جامعه شهری

امضای تفاهم‌نامه با ایران‌خودرو دیزل برای خرید ۱۰۰۰ون/ نوسازی بیش از۶۰۰۰تاکسی و۱۹۲ ون در تهران

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت: ۶هزار و ۳۳۹ دستگاه تاکسی سواری و ۱۹۲ دستگاه ون نوسازی شده‌ و تفاهم‌نامه‌ای با شرکت ایران‌خودرو دیزل برای خرید یکهزار دستگاه ون انجام شده است.

به گزارش مجله خبری آبادی 118، محسن هرمزی درباره  فعالیت‌های شهرداری در زمینه کاهش آلودگی هوا تصریح کرد: توافقات اولیه با وزارت صمت درخصوص برقی‌سازی ۲۰ هزار دستگاه از ناوگان تاکسیرانی انجام شده و مقدمات واردات ۲۵ هزاردستگاه تاکسی برقی از کشور نیز چین فراهم شده است. 

وی تأکید کرد: علاوه بر تکالیف مقرر، شهرداری تهران با توجه به احساس مسئولیت اجتماعی، فعالیت‌های دیگری را در زمینه کاهش آلودگی هوا انجام داده است. اگر چه بر اساس قوانین، توسعه حمل و نقل برقی در کشور بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت نیرو و وزارت کشور است؛ اما شهرداری تهران بر اساس احساس تکلیفی که داشته در این زمینه پیشگام شده و با شرکت ملی پست برای برقی‌سازی ۵۰۰ دستگاه موتورسیکلت تفاهمنامه امضاء کرده است. 

هرمزی افزود: سازمان حمل و نقل و ترافیک نسبت به ایجاد ۱۵ ایستگاه شارژ خودروهای برقی شامل ۷۴ پلاک شارژ اقدام کرده است، در حالی که از نظر قانونی، متولی این امر وزارت نیرو بوده است. علاوه بر این‌ها در سفر شهردار تهران به چین تفاهم‌نامه خرید ۱۰۰ هزار دستگاه موتورسیکلت برقی امضاء شد. 

معاون شهردار تهران خاطرنشان کرد: به منظور اجرای پروژه اتوبوس برقی، نسبت به برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار و سپس عقد قرارداد ورود ۵۰ دستگاه اتوبوس برقی برای مسیر بهارستان – جمهوری اقدام شد. 

وی با اشاره به ممنوعیت به‌کارگیری موتورسیکلت‌های فاقد گواهی معاینه فنی در کلیه صنوف اظهار کرد: به شرکت‌های دارای مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت و شهرداری‌ها مذکور ابلاغ شد، ضمن ممانعت از به کارگیری ناوگان فاقد گواهی معاینه فنی، نسبت به الزام ناوگان خود به اخذ معاینه فنی اقدام کنند. در خصوص کنترل «کارکرد درجا» کامیون‌ها و اتوبوس‌های مستقر در پایانه‌های حمل بار و مسافر، به مدیران پایانه‌های مسافری ابلاغ شد با متخلفین برخورد کنند. 

معاون شهردار تهران با اشاره به مدل پیش‌بینی آلودگی هوا در شرکت کنترل کیفیت هوا اظهار کرد: شرکت کنترل کیفیت هوا که زیرمجموعه معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران است، به‌عنوان تنها مرجع در کل کشور بر اساس مدل‌سازی‌های مبتنی بر روش‌های به‌روز دنیا به مدل‌سازی پیشرفته اقدام کرده است. مدل پیش‌بینی آلودگی هوا با قابلیت پیش‌بینی دقیق وضعیت کیفی هوا در ۲۴ ساعت آینده بر پایه اطلاعات سیاهه انتشار آلاینده‌ها توسط این مجموعه ایجاد و در دسترس عموم قرار گرفته است.

معاون شهردار تهران با تأکید بر اهمیت تدوین سیاهه انتشار آلاینده‌های هوا گفت: با وجود این که بر اساس آئین‌نامه ماده ۲ قانون هوای پاک، تدوین و به‌روز رسانی سیاهه انتشار آلاینده‌های هوا بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است؛ اما شهرداری تهران بر اساس برنامه چهارم توسعه مدیریت شهری (مصوب شورای اسلامی شهر) از طریق شرکت کنترل کیفیت هوا اقدام به به‌روز رسانی سیاهه انتشار آلاینده‌های هوا در شهر تهران کرده است. 

وی افزود: در سال ۱۴۰۱  با توجه به وقوع طوفان‌های ریزگرد در ابعاد منطقه‌ای و تاثیرپذیری آن‌ها از کانون‌های ریزگرد در فواصل بسیار دور از شهر تهران، بررسی آن‌ها نیازمند استفاده از داده‌های پایش در محدوده‌هایی بزرگ، حتی خارج از کشور و در سایر کشورهای منطقه و دارای کانون‌های ریزگرد بوده است. به همین دلیل، استفاده از تصاویر ماهواره‌ای که امکان رصد توده‌های ریزگرد در این سطح را فراهم می‌کنند، به عنوان ابزاری مهم در مطالعات این شرکت به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفت.

بر اساس گزارش سایت شهر، هرمزی با اشاره به ضرورت توسعه ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا گفت: درحالی که طبق قانون، توسعه ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است؛ اما شهرداری تهران توسعه ۷ ایستگاه سنجش کیفیت هوا را برنامه‌ریزی، اجرا و یا در دست اقدام دارد. از این تعداد یک ایستگاه در بهمن ۱۴۰۰ نصب و راه‌اندازی شد و در سال جاری نیز نصب سه ایستگاه جدید و نوسازی سه ایستگاه دیگر در دست اقدام است که این تعداد در این دوره مدیریت شهری، معادل یک سوم تعداد کل ایستگاه‌هایی است که طی ۳۰ سال گذشته و در ادوار گذشته مدیریت شهری به بهره‌برداری رسیده بود.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023