اجتماعی

برگزاری دومین اجلاس دستگاه‌های اجرایی در حوزه عفاف و حجاب/ تدوین دستورالعمل فرهنگی عفاف و حجاب

مدیرعامل بنیاد ملی عفاف و حجاب گفت: دومین اجلاس زنان دستگاه‌های اجرایی با محوریت مطالبه لایحه عفاف و حجاب، شهریورماه به میزبانی مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود.

به گزارش مجله خبری آبادی 118، دکتر طهورا نوروزی با اشاره به برگزاری نخستین نشست زنان دستگاه‌های اجرایی که در اردیبهشت ماه، اظهار کرد: در این اجلاس از مشاورین امور زنان دستگاه‌ها و سازمان‌هایی که در قانون عفاف و حجاب برای آن‌ها تکالیفی احصاء شده است، دعوت شد. ماحصل این اجلاس مصوباتی بود که بعد از جمع‌بندی به دستگاه‌های اجرایی ارسال شد.

وی با اعلام برگزاری دومین اجلاس زنان دستگاه‌های اجرایی در شهریور ماه سال جاری عنوان کرد: در این نشست گزارشی از عملکرد دستگاه‌ها ارائه خواهد شد. همچنین با توجه به تصویب لایحه عفاف و حجاب، از دستگاه‌ها خواسته شده است تا چالش‌ها و نقطه نظرات خود را پیرامون اجرای لایحه عفاف و حجاب عنوان کنند.

به گفته مدیرعامل بنیاد عفاف و حجاب هدف اصلی از برگزاری دومین اجلاس زنان دستگاه‌های اجرایی پیگیری مصوبات اجلاس قبل، که به موضوع تشکیل شوراهای اندیشه ورزی با محوریت تحکیم خانواده و تبیین و الگوسازی هویت زن انقلابی تشکیل شده بود، است. 

مدیرعامل بنیاد عفاف و حجاب با اشاره به تدوین برنامه فرهنگی مشترک ادارات در این اجلاس گفت: یکی از اهداف برگزاری دومین اجلاس زنان دستگاه‌های اجرایی ارائه پیشنهادات جهت تدوین برنامه فرهنگی مشترک برای ادارات است. دستگاه‌ها باید پیرامون موضوع عفاف و حجاب با توجه به ظرفیت آن دستگاه، پیشنهاداتی مبنی بر تهیه دستور العمل مشترک فرهنگی ارائه دهند تا با جمع بندی پیشنهادات ارائه شده، یک برنامه و دستورالعمل فرهنگی تدوین شود. سپس این برنامه مشترک پیشنهادی به وزارت کشور به عنوان ناظرعفاف وحجاب در قانون ارسال می شود که در صورت موافقت از طریق مراجع ذی صلاح ابلاغ شده و بنیاد پیگیر و مطالبه آن را از دستگاه‌های اجرایی کند.

نوروزی اظهار کرد: یکی از وظایف اصلی بنیاد، مطالبه گری در حوزه عفاف  و حجاب است. بر این اساس با ورود به دستگاه‌های اجرایی از ظرفیت حوزه زنان برای این مطالبه‌گری استفاده شد.  به طوری که حوزه امور زنان در دستگاه‌های اجرایی، محور مطالبه گری بر مبنای لایحه عفاف و حجاب خواهد بود.

مدیر عامل بنیاد عفاف و حجاب  در ادامه با اشاره به خلاء اندیشه ورزی در حوزه عفاف و حجاب  گفت: ما باید دایره گفتمان حجاب و عفاف را گسترش دهیم. به این معنی که اگر فردی با ادبیات دینی و مذهبی در گفتمان ما راه پیدا نمی کند، ما با بیان یک دیدگاه دیگر بتوانیم آن فرد را با هر گرایش و اعتقادی در این گفتمان، همراه خود کنیم.  

وی با اشاره به موضوع تحکیم خانواده، به عنوان یکی از سرفصل‌های عفاف و حجاب، افزود: به عنوان مثال امروزه براساس آمار، فقر و اعتیاد به عنوان علت اصلی طلاق، جای خود را به خیانت داده است. با توجه به  این آمار، هر زنی با هر گرایش اعتقادی و مذهبی، دوست نخواهد داشت کانون خانواده‌اش تحت تاثیر قرار بگیرد. براین اساس بنیاد ملی به عنوان محور مطالبه‌گر باید برای افزایش مخاطبان، دایره گفتمان عفاف و حجاب را گسترش دهد. با این اقدام قطعا افرادی که بدون عنادورزی مقابل عفاف و حجاب قرار گرفته‌اند در کنار ما خواهند بود. این یعنی تحقق همان بیان مقام معظم رهبری که فرمودند یک عده بدون عناد و با عدم آگاهی در حلقه‌های هنجارشکنان قرار گرفته‌اند و این‌ها نیاز به تبیین و آگاهی بخشی دارند.

به گفته نوروزی در شوراهای اندیشه ورزی که باید راه اندازی شود، باید به طور ویژه به “هویت زن انقلابی” پرداخته شود.

مدیرعامل بنیاد عفاف و حجاب توضیح داد: براین اساس، وقتی می‌خواهیم کسی به لحاظ ظاهر شبیه ما شود بایستی ابتدا افکار آن فرد را شبیه خودمان کنیم. پوشش یک بخشی از سبک زندگی است. متاسفانه برای تغییر افکار و الگو دهی، نگاه ما، نگاه صفر و صدی بوده است بنابراین ممکن است افرادی به لحاظ ظاهر و پوشش با ما متفاوت باشند، اما افکاری نزدیک به زن انقلابی داشته باشند.

وی اظهار کرد: شوراهای اندیشه ورزی با همکاری فعالان، سمن‌ها و اساتیدی که در حوزه عفاف و حجاب دستی بر آتش دارند، باید در دستگاه‌ها راه‌اندازی شود اما طبیعی است که اساس این شوراها، باید اجرای بندهای لایحه عفاف و حجاب براساس محتوای “تحکیم خانواده” و “هویت زن انقلابی”  باشد.

نوروزی در پایان با اشاره به موضوع بودجه‌های فرهنگی در دستگاه‌های اجرایی، برای اجرای لایحه عفاف و حجاب  عنوان کرد: یکی دیگر از اهداف این نشست مطالبه‌گری از دستگاه‌های اجرایی جهت دیده شدن مسیله خانواده و عفاف وحجاب و مباحث هویتی زنان در لایحه بودجه امسال است.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023