اجتماعی

رشد ۷۴ درصدی پروژه‌‎های مناسب سازی در تهران /تعیین ردیف بودجه مجزا برای مناسب‌سازی مناطق

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران از رشد ۷۴ درصدی پروژه‌های پایلوت مناسب سازی شهر تهران در سال ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: با تعیین ردیف بودجه مجزا برای عملیات مناسب سازی مناطق ۲۲ گانه، امکان نظارت دقیق بر کیفیت اجرای پروژه‌های مناسب سازی مناطق فراهم می‌شود.

به گزارش مجله خبری آبادی 118، بیست و نهمین جلسه ستاد مناسب‌سازی فضاهای شهری برای معلولین جسمی و حرکتی با محوریت ارائه گزارش سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات در خصوص سامانه مناسب سازی؛ بررسی و تصمیم گیری در خصوص پیشرفت پروژه های پایلوت سال ۱۴۰۱ و برنامه اجرایی سال ۱۴۰۲ مناطق ۲۲ گانه، به ریاست حمیدرضا صارمی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران و با حضور شهرداران و معاونین شهرسازی و معماری مناطق، نمایندگان معاونت‌ها و سازمان‌های مربوطه شهرداری تهران و جمعی از مدیران کل و کارشناسان حوزه‌های مرتبط،‌ برگزار شد.

حمیدرضا صارمی که دبیری ستاد مناسب سازی فضاهای شهری تهران را بر عهده دارد، در خصوص این جلسه گفت: یکی از اقداماتی که  در راستای ارتقاء کیفیت عملیاتی – اجرایی پروژه‌های مناسب سازی انجام شد، اعلام فراخوان برای همکاری و اعمال نظارت جامعه افراد دارای معلولیت بر پروژه‌های مناسب سازی مناطق ۲۲ گانه بود که پس از اعلام فراخوان، ۴۴ نفر از افراد متخصص دارای معلولیت برای امر نظارت، انتخاب و پس از انجام مصاحبه‌های تخصصی، نهایتا ۱۱ نفر حائز شرایط شدند تا به عنوان بازوان نظارتی ستاد مناسب سازی در مناطق ۲۲ گانه ایفای نقش کنند.

وی ادامه داد: در این جلسه احکام این ناظرین اهدا شد و هرکدام از آن ها، مسئولیت نظارت بر پروژه های مناسب سازی ۲ منطقه را بر عهده دارند و امیدواریم با همکاری این عزیزان، بتوانیم پروژه ها را به بهترین نحو راهبری کنیم.

معاون شهردار تهران با اشاره به گزارش اقدامات مناطق ۲۲ گانه برای اجرای پروژه‌های پایلوت مناسب سازی در سال ۱۴۰۱ گفت: بررسی گزارش‌ها نشان می‌دهد که پیشرفت این پروژه‌ها تاکنون ۷۴ درصد رشد داشته است.

صارمی با بیان اینکه روند تعیین پروژه های پایلوت مناسب سازی جهت اقدام در سال آینده نیز در حال نهایی شدن است، اظهار کرد: برای تعیین اولویت های اقدام مناطق در قالب برنامه های سالیانه، ضرورت دارد، الگوی سفرهای خرد، میانه و کلان شهروندان دارای معلولیت مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: با توجه به اینکه در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ شهرداری تهران، ردیف بودجه ای مجزا برای اجرای پروژه های مناسب سازی معابر شهر تهران در نظر گرفته شده است، بدین ترتیب در آینده امکان نظارت دقیق بر کیفیت اجرای پروژه های مناسب سازی مناطق فراهم می شود.

صارمی با اشاره به هوشمندسازی فرایند نظارت بر کنترل پیشرفت پروژه های مناسب سازی گفت: سامانه ای با همکاری معاونت شهرسازی و معماری و سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران، طراحی و پیاده سازی شده است که این امکان را فراهم کرده تا  اطلاعات وضعیت مناسب سازی ساختمان ها و فضاهای شهری تهران در آن بارگذاری شده و در دسترس شهروندان، از جمله افراد دارای معلولیت قرار گیرد که بر اساس شرایط هر فرد و مؤلفه های دسترس پذیری هر مکان، افراد دارای نیازهای خاص بتوانند مسیر و مقصد خود را در سفرهای شهری انتخاب کنند.

به گفته معاون شهردار تهران، این اطلاعات در قالب لایه‌هایی از سامانه نقشه تهران شامل فروشگاه‌های شهروند، میادین میوه و تره‌بار، بوستان‌ها، درمانگاه‌ها، پایانه‌های حمل و نقل عمومی، ایستگاه‌های مترو و اتوبوس، ساختمان‌های شهرداری و…… ایجاد شده و اکنون در مرحله تأیید توسط مناطق و معاونت‌های تخصصی شهرداری تهران است تا بعد از آن، امکان رویت جزئیات دسترس پذیری این فضاها برای شهروندان عزیز فراهم گردد.

وی با بیان اینکه راه اندازی این سامانه، زمینه ساز تحقق هدف تقویت شفافیت در مدیریت شهری خواهد بود، افزود: همچنین با هماهنگی سازمان فاوا، اطلاعات اماکن مناسب سازی شده در سامانه نقشه شهر تهرانmap.tehran.ir جهت مشاهده و بهره برداری شهروندان درج می‌شود.

معاون شهردار تهران با اشاره به تصویب قانون درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، بر لزوم جلب مشارکت شرکت‌ها و صنوف برای اجرای پروژه‌های مناسب سازی تأکید کرد.

بر اساس گزارش سایت شهر، صارمی افزود: موضوع تعیین تکلیف نحوه همکاری مشاورین مناسب‌سازی معاونت‌های شهرداری تهران از دیگر موضوعات مورد بررسی در جلسه بود که در این خصوص مقرر شد، معاونت شهرسازی و معماری، یک نفر از مشاوران دارای سابقه مرتبط را برای هر یک از معاونت های مربوطه، تعیین کند.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023