گردشگری و سفر

تشریح فرآیند تفویض اختیارات گردشگری

مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری اختیارات تفویض‌شده و فرآیند آن را تشریح کرد.

به گزارش مجله خبری آبادی 118، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هفته گذشته در همایشی از واگذاری برخی امور به استان‌ها خبر داد که برگزاری کمیسیون‌های درجه‌بندی و صدور گواهی‌نامه کیفیت خدمات گردشگری، صدور کارت راهنمایان، فرایند ثبت شرکت‌های گردشگری، تأیید محل دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری، موافقت یا مخالفت اولیه برای امکان تغییر کاربری اراضی گردشگری به کاربری غیر و تمدید نوبت دوم موافقت اصولی تأسیسات گردشگری از جمله موارد تفویض‌شده به ادارات کل استانی اعلام شد.

یحیی نقی‌زاده محجوب ـ مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری ـ با بیان این‌که تمام تفویض‌ها در راستای مانع‌زدایی و تمرکززدایی از فعالیت‌ها، تسهیل‌گری و سرعت گرفتن امور مردم و واگذاری امور اجرایی و تصدی‌گری به استان‌ها انجام شده است، درباره اقدامات در حال انجام، پیش از اجرای تفویض‌ها گفت: به‌منظور تعیین مصادیق تفویض اختیار به استان‌ها، بررسی‌های کارشناسی در خصوص مجوزهای فعالیت انجام و ضمن لحاظ کردن زیرساخت‌های لازم برای اجرای مطلوب آن‌ها از جمله اصلاحات مورد نیاز سامانه‌ها و آموزش نیروی انسانی، همچنین تدوین فرآیندهای تفصیلی نحوه اجرای تفویض‌ها در دستور کار قرار گرفته است.

به گفته او، پس از ابلاغ بخشنامه تفویض اختیار از سوی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، برای اعلام آن به ادارات استانی اقدام می‌شود.

نقی‌زاده مبنای تصمیمات را اسناد بالادستی دانست و گفت: امکان رصد و پایش مستمر اقدامات اجرایی استان‌ها در ارتباط با تفویض‌ها، از سوی وزارتخانه وجود داشته و در صورت نیاز، فرآیندهای جاری آن‌ها اصلاح خواهد شد.

مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری همچنین اظهار کرد: این بخش از تفویض‌ها، به‌عنوان بخش اول محسوب شده و امکان افزایش مصادیق و موارد تفویض‌ در استان‌ها در آینده وجود دارد و به تناسب آمادگی شرایط اجرایی و ظرفیت‌های زیرساختی لازم به موارد تفویض‌ در استان‌ها اضافه خواهد شد.

او درباره موارد تفویض شده مربوط به دفتر نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری توضیح داد: تمام مراحل ثبت‌نام، بررسی، مصاحبه و صدور کارت راهنمایان گردشگری از طریق استان انجام می‌شود، در حالی که تاکنون ۲۲ استان کشور برای صدور کارت راهنمایان گردشگری ناگزیر بودند از طریق مراجعه به تهران و معاونت گردشگری اقدام کنند.

نقی‌زاده همچنین با بیان این‌که یک مورد از تفویض‌ها که مربوط به مجوز برگزاری کمیسیون‌های درجه‌بندی و صدور گواهینامه کیفیت خدمات گردشگری است، دارای پیوستی از ۲۳ نوع مصداق تاسیسات گردشگری را شامل می‌شود، گفت: در مرحله نخستِ تفویض، تأسیسات گردشگری بر اساس اهمیت طبقه‌بندی آن‌ها و امکانات اجرایی استان‌ها، احصاء و مجوز برگزاری کمیسیون درجه‌بندی و صدور گواهی‌نامه کیفیت خدمات گردشگری هتل‌های یک و دو ستاره همچنین سایر تأسیسات گردشگری درجه دو و سه به استان‌ها تفویض شد و مقرر است پس از رصد بازخوردهای نحوه اقدامات استان‌ها و در صورت حصول نتایج لازم درباره تفویض امر در سایر تاسیسات گردشگری نیز تصمیم‌گیری شود.

مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری با تاکید بر این‌که حضور مدیرکل استان در کمیسیون‌های درجه‌بندی در راستای کاهش خطا و تخلف احتمالی الزامی است، افزود: یکی از کارشناسان بخش نظارت استان بعد از آموزش‌های لازم به‌عنوان نماینده اداره‌کل نظارت نیز در کنار اعضای دیگر کمیسیون حضور خواهد داشت. ضمن این‌که بستر نظارت عالی و پایش مستمر بر عملکرد کمیسیون‌های استانی از سوی اداره‌کل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری معاونت گردشگری مهیا بوده و تمام تصمیمات این کمیسیون‌ها از سوی دفتر نظارت بررسی و در صورت ملاحظه هرگونه مسأله و خطایی نسبت به اصلاح آن اقدام خواهد شد.

او در ادامه به اصلاح فرآیند ثبت شرکت‌هایی که با موضوع فعالیت گردشگری تشکیل می‌شود، اشاره کرد و افزود: بر این اساس امور مربوط با اعلام موافقت با تشکیل یا ثبت تغییرات شرکت‌ها تماما با ادارات کل استانی خواهد بود.

نقی‌زاده همچنین درباره اجرای حکم بند «ث» ماده ۱۰۰ قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر واگذاری برخی امور تصدی و اجرایی به تشکل‌های گردشگری، اظهار کرد: واگذاری‌ برخی امور به تشکل‌های حرفه‌ای و تخصصی گردشگری از گذشته وجود داشته و در کنار این‌که اداره کل در زمینه تشکیل کمیته‌های استانی و کمیسیون عالی فنی درجه‌بندی، نرخ‌گذاری و رسیدگی به شکایات تأسیسات گردشگری اقدام می‌کند، در ارتباط با استفاده از ظرفیت تشکل‌ها برای بررسی درخواست‌های صدور و تمدید پروانه‌های بهره‌برداری تاسیسات گرشگری نیز برنامه‌ریزی شده است.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023