گردشگری و سفر

تاثیر نوسان نرخ دلار بر قیمت تمام شده فرش

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف، پشم و ابریشم را دو ماده اولیه مورد نیاز فرش دستباف دانست که تابع قیمت دلار هستند و تاکید کرد: افزایش قیمت مواد اولیه موجب بالا رفتن قیمت تمام شده فرش خواهد شد.

عبدالله بهرامی در گفت‌وگو با مجله خبری آبادی 118، در ارزیابی وضعیت بازار فرش دستباف و صادرات آن در هفت ماه گذشته ابراز عقیده کرد و گفت: متاسفانه اتفاق مثبتی در طول هفت ماه گذشته در زمینه فرش دستباف صورت نگرفته و شاید نسبت به سال قبل کاهش صادرات هم داشته باشیم. امسال نمایشگاه بین المللی فرش دستباف بعد از دو سال تاخیر برگزار شد ولی به دلیل عدم تبلیغات و عدم دعوت تجار دستاورد قابل توجهی به دنبال نداشت.
 

تعهد ارزی همچنان چالش پیش روی صادرکنندگان فرش

وی ادامه داد: مباحثی همچون مراودات مالی و تعهد ارزی که برای صادرکنندگان فرش دستباف مشکلاتی ایجاد کرده، باعث شد که نمایشگاه نقطه عطف مثبتی در صادرات فرش دستباف نداشته باشد.
رییس کمیسیون صنایع دستی، فرش و گردشگری اتاق تعاون ایران، افزایش قیمت مواد اولیه، عدم اجرای قانون بیمه و عدم تامین تسهیلات مالی ارزان قیمت را در تولید و صادرات فرش دستباف موثر خواند.
بهرامی درباره تامین مواد اولیه فرش دستباف، گفت: قیمت مواد اولیه و مورد نیاز فرش به شدت افزایش یافته است به نحوی که با نوسان قیمت دلار تهیه مواد اولیه فرش نیز دشوار شده است زیرا عمده مواد اولیه بافت فرش یعنی ابریشم و پشم را وارد می کنیم.
 

حمایت از نوغان‌داران و وجود ظرفیت تولید پشم در داخل

وی ادامه داد: سالهاست که اعلام می‌کنیم بحث حمایت از نوغان‌داران جدی گرفته شود ولی حمایت و اقدام لازم صورت نمی گیرد. در حال حاضر انواع پشم‌هایی که برای تولید و بافت فرش‌های ریزبافت نیاز است را وارد می کنیم. نیاز سالانه کشور به ابریشم نیز  ۷۰۰ تن است که حدود ۵۰۰ تن ابریشم وارد می‌کنیم ولی این محصولات تابع قیمت دلار هستند و با نرخ ارز آزاد وارد می شوند.

به گفته مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف، وقتی قیمت مواد اولیه بالا می‌رود، روی هزینه‌های دستمزد و حمل و نقل نیز اثر می گذارد و در نتیجه قیمت تمام شده فرش را بالا می برد.

بهرامی با تاکید بر لزوم برنامه‌ریزی و بازاریابی درباره فرش دستباف اظهار کرد: ما باید طوری برنامه ریزی و بازاریابی کنیم که هم مواد مورد نیاز فرش در داخل تامین شوند و هم زمینه صادرات فرش دستباف را فراهم کنیم و از مسئولان امر انتظار داریم برای حل دغدغه‌های مهم قالیبافان در خصوص تهیه و تامین مواد اولیه ارزان و فراهم کردن بسترهای صادرات فرش، حمایت‌ها و اقدامات لازم را صورت دهند.
انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023