جامعه شهری

خشک شدن درختان «ده ونک» و کلاف پیچیده مشکلات محله

عضو شورای شهر تهران با اشاره به مشکلات محله «ده ونک»، گفت: خوشبختانه طرح موضعی این محله در سال گذشته در کمیسیون ماده ۵ به تصویب رسید و این اقدام قابل تقدیر است؛ اما متأسفانه قابلیت اجرا ندارد.

به گزارش مجله خبری آبادی 118، ناصر امانی در جلسه امروز شورای شهر تهران با ارائه گزارشی در مورد بازدید اخیرش از محله ده ونک در منطقه سه گفت: در کلانشهر تهران که پایتخت کشور است در برخی مناطق برخوردار مسائل پنهان و زیر پوستی وجود دارد که شاید پذیرشش برای افراد قابل پذیرش نباشد و با وجود گذشت چند دهه مشکلاتشان باقی مانده و این در حالی است که مسئولان از این مشکلات خبر دارند؛ اما به دلیل کلاف پیچیده شدن مشکلات، به آنها عادت کردیم و عادی شده‌اند.

وی با بیان اینکه «ده ونک» یکی از محلات دوگانه در منطقه سه است که همچنان ده باقی مانده و علارغم تلاش و زحمات مدیران شهری گذشته و حال به دلیل مشکلات زیرساختی بلاتکلیف باقی مانده است، ادامه داد: این «ده» مصداق بارز محرومیت و شکاف طبقاتی می باشد در حالی که ۶۰ هکتار مساحت دارد و ۴۰ هزار نفر در این محدوده ساکن هستند؛ ۲۵ درصد مساحت این محله در مالکیت شهرداری، ۱۱ درصد در مالکیت بانک شهر، ۴ درصد در مالک بنیاد مستضعفان و نیم هکتار مورد اختلاف مالکیت بنیاد و شهرداری تهران است و مابقی اراضی تحت مالکیت مردم است.

وی با بیان اینکه شهرداری اعلام کرده که سرانه های حوزه های فرهنگی و ورزشی در این محله به ازای هر نفر کمتر از یک متر مربع است، تصریح کرد: از دوره چهارم مدیریت شهری ساخت مجموعه ورزشی به عنوان بزرگترین مجموعه شروع شده و سال گذشته به بهره برداری رسید؛ اما به دلیل اینکه اداره اوقاف این مجموعه را اداره می کند، با وجود اینکه  شهرداری تهران حدود ۵۵ میلیارد تومان در این مجموعه هزینه کرده، اما حالا عملا برای مردم محله، دستاوردی نداشته و هزینه آن آزاد محاسبه می شود و می گویند ورودیش ۱۳۵ هزار تومان به ازای هر نفر است.

امانی با اشاره به وضعیت مرکز بهداشت این محله گفت: ساختمان مرکز بهداشت مربوط به اوایل انقلاب است و خدمات پیشگیرانه و درمانی محدودی ارائه می دهد، بگونه ای که ساکنان برای کارهای ساده باید به مراکز بیرون محله مراجعه کنند و  این مرکز نیاز به بازسازی و توسعه دارد و در میدان اصلی ده ونک هم یک قطعه زمینی که  مقابل مرکز قرار دارد، وجود دارد که درختان آن در حال خشک شدن است که به دلیل اختلاف بین مالک و شهرداری، رها شده است و مشکلات ثبتی املاک این محله به ورود سازمان ثبت اسناد نیاز دارد.

عضو شورای شهر تهران با تأکید بر اینکه امکان ساخت و ساز و تعمیرات در این محله وجود ندارد، هرچند که خوشبختانه طرح موضعی این محله سال گذشته به تصویب کمیسیون ماده ۵ رسیده است که کار خوبی در این دوره مدیریت شهری بود، گفت:  کمیسیون ماده ۵ در این دوره مدیریت شهری به سراغ محلات کم برخوردار رفته تا مشکلات مردم را حل کند؛ اما متاسفانه این طرح قابلیت اجرا در محله مذکور را ندارد و باید بازنگری شود.

امانی با بیان اینکه امکان نوسازی و ساخت و ساز در محله وجود ندارد و ساکنین توان نوسازی نیز ندارند، یادآور شد: خوشبختانه طرح موضعی این محله در سال گذشته در کمیسیون ماده پنج به تصویب رسید و این اقدام قابل تقدیر است اما متأسفانه قابلیت اجرا ندارد.

وی گفت: عدم دسترسی سواره از بزرگراه شهید چمران و خیابان ملاصدرا، ترافیک قابل توجهی را در محله ایجاد کرده است و همچنین وجود درختان بزرگ و مثمر و عدم رسیدگی و آبیاری آنها باعث خشک شدن تعداد قابل توجهی از این درختان شده و شهرداری به دلیل مخالفت ساکنین، اجازه آبیاری و نگهداشت این درختان را نداشته و متأسفانه باغات در حال از بین رفتن است.

این عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه به دلیل عدم اجرای طرح کامل معابر، ارائه خدمات در حوزه زیر ساختی همچون آب، فاضلاب و برق وجود ندارد، افزود: وجود دانشگاه الزهرا(س) و عدم تعامل مدیران دانشگاه و ساکنین و همچنین ادعای ساکنین مبنی بر مالکیت اراضی اطراف دانشگاه، باعث مباحث حقوقی و تنش شده است.

وی همچنین با بیان اینکه رهاشدن زمین ۷ هکتاری متعلق به بانک شهر مشکلاتی برای مردم ایجاد کرده ادامه داد: چند خواسته اصلی مردم این محله، تسهیل شرایط نوسازی و ساخت و ساز بر اساس طرح موضعی مصوب، توسعه خدمات بهداشتی و درمانی در مرکز بهداشت توسط دانشگاه شهید بهشتی، جلوگیری از تملک زمین مقابل مرکز بهداشت توسط مدعی مالکیت، انجام مسئولیت اجتماعی توسط دانشگاه الزهرا(س) و تعیین تکلیف زمین متعلق به بانک شهر است.

به گزارش مجله خبری آبادی 118، مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران نیز با بیان اینکه در چند دوره مشکلات محله بررسی شد اما به نتیجه ای نرسید و قفل شد، ابراز امیدواری کرد که طرح مصوب کمیسیون ماده پنج اجرایی شود.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023