جامعه شهری

تاکید مجدد پیرهادی بر مازوت‌سوزی ۱۴ نیروگاه‌ در سال گذشته و واکنش چمران

رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران گفت: وزارت نیرو مکلف به تولید انرژی های تجدیدپذیر است.

به گزارش مجله خبری آبادی 118، مهدی پیرهادی در یکصد و نود و نهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در تذکری با انتقاد از وضعیت آلودگی هوا گفت: به منظور پرهیز از فرافکنی و فرار رو به جلوی برخی دستگاه ها به موضوع گزارش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اشاره می کنم که در صحن مجلس قرائت شده بود.

وی افزود: در فرازی از این گزارش آمده که وزارت نفت استانداردهای لازم را در استفاده از سوخت مازوت به کار نگرفته و سوخت بنزین، نفت سفید و گازوئیل استاندارد کافی را ندارند. بر اساس شرایط تحریمی کشور مصرف مازوت در کشور رو به افزایش است و از ۱۶ نیروگاه ۱۴ نیروگاه مازوت مصرف می کنند.

وی افزود: اسامی و توناژ مصرف مازوت این ۱۴ نیروگاه موجود است. این نیروگاه ها که در سال ۱۴۰۱ مازوت سوزی انجام داده اند، اگر امسال از این اقدام خودداری کنند، از آنها تقدیر خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: نیروگاه های ایرانشهر، منتظر قائم، شهید رجایی، رامین، شهید سلیمی، منتظری، سهند، تبریز، زرند، بندرعباس، توس، شهید مفتح، شازند و بیستون از نیروگاه هایی هستند که مازوت سوزی داشته اند.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه وزارت نیرو مکلف به تولید انرژی های تجدیدپذیر است که هنوز به نحو شایسته محقق نشده، افزود: بنده از قوه قضاییه و سایر دستگاه های نظارتی درخواست دارم که موضوع را پیگیری و نتایج را اعلام کنند.

در ادامه و پس از تذکر رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران نیز با بیان اینکه از سال قبل عبور کرده‌ایم و اتفاقات سال ۱۴۰۱ به ۱۴۰۲ مربوط نیست، گفت: نیروگاه منتظر قائم و شهید رجایی در استان تهران نیستند و باید منصفانه قضاوت و اعلام نظر کنیم.

وی افزود: در سال گذشته اگر مازوت سوزی صورت گرفته یا نگرفته، گذشته است و امروز ادعا می کنند که مازوت سوزی نمی کنند و ما باید تحقیق کنیم که مازوت سوزی انجام می شود یا خیر؟ بنده تحقیقاتی داشتم و وزارت نفت اعلام کرد که مازوت سوزی در تهران انجام نمی شود. چرا بر گذشته اصرار می کنیم؟ باید امروز را مورد توجه قرار دهیم. باید از نیروگاه منتظر قائم بازدید کنیم؛ اگر مازوت سوزی انجام شد، آنوقت پیگیری حقوقی و قضایی برای مجازات خاطیان را انجام می‌دهیم.

رئیس شورای شهر تهران تأکید کرد: اگر در نیروگاه های نزدیک استان تهران و البرز مازوت سوزی می شود، معرفی شوند. باید مستقیماً بگوییم که در تهران و البرز، کجا مازوت مصرف می شود؟ ما در جلسات پیشین گفتیم که کیفیت گازوئیل مطلوب نیست و پیگیری هایی به دنبال آن انجام شد اما باید مستند صحبت کنیم و مستندات هم به روز باشد.

پیرهادی در پاسخ به مطلب چمران رئیس شورای شهر تهران گفت: سازمان محیط زیست در رسانه ملی به استفاده ۵۰ درصدی سوخت مازوت در نیروگاه شهید رجایی اذعان داشته‌اند و مدیرکل هواشناسی هم اعلام کردند این آلودگی به تهران می رسد و مطالب مطرح شده همه دارای مستندات است.

وی در ادامه اظهار کرد: علت ارائه گزارش دستگاه های ناظر از جمله کمیسیون اصل نود مجلس در سال بعد این هست که دستگاه های رسمی کشور پس از اتمام هر سال باید از دستگاه های متولی قانون هوای پاک گزارش ها را گرفته و مورد پایش قرار داده و بعد از آن جمع بندی صورت پذیرد که این کار توسط کمیسیون اصل نود مجلس انجام و در تیر ماه ۱۴۰۲ در صحن مجلس قرائت شده است و مصاحبه ای هم در هفته گذشته رئیس کمیسیون اصل نود مجلس داشته اند و گفته اند که «علل وخیم شدن آلودگی هوا و معضلات در پی آن، راهکارهای عملی در ۲۳ بند با تعیین ۹ وزارتخانه و سازمان‌ها و نهادها بود. همه این وظایف در تاریخ ۲۸ شهریور ۱۴۰۲ طی مکاتبه‌ای به دستگاه‌های مرتبط ارائه شد و به آنها تذکر دادیم که کوتاهی‌ها و ترک فعل‌های آنها باعث این شرایط شده است. مکاتباتی با این ۹ وزارتخانه و سازمان داشتیم که متأسفانه برخی از دستگاه‌ها توضیحات خود را ارائه نکردند».

پیرهادی اظهار کرد: متأسفانه منافع برخی ایجاب نمی کند شفاف سازی و اطلاع رسانی صحیح صورت بپذیرد که واقعا جای تأسف دارد و سعی در فرافکنی و تهمت دارند و به دلیل این ترک فعل ها که اتفاقا دستگاه های نظارتی اعلام کرده اند شاهد این حجم از آلودگی هستیم که متأسفانه جان هزاران انسان را گرفته و خانواده های بسیاری داغدار و خانواده های زیادی مشکلات تنفسی و بیماریهای متعددی را پیدا کرده اند.

وی افزود: بنده به عنوان نماینده مردم این موضوعات را مطالبه خواهم کرد و باید صدای مردم باشیم گرچه ممکن است برخی مسئولین از این موضوع ناراحت شوند.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023