گردشگری و سفر

توجه به ۵ پیشران مزیت دار توسعه اقتصادی خراسان جنوبی

مجله خبری آبادی 118/خراسان جنوبی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی بر توجه به پنج پیشران مزیت دار توسعه اقتصادی استان تأکید کرد.

جواد اشرفی، امروز یکشنبه ۱۷ مهر در جلسه بررسی مسائل و مشکلات حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نهبندان که با حضور نماینده مردم شهرستان های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: بخش‌های کشاورزی، معدن، گردشگری، مرز و خدمات آی تی، پنج پیشران مزیت دار توسعه اقتصادی استان هستند که باید مورد توجه قرار گیرند و اقدامات توسعه‌ای ما باید مبتنی بر مزیت‌های استان باشد.

به گزارش مجله خبری آبادی 118، معاون استاندار با اشاره به جای خالی برخی زیرساخت‌ها برای توسعه صنعت گردشگری در شهرستان نهبندان، اظهار کرد: نیاز است که همه توان و ابزارهای استان برای این منظور در خدمت گردشگری این شهرستان قرار گیرد تا این صنعت احیا شود.

جای خالی زیرساخت‌ها

اشرفی یادآور شد: برخی از شهرستان‌ها نظیر نهبندان علیرغم وجود ظرفیت‌های بالا ،در توسعه صنعت گردشگری مغفول مانده و باید نگاه ویژه‌ای به آن شود لذا دولت و به طور خاص اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان در این خصوص برنامه دارد؛ با وجود مراکز دانشگاهی، استان از ظرفیت بالایی در زمینه توسعه آی تی برخوردار است.

مصطفی نخعی، رئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی نیز در این جلسه بر ایجاد جاذبه برای گردشگری کویر تأکید کرد و گفت: با وجود این که گرمترین نقطه کره زمین در ریگ یلان نهبندان واقع شده اما تاکنون از ظرفیت گردشگری کویر نهبندان به درستی استفاده نشده است و هنوز در بحث زیرساخت های اولیه برای این صنعت مشکل داریم.

وی با اشاره به اینکه قلعه شاهدژ نهبندان جر معدود قلعه های سنگی ایران و جهان است و با ثبت جهانی این قلعه ظرفیت خوبی برای توسعه گردشگری نهبندان ایجاد خواهد شد، تصریح کرد: این که چرا تاکنون بخش خصوصی در حوزه گردشگری به درستی عمل نکرده باید آسیب شناسی شود و از طرفی نیاز است تا جاذبه‌های گردشگری نهبندان به صورت یک مستند گردآوری شده و از این مستند در جاهای مختلف برای معرفی صنعت گردشگری نهبندان استفاده شود.

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی به موضوع خانه‌های جدید در بافت تاریخی نهبندان اشاره و اظهار کرد: متأسفانه در دوره‌های قبل مجوزهایی از سوی شهرداری برای ساخت خانه های مدرن در بافت تاریخی این شهر صادر شده که این وجهه خوبی از نظر تاریخی برای این شهر با قدمت بالا ندارد و نباید از این به بعد چنین مجوزهایی صادر شود.

فرماندار شهرستان نهبندان نیز در این جلسه به طرح درخواست‌هایی پرداخت؛ یکی از این درخواست‌ها موضوع ایجاد طرح گردشگری در ورودی شهر شوسف و واگذاری ساختمان راهدارخانه شوسف به شهرداری برای استفاده تجاری بود که مقرر شد میراث فرهنگی از محل اعتبارات متمم سفر اول ریاست جمهوری به استان ۳ میلیارد تومان برای این طرح اختصاص دهد.

ایجاد بازارچه دائمی صنایع دستی در مسجد ابوالفضل نهبندان هم دیگر موضوع مطرح شده در این جلسه بود که مقرر شد میراث فرهنگی طرح جامع آن را ارائه کند و از محل منابع سفر دوم ریاست جمهوری به استان تأمین اعتبار شود و همچنین این طرح در قالب تفاهمنامه ای بین میراث فرهنگی و اداره اوقاف و امور خیریه استان و با مدیریت فرمانداری نهبندان پیگیری شود.

ایجاد پیست شتر دوانی در چاهداشی و دهسلم و ارتقاء نمایندگی میراث فرهنگی نهبندان به اداره هم از دیگر موارد مطروحه در این جلسه بود.

بازدید و افتتاح چند کارگاه تولیدی و آموزشی در شهرستان نهبندان 

همچنین با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی، چند کارگاه تولیدی و آموزشی در شهرستان نهبندان بازدید و افتتاح شد. کارگاه‌های تولید سفال، تولید زیورآلات سنتی و آموزش تولید گلیم سوزنی از جمله این واحدها بود. 

این برنامه‌ها با حضور نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی، فرماندار و شماری از مدیران انجام شد. 

انتهای پیام 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023