جامعه شهری

جزییاتی از فرایند انتخابات پیش رو

معاون سیاسی – اجتماعی استاندار تهران گفت: انتخابات تنها در سه استان به صورت الکترونیک برگزار خواهد شد؛ در استان تهران امکان برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک وجود ندارد.

به گزارش مجله خبری آبادی 118،  عباس جوهری در تشریح تعداد شعب انتخاباتی در استان تهران اظهار کرد: در مورد شعب انتخابات پیش‌روی مجلس شورای اسلامی ۶۸۱۱ شعبه در کل استان تهران پیش‌بینی شده که حدود ۵۰۰۰ شعبه برای حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، پردیس و اسلامشهر است. امسال برای تعریف مکان‌های اخذ رأی، هیات‌های اجرایی اقدامات بسیار خوبی را انجام داده‌اند. تعداد صندوق‌ها متناسب با حضور مردم طراحی شده تا امر اخذ رأی را تسهیل کنند.

وی با تأکید بر افزایش تعداد صندوق‌های سیار ادامه داد: برای الکترونیکی شدن انتخابات در استان تهران با توجه به آمادگی که وجود داشت پیشنهاداتی را در این حوزه ارائه کردیم ولی نهایتا بر اساس تصمیم شورای نگهبان انتخابات تنها در سه استان به صورت الکترونیک برگزار خواهد شد؛ اما در استان تهران امکان  برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک وجود ندارد.

وی با یادآوری این‌که «فرآیند انتخابات از پانزدهم مردادماه سال جاری با دستور وزیر کشور آغاز شد و ۲۰۹ روز تا پایان انتخابات برای این فرآیند در نظر گرفته شد که در حال حاضر در صدوهشتمین روز آن قرار گرفته‌ایم.» ادامه داد: پیش‌ ثبت‌نام‌ها در استان تهران انجام شد و پس از آن ۶۲۷۱ نفر در نهایت به عنوان داوطلب مشخص شدند که نسبت به دوره قبل ۶۶ درصد رشد داشته است. پس از بررسی، نزدیک به ۸۲ درصد این افراد تأیید هیات اجرایی را اخذ کرده‌اند؛ البته هفت درصد عدم تأیید و هفت درصد عدم احراز شدند که نسبت به دوره‌های قبل در بحث تأیید داوطلبین شاهد افزایش بودیم.

معاون استاندار تهران گفت: همچنین آماری که در هیات نظارت مطرح شد ۵۷۰۶ نفر بود که از این تعداد در مرحله اول تأیید هیات نظارت ۲۷۰۰ نفر تأییدیه دریافت کردند. بر همین اساس فرصت اعتراض تا ۱۹ بهمن‌ماه ادامه دارد که در همین حین تأیید صلاحیت‌های جدیدی را داشته‌ایم که تاکنون ۳۰۵ نفر اضافه شدند و ۳۰۰۵ نفر تعداد تأیید صلاحیت‌ها تا این لحظه بوده است.

وی اظهار کرد: این ۳۰۰۵ نفر معادل ۵۲.۶۶ درصد کل داوطلبین است که رشد حدود ۱۹ درصدی را تا اینجا نسبت به دوره قبل در تأیید صلاحیت‌ها رقم زده است. همچنین در ۱۹ بهمن‌ماه باز هم فرصت اعتراض دیگری وجود دارد که افراد ظرف سه روز برای ثبت مجدد اعتراض خود فرصت دارند و در اول اسفندماه نیز لیست نهایی مشخص می‌شود که در حقیقت تأیید و عدم تأیید نهایی افراد را اعلام می‌کند. در این انتخابات چهار حوزه قم، رشت، خمام، آبادان و ملایر اخذ و شمارش آرا به صورت الکترونیک را انجام خواهند داد.

وی درباره برگزاری انتخابات مجلس خبرگان رهبری در استان تهران نیز اظهار کرد: ۱۰۷ نفر تعداد ثبت‌نام کنندگان برای ۱۶ کرسی تهران بوده که ۲۸ نفر تأیید شدند و مابقی هم در فرصت ثبت اعتراض هستند که در ۱۹ بهمن‌ از سوی شورای نگهبان اعلام لیست نهایی انجام و از ۲۵ بهمن‌ یعنی زودتر از مجلس شورای اسلامی فرصت تبلیغات آنها آغاز می‌شود.

وی ادامه داد: تعداد داوطلبین زن در کشور در ثبت نام مجلس شورای اسلامی در کل کشور ۱۴ درصد کل ثبت نام کنندگان و در استان تهران ۱۷ درصد کل ثبت نام کنندگان بوده است که بدین ترتیب تهران بالاتر از میانگین کشوری و در رتبه نخست قرار دارد.

برای رسیدن به اهداف والای انقلاب اسلامی باید مشارکت در حد بالا شکل بگیرد

علیرضا فخاری استاندار تهران هم در این نشست با اشاره به نزدیک شدن به انتخابات مجلس شورای اسلامی ،گفت: انتخابات رکن اساسی نشان دادن دموکراسی در نظام جمهوری اسلامی است و مردم با مشارکت پرشور خود قدرت خود و نظام جمهوری اسلامی ایران را به رخ جهانیان می‌کشند.

وی افزود: مشارکت یک اصل است اگر مشارکتی شکل نگیرد، محصول انتخابات قابل توجه نخواهد بود. برای رفع مشکلات و رسیدن به اهداف والای انقلاب اسلامی باید مشارکت در حد بالا شکل بگیرد و در این راستا دستگاه‌ها وظایفی دارند که قانون مشخص کرده است

وی گفت: انتخابات از منظر این‌که می‌تواند بسیاری از مشکلات کشور را حل و فصل کند و از سوی دیگر زمینه‌ساز ایجاد قدرت سیاسی، اجتماعی و فرهنگی با حضور و مشارکت گسترده مردم فراهم می‌شود، بسیار حائز اهمیت است، بر همین اساس است که دشمن یکی از خطوط اصلی خود را دلسرد کردن مردم از انتخابات قرار داده است. موضوعی که ضرورت اهمیت انتخابات را نشان می‌دهد.

وی اضافه کرد: انتخابات رکن اساسی برای نمایش دموکراسی جمهوری اسلامی ایران است.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023