گردشگری و سفر

امسال مرمت «خانه اقتداری» تویسرکان به اتمام می‌رسد

مجله خبری آبادی 118/همدان رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان تویسرکان گفت: با پیگیری‌های انجام شده مرمت خانه تاریخی «اقتداری» در سال‌جاری به اتمام می‌رسد.

اسحاق ترکاشوند در گفت‌وگو با مجله خبری آبادی 118، اظهار کرد: خانه تاریخی مسعودی و امامزاده عبدالله(ع) هم نیازمند مرمت هستند که این اقدامات در دست پیگیری است.

وی با اشاره به اینکه خانه اقتداری مربوط به دوره قاجار است، بیان کرد: این بنای تاریخی هفتم مهرماه ۱۳۸۱ با شماره ۶۴۱۵ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. 

ترکاشوند درباره خانه مسعودی هم گفت: این بنا یکی از خانه‌های قدیمی دوران قاجاریه در تویسرکان است که تاریخ ایجاد آن بر کتیبه‌ای که در کنار ورودی شاه‌نشین طبقه همکف نصب شده، سال ۱۲۹۰ هجری قمری را نشان می‌دهد و در حال حاضر نیاز به مرمت دارد.

وی با بیان اینکه بنا داریم در سال جدید شناسنامه محصولات صنایع‌دستی و به طور خاص مبل منبت شهرستان را تهیه کنیم، مطرح کرد: کتابچه هوشمند گردشگری که سال گذشته رونمایی و چاپ شد، امسال تکمیل می‌شود که این اقدام در راستای رونق صنعت گردشگری تویسرکان است.

ترکاشوند با اشاره به اینکه پرونده چند غذا و بازی برای ثبت در فهرست آثار ناملموس آماده شده است، تصریح کرد: همچنین پرونده ثبت ملی حمام روستای آرتیمان آماده ارسال برای بررسی است‌.

انتهای پیام 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023