جامعه شهری

امیدواریم در نیروگاه البرز مازوت سوزی نشود/ طرح ترافیک جدید بر آلایندگی هوا تاثیر بسزایی ندارد

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به این‌که سوزاندن مازوت با توجه به نزدیکی البرز به تهران می‌تواند در آلایندگی تهران تاثیرگذار باشد، گفت: امیدواریم امسال در نیروگاه البرز مازوت سوزانده نشود.

به گزارش مجله خبری آبادی 118، مهدی چمران پیش از آغاز یکصدونودوهشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در جمع خبرنگاران در تشریح دستور جلسه امروز شورا گفت: در ابتدا نطق پیش از دستور یکی از اعضای شورا قرائت خواهد شد و بعد از آن گزارش صورت‌های مالی توسط خزانه‌دار ارائه خواهد شد. همچنین گزارش‌های تفصیلی تبصره‌های برنامه و بودجه نیز در جلسه امروز شورای شهر تهران قرائت خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص موضوع آلودگی هوای تهران اظهار کرد: تصور می‌کنم صحبت‌ کردن در این مورد شاید بی‌جا باشد نگرانم تکرار صحبت در این خصوص موجب عادی شدن آن شود اما این‌که در این حوزه هشدار داده شود قطعا موثر خواهد بود.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: در جلسه گذشته رئیس کمیسیون محیط زیست شورا تذکری در مورد سوخت نیروگاه‌ها و استفاده از مازوت ارائه کردند؛ اما پس از آن دستگاه‌های مرتبط اعلام کردند که مازوت سوزانده نمی‌شود اما در استان‌های دیگر به جز تهران در هنگام کمبود سوخت مازوت می‌سوزانند.

چمران در ادامه گفت: امیدواریم امسال طوری برنامه ‌ریزی شود که در استان البرز هم مازوت سوزانده نشود چرا که با توجه به نزدیکی البرز با تهران این اقدام بر روی آلایندگی هوای تهران تاثیر می‌گذارد. این تاثیر حتی اگر کم هم باشد برای ما مهم است. در همین راستا با مسئول پالایشگاه‌ها صحبت داشتیم و با وزیر هم در این خصوص صحبت می‌کنیم. از سوی دیگر تلاش می‌کنیم دعوتی از وزیر نفت برای حضور در شورا داشته باشیم تا در مورد مسائل مختلف صحبت کنیم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص ساخت قطار ملی در کشور اظهار کرد: قطار ملی یکبار پیش‌تر رونمایی شده بود و قبلا یک مورد از آن ساخته شد اما به تولید نرسیده بود، لذا قراردادها در حال حاضر نمی‌دانم به صورت کامل بسته شده یا خیر تا روند تولید آن آغاز شود و ۱۱۳ دستگاه تحویل داده شوند البته به امسال نخواهد رسید.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: در راستای تولید قطار ملی وزارت صنعت، معدن و تجارت، جهاد دانشگاهی و واگن‌سازی تهران باید به میدان بیایند تا این قطار که موتور، بوژی و سیستم کنترل آن در ایران ساخته می‌شود در دستور کار قرار بگیرد. تعداد واگنی که در کشور ساخته می‌شود کم است به همین دلیل شاید به صرفه نباشد همه وسائل را در داخل تولید کنیم و به نفع ما باشد که از چند شرکتی که این قطعات را تولید می‌کنند خریداری داشته باشیم. اگر در سال ۱۰۰۰ واگن بسازیم تولید قطعات به صرفه است اما برای ۱۱۳ دستگاه به صرفه نیست که همه قطعات را بسازیم.

چمران در خصوص گلایه معاون حمل و نقل شهرداری تهران مبنی بر این‌که برخی دوست ندارند قطار ملی تولید شود، گفت: ما گاهی جزیره‌ای فکر می‌کنیم و به نفع مردم و مملکت فکر نمی‌کنیم.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران درباره نرخ بلیت قطار متروی پرند نیز اظهار کرد: ۱۶ هزار تومان برای کارت بلیت و ۱۸ هزار تومان برای نرخ بلیت تک سفره پیشنهاد داده شده باید نظر کمیسیون‌های شورا بیاید و حتما نرخ بلیت متروی پرند نیز باید مصوبه شورا داشته باشد درغیر این صورت همانند الان باید رایگان باشد. ممکن است یک نرخ موقت ۱۲ هزار تومان گذاشته شود تا تصمیم نهایی اتخاذ شود.

وی درباره طرح ترافیک جدید شهر تهران و بررسی آن در شورا نیز تصریح کرد: هنوز این لایحه به شورا نیامده بی‌تردید باید شهرداری به موقع این لایحه را ارسال کند اما فکر نمی‌کنم طرح ترافیک جدید بر آلایندگی هوای تهران تاثیر بسزایی داشته باشد.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023