گردشگری و سفر

امکان بهره‌برداری از واحدهای اقامتی غیررسمی مشهد در نوروز پیش‌بینی شده است

مجله خبری آبادی 118/خراسان رضوی معاون گردشگری اداره‌ کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی از بازگشایی تمام واحدهای اقامتی مشهد و پیش‌بینی استفاده از واحدهای اقامتی غیررسمی در نوروز ۱۴۰۱ خبر داد.

یوسف بیدخوری در نشست تخصصی بازرسان تشکل‌های گردشگری که در هتل پردیسان مشهد برگزار شد، اظهار کرد: کیفیت واحدهای اقامتی خراسان رضوی در کشور بی‌نظیر است. خدمات ویژه‌ای که در خراسان رضوی ارائه می‌شود، در وهله نخست نتیجه تلاش‌های بهره‌برداران و سپس نظارت‌های مستمر بازرسان تشکل‌های گردشگری بوده است.

وی افزود: در راستای تفویض اختیارات صورت گرفته در وزارت‌خانه، اداره‌کل میراث فرهنگی‎، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی نیز توجه ویژه‌ای به تفویض کارها به شهرستان‌ها دارد. در آینده‌ای نزدیک بسیاری از اقداماتی که در حوزه استانی انجام می‌شده را در شهرستان‌ها به صورت ویژه خواهیم داشت. در اداره‌کل میراث فرهنگی خراسان رضوی تاکید داریم که به تمام ادارات شهرستانی در مورد فعالیت‌های اجرایی اختیارات تام داده شود.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: امیدوارم به کمک بازرسان تشکل‌های گردشگری بتوانیم برای نخستین بار یک کار ویژه و خاص را در ایام نوروز ۱۴۰۱ انجام دهیم. ایامی که می‌تواند تمرین خوبی برای آغاز پساکرونا باشد. البته این موضوع نباید موجب غفلت و در نتیجه عادی‌انگاری کرونا شود. در نظارت‌ها باید توجه ویژه‌ای به پروتکل‌های بهداشتی واحدهای اقامتی و کارکنان آن‌ها شود که زائران امام هشتم(ع) با خیالی آسوده در واحدهای اقامتی مشهد حضور داشته باشند.

بیدخوری خاطرنشان کرد: پس از گذشت دو سال از بحران شیوع کرونا هنوز برخی از واحدهای اقامتی مشهد تعطیل هستند. هنوز ۱۰۰ واحد اقامتی شامل‌های هتل‌ها، هتل‌آپارتمان‌ها و مهمان‌پذیرها تعطیل هستند که تاکید ما به بازرسان این است که نگاه‌ ویژه‌ای به این واحدها و آماده‌سازی آن‌ها برای نوروز داشته باشند تا آماده پذیرایی از زائران و مسافران در نوروز ۱۴۰۱ شوند.

وی ادامه داد: واحدهایی داریم که هنوز پروانه معتبر ندارند. این واحدها دارای مجوز هستند، اما باید در سامانه جانا اطلاعاتشان بارگذاری شود تا در ایام نوروز شاهد فعالیت واحدهای اقامتی غیرمجاز نباشیم. علت این تاکید این است که در نوروز ۱۴۰۱ با توجه به حجم گسترده زائران باید از یک سری از واحدهای اقامتی غیررسمی نیز استفاده کنیم. واحدهای اقامتی رسمی پروتکل‌ها را بهتر رعایت می‌کنند و امکانات بهتری فراهم می‌کنند. اولویت نیز استفاده از واحدهای اقامتی رسمی است، اما با توجه به حجم گسترده زائران در صورت لزوم از مکان‌هایی مانند مدارس، حسیینه‌ها و سالن‌های ورزشی نیز استفاده خواهیم کرد. البته برای این موضوع در قالب کمیته اسکان و رفاه پیش‌بینی‌های لازم صورت گرفته و آمارهای لازم جمع‌آوری شده است.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی خطاب به بازرسان عنوان کرد: با توجه به اینکه زمان زیادی تا نوروز ۱۴۰۱ باقیمانده می‌توانید حداقل یک بار از تمامی تاسیسات گردشگری خراسان رضوی بازدید داشته و نواقص را به آن‌ها اعلام کنید و در روزهای پایانی اسفند نیز بازدید دوم را داشته باشید.

بیدخوری گفت: با توجه به مصوبات ستاد ملی کرونا واحدهای گردشگری امسال تعطیل نیستند و می‌توانند میزبان زائران باشند، البته باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرده و به گونه‌ای نباشد که مردم تصور کنند کرونایی وجود ندارد.

وی اضافه کرد: همچنین بازدیدهای تلفیقی از محورهای خراسان رضوی نیز با کمک سایر دستگاه‌ها از جمله دانشگاه علوم پزشکی، اداره اماکن، تعزیرات حکومتی و مدیران اداره‌کل میراث فرهنگی استان در شهرستان‌ها صورت خواهد گرفت.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023