیت الله سید حسن مدرس و روز مجلس، این شخصیت برجسته را از تاثیرگذارترین افراد در مجلس ملی برشمرد و گفت: امیدواریم که همه نمایندگان ملت همچون مدرس در مسیر حق و حق طلبی باشند؛ شهید مدرس راهی را گشود که برای دیکتاتوران زمان خود همچون رضاخان خوشایند نبود و در نهایت این مبارزات منجر به تبعید و شهادت این مرد بزرگ شد.

وی در ادامه با یادآوری سالروز شهادت میرزا کوچک خان جنگلی، ضمن گرامیداشت یاد و خاطر او، وی را یکی از نیروهای انقلابی و اثرگذار در جریان نهضت مشروطیت خواند و افزود: این مبارز بزرگ یکی از شخصیت هایی است که در زمان خود مظلوم واقع شد، وی یک عالم روحانی بود و در سِلکِ یک مبارز و چریک در مقابل دشمنان ایران، به خصوص روس و انگلیس می جنگید چرا که او می خواست ایران مستقل باشد و زیر نفوذ نباشد و درآخر به دست رژیم دژخیمان پهلوی به شهادت رسید.

رییس شورای اسلامی شهر تهران با یادآوری روز ۱۲ آذر ماه روز تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۵۸، با گرامیداشت این روز بزرگ عنوان کرد که ایران بعد از انقلاب اسلامی با تأیید مردم و تصویب آن و تأیید امام راحل، صاحب یکی از محکم ترین و زیباترین قانون های اساسی در دنیا شد که امیدواریم همه ما به قاموس آن پایبند باشیم.

چمران همچنین در خصوص اهمیت شوراها در قانون اساسی گفت: در قانون اساسی کشور، چند اصل به شوراها اختصاص یافته است؛ اما تاکنون این اصول و  آنچه ما انتظار داشتیم؛ محقق نشده است. اما تمام تلاش ما این است که قانون اساسی و تمام آزادی هایی که در قانون اساسی آمده را به طور کامل اجرا و پیاده سازی کنیم.

وی افزود: ما سعی داریم تا بتوانیم با تلاش های بیشتر قانون اساسی را همانگونه که هست به ویژه در بخش مرتبط با شوراها و آزادی هایی که دیده شده و به تصویب رسیده، به خوبی اجرا کنیم.

رییس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه به موضوع انتخاب معتمدین محلات و نمایندگان شورای اسلامی شهر تهران در قالب افتتاح شورای محلات اشاره کرد و ضمن تبریک از سرگیری فعالیت آن پس از گذشت سالها، افزود: روز پنجشنبه گذشته شاهد نخستین افتتاح شورای محلات در منطقه ۱۴ شهرداری تهران بودیم و پس از دوسال تلاش های مستمر شورای ششم به ثمر نشست و با حضور تعداد کثیری از شورایاران و با حضور برخی اعضای شورای شهر تهران آغاز به کار کرد که از این رو با آرزوی موفقیت برای همه این نمایندگان، امیدواریم سایر مناطق شهر تهران هم هرچه زودتر کارخودشان را آغاز کنند و از این ظرفیت خوب محلات به نحو احسن برای شهر استفاده شود.

وی تاکید کرد: سامانه «من شهردارم» هم می تواند در کنار این موضوع و در بستر فضای مجازی بعنوان یک اهرم حمایتی برای مجموعه شهرداری و شورای شهر تهران باشد و در آبادانی مناطق نقشی پر رنگ و اثرگذار داشته باشند.

چمران همچنین به افتتاح خط متروی پرند که روز پنجشنبه و با حضور رییس جمهوری برگزار شد اشاره کرد و در این خصوص اظهار داشت: موضوع احداث خط متروی پرند از سال ۸۳ مطرح شد و در سال ۹۲ مسئولیت ساخت آن به شهرداری تهران واگذار شد، اما با توجه به عدم تخصیص بودجه در آن سالها پیشرفت مختصری را داشت، اما در سال گذشته که آقای رییسی به شهرستان پرند سفر کرده بودند با تکمیل این پروژه که با درخواست بسیاری ازم ردم روبرو شدند که با صدور دستور ویژه ایشان، شهرداری تهران توانست اقدامات لازم را در این خصوص انجام داده و ظرف یکسال این موضوع را عملیاتی کند.

وی ضمن ابراز امیدواری از فعال شدن این خط در راستای تسهیل گری حمل و نقل شهروندان از تلاش های بی وقفه برای انعقاد و نهایی شدن قرارداد خرید واگن های جدید برای الحاق آن به سامانه حمل و نقل عمومی شهر تهران خبر داد و بیان کرد: امید آن می‌رود تا با عملیاتی شدن این موضوع در آینده ای نه چندان دور بتوانیم در خطوط مترو سرفاصله های کمتری داشته باشیم تا منجر به آسایش و آرامش مردم شهر تهران شود.

رییس شورای شهر تهران در ادامه سخنان خود ضمن محکوم کردن از سرگیری حملات و بمباران رژِیم صهیونیستی به نوار غزه و آغاز دوباره کودک کشی ها عنوان کرد: این جنایات قطعا واکنش مردم دنیا را به همراه خواهد داشت و صبر مردم منطقه را هم لبریز خواهد کرد، این آغازی بر یک سقوط است و امیدواریم به لطف الهی این امر بزودی مسجل شود.

وی ادامه داد: آمریکا با اهدای بمب های چند صد کیلویی و چند تنی سنگر شکن مسبب ادامه این کشتارهاست و سهم بالایی هم در این جنایات دارد و بر این باورند تا با قتل عام فلسطینی ها همچون ماشین چمن زنی ریشه آنان را زده و حماس را نابود کنند؛ این ایدئولوژی خونخواری امریکایی-اسرائیلی هم وحشتناک است و هم غیر قابل پذیرش نه تنها برای مسلمین بلکه برای همه انسانها در دنیای امروز.

چمران با آرزوی توفیق و پیروزی برای مردم مقاوم فلسطین و نابودی این غده سرطانی اظهار داشت: اسرائیل هم اکنون هم رژیمی شکست خورده است چرا که بر خلاف هجمه های عجیب و غریب رسانه ای و بوق های قدرتمند تبلیغاتی، امروز ملت های آزادیخواه دنیا نه تنها از دولت هایشان که حامی این رژیم منحوس هستند برائت جسته اند؛ بلکه در قلب پایتخت ها و شهرهای خودشان اقدام به تظاهرات های چند صد هزار نفری علیه این رژیم و محکوم کردن کشتارهای اسرائیلی ها می کنند.

رییس شورای شهر تهران در پایان این اقدامات جهانی را مرگ اسرائیل برشمرد و ابراز امیدواریی کرد که ان‌شاءالله بزودی با همت، مقاومت و بهای خون شهدای مسلمان فلسطینی شاهد عاری شدن جهان از چنین غده سرطانی و رژیم اشغالگر در دنیای کنونی باشیم.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023