جامعه شهری

انتقال حقابه‌ دریاچه شهدای خلیج فارس آغاز شد

پس از ۱۷ ماه پیگیری کارگروه فنی آبگیری دریاچه شهدای خلیج فارس نفس تازه در کالبد دریاچه چیتگر دمیده شد و انتقال حقابه‌ دریاچه شهدای خلیج فارس آغاز شد.

به گزارش مجله خبری آبادی 118، بعد از افتتاح دریاچه چیتگر در سال ۱۳۹۲، مقرر بود که سالانه ۲ میلیون متر مکعب آب، از رودخانه کن، بعد از تصفیه به دریاچه منتقل شود که در سال ۱۴۰۱ این امر محقق نشد و سطح آب دریاچه به میزان قابل توجهی کاهش یافت. از مهمترین دلایل عدم آبگیری دریاچه در سال گذشته می‌توان به کاهش نزولات جوی و همچنین همکاری شرکت متولی دریاچه با مجموعه وزارت نیرو در راستای استفاده از تجهیزات و خطوط انتقال آب دریاچه برای تأمین بخشی از آب شرب شهر تهران اشاره کرد.

به منظور پیشگیری از وقوع بحران زیست محیطی در اکوسیستم پویای دریاچه، در سال ۱۴۰۱، کارگروهی متشکل از شرکت‌های تأمین و تصفیه و آب منطقه‌ای، شهرداری تهران، کمیسیون‌های تخصصی شورای شهر و متولی بهره‌برداری دریاچه شهدای خلیج‌فارس تشکیل و ضمن بررسی راهکارهای فنی در خصوص تأمین حقابه‌ شرب شهری، تعاملات لازم برای احقاق حقابه‌ دریاچه شهدای خلیج فارس نیز صورت گرفت.

نهایتا در بهمن‌ماه ۱۴۰۲، تلاش بی‌وقفه‌ کارشناسان و مدیران فنی دریاچه به ثمر نشست و کارگروه فنی آبگیری دریاچه شهدای خلیج فارس موفق به شروع عملیات آبگیری دریاچه شد. کارشناسان فنی امید دارند که با توجه به نزولات آسمانی، کسری ۳ میلیون متر مکعبی آب دریاچه شهدای خلیج فارس در مدت زمان مقرر بر طرف شود.

بر اساس گزارش روابط‌عمومی شرکت تهران‌گشت (وابسته به سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران)، متولی مدیریت و بهره‌برداری دریاچه شهدای خلیج فارس، بعد از ۱۷‌ماه پیگیری مداوم و تشکیل جلسات متعدد در سطوح عالی، انتقال حقابه‌ دریاچه شهدای خلیج فارس آغاز شد.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023