جامعه شهری

توضیح درباره سازه‌ای که در فرونشست تهران پیدا شد

با فرونشست بخشی از خیابان کارگر جنوبی در تهران سازه‌ای پدیدار شد که احتمال اولیه حاکی از یک حمام عمومی قدیمی بود. درحالی که این حفره اکنون پوشانده شده، معاون میراث فرهنگی استان تهران درباره ماهیت تاریخی سازه نویافته نظر دیگری داده است.

به گزارش مجله خبری آبادی 118، این فرونشست طبق گزارش پلیس راهور به عمق دو تا سه متر و در برخی مقاطع تا ۱۵ متر در خیابان کارگر جنوبی منتهی به میدان قزوین رخ داد که بر اثر آن، سازه‌ای در دل زمین پدیدار شد. درحالی‌که کارشناس میراث فرهنگی در صحنه حضور نداشت تا این سازه را بررسی کند، با طرح احتمال‌ اولیه، این سازه به حمامی قدیمی نسبت داده شد.

به دنبال پیگیری‌های این خبرگزاری درباره نتیجه کارشناسی میراث فرهنگی، محسن سعادتی معاون میراث فرهنگی استان تهران در متن مکتوبی که برای مجله خبری آبادی 118 فرستاد توضیح داد: «براساس بررسی‌های به‌عمل‌آمده، این محدوده شامل یک راهرو زیرزمینی و چندین سرویس بهداشتی است که با توجه به مصالح به‌کاررفته شامل آجر و استفاده از تیرآهن در پوشش سقف و عدم وجود هیچ‌گونه تزئینات و معماری تاریخی، بنای مکشوفه «معاصر» است. شایان ذکر است محدوده مذکور خارج از حصار ناصری بوده و همچنین براساس تصاویر هوایی سال ۱۳۱۹ و ۱۳۳۵ به صورت معبر بوده است.»

توضیح درباره سازه‌ای که در فرونشست تهران پیدا شد
عکس‌های هوایی سال‌های ۱۳۱۹ و ۱۳۳۵ که محل فرونشست در آن مشخص شده است

این عکس‌ها را اداره کل میراث فرهنگی استان تهران در اختیار مجله خبری آبادی 118 قرار داده است

پیش‌تر، حامد یزدی‌مهر ـ مدیرکل مدیریت بحران استان تهران ـ در اظهارات اولیه گفته بود «طی بررسی‌ها و حفاری‌ها، عوامل شرکت آب و فاضلاب به یک حمام عمومی قدیمی برخوردند که از بافت‌های قدیمی آنجا بوده و از دوران گذشته باقی مانده بود.»

ساعاتی پس از این اظهارنظر، درحالی‌که میراث فرهنگی تا آن لحظه درباره قدمت، اصالت و هویت این سازه اعلام نظر نکرده بود، روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۱ اعلام کرد که با کلیه امکانات، درحال پر کردن حفره ایجادشده ناشی از فرونشست آسفالت هستند و عوامل آتش‌نشانی، مدیران شهری منطقه ۱۱ تهران و شرکت‌های خدمات‌رسان به منظور پیگشیری از حادثه و کنترل شرایط در محل حضور دارند.

در ساعات اولیه صبح شنبه ۷ بهمن‌ماه نیز سرهنگ فیروز کشیر ـ معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ از رفع محدودیت تردد در این محدوده خبر داد و گفت که «در این محدوده اقدام به پلیت‌گذاری شده و مسیر تردد باز است.»

توضیح درباره سازه‌ای که در فرونشست تهران پیدا شد

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023