گردشگری و سفر

بخش کشاورزی سودآور شده و شاهد مهاجرت معکوس هستیم

مجله خبری آبادی 118/چهارمحال و بختیاری معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: اعداد و ارقام که از استان‌ها به دست ما می‌رسد گویای آن است که بخش کشاورزی سودآور شده و شاهد مهاجرت معکوس خواهیم بود یعنی افرادی که زمین و تولیدات کشاورزی داشتند به این کار باز می‌گردند. 

محمد قربانی ۲۸ مهرماه در دیدار با استاندار چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه در سفرهای استانی تأکید می‌کنیم که مسئولان از نداشته‌ها به جای داشته‌ها گزارش بدهند، اظهار کرد: درواقع باید از مواردی گزارش داده شود که ظرفیت بالقوه موجود است اما کاستی وجود دارد و یا وابستگی به دیگر استان‌ها در تامین کالا وجود دارد. 

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: طبق بند الف تبصره ۱۸، به‌جز فرآیند و شاخص‌های موجود، ۱۰ درصد منابع برای مناطق ویژه و محروم اختصاص یافته است و چهارمحال‌وبختیاری نیز با توجه به شاخص‌های اشتغال و ارزش افزوده می‌تواند از این تبصره استفاده کند. 

قربانی تلاش مدیران و مسئولان استان‌ها را بسیار مهم ارزیابی کرد و توضیح داد: اگر مدیران خودشان به وزارتخانه‌ها نروند، کسی هم چیزی ارسال نمی‌کند اما اگر بروند حتماً حمایتی دریافت خواهند کرد و می‌توان استان فارس را نمونه آورد که به شدت فعال است و مدیران پیوسته در حال رایزنی هستند. 

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی تأکید کرد: سرمایه‌گذاران با توجه به سطحشان رتبه‌بندی و به سرمایه‌گذاران بزرگ، کوچک و متوسط تقسیم می‌شوند که سرمایه‌گذاران کوچک بیشتر حمایت می‌شوند، یعنی آورده کمتری از آنان مطالبه می‌شود تا عدالت نیز رعایت شود.

قربانی با اشاره به جاذبه‌های گردشگری کشاورزی چهارمحال‌وبختیاری، بیان کرد: سند گردشگری به‌زودی ابلاغ خواهد شد و گردشگری کشاورزی و زیست و حوزه‌های فعالیت قومیت‌ها و ایل‌ها در این استان می‌تواند به‌عنوان یک ظرفیت خوب مورد استفاده قرار گیرد. 

وی در خصوص حاشیه‌نشینی شهرها، گفت: در تبصره‌ای از بودجه پیشنهاد شده است که شهرداری‌ها سالانه ۱۰ درصد از درآمد خود را برای توسعه بخش کشاورزی تخصیص دهند که به‌عنوان تسهیلات بلاعوض به این بخش تزریق شود و اگر این ظرفیت در کلان‌شهرها ایجاد شود، شاهد مهاجرت معکوس و کاهش حاشیه‌نشینی خواهیم بود.

قربانی بیان کرد: اعداد و ارقام که از استان‌ها به دست ما می‌رسد گویای آن است که بخش کشاورزی سودآور شده و شاهد مهاجرت معکوس خواهیم بود یعنی افرادی که زمین و تولیدات کشاورزی داشتند به این کار باز می‌گردند. 

معاون وزیر جهاد کشاورزی در خصوص تهاتر نفت، توضیح داد: ما با قرارگاه تفاهم‌نامه داریم و در حوزه زهکشی و آبخیزداری و غیره قرارگاه تعهد کرده است که عملیات داشته باشد و سازمان برنامه و بودجه نیز پذیرفته است. 

قربانی با بیان اینکه بخش کشاورزی در همه کشورها ظرفیت اشتغال‌زایی چندانی ندارد، افزود: این ظرفیت مشخص است اما دو سوم اشتغال‌زایی همیشه بعد از تولید است که ما نیز در بند الف تبصره ۱۸ به‌صورت جدی به مواردی چون پایانه‌های صادرات، سردخانه‌ها، صنایع تبدیلی و تکمیلی و غیره توجه کرده‌ایم. 

وی با اشاره به سفرهای استانی ریاست جمهوری، بیان کرد: وزارت جهاد کشاورزی تا کنون یک ریال به استان‌ها پرداخت نکرده است اما از محل بند ط تبصره ۸ پرداخت خواهیم داشت. 
معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: این استان ظرفیت‌های خوبی دارد و ما نیز در این معاونت نگاه به استان‌های محروم و نیز استان‌هایی داریم که کالاهای خاص را تولید می‌کنند.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023