گردشگری و سفر

رونق گردشگری روستای دهسرخ در گرو تبلیغات گسترده

مجله خبری آبادی 118/خراسان رضوی در ۴۵ کیلومتری جاده مشهد باغچه و در ۱۷ کیلومتری شهر ملک‌آباد روستای تاریخی دهسرخ  واقع شده که میزبان آستان مقدس امامزاده سیدعبدالعزیز(ع) از نوادگان امام سجاد(ع) است. از بنای قدیمی این بقعه شریف اطلاعاتی در دست نیست اما سنگ بنای بقعه فعلی این آستان در دوران قاجار بنا شده است.

این بنا با نمای ۶ وجهی و با گنبدی بر فراز خود فضای معنوی خاصی را برای این روستا ایجاد کرده و در سال‌های اخیر با احداث حسینیه‌ای متصل به آرامگاه بر وسعت آن افزوده شده است. در میان گنبدخانه نیز مضجع شریف آن بزرگوار قرار گرفته است.

علاوه بر آستان مقدس این امامزاده شریف موثق‌ترین و معتبرترین قدمگاه و مصلی حضرت رضا(ع) در این روستا قرار دارد که بر اساس مستندات تاریخی زمانی که این حضرت از مدینه به مرو هجرت کرده، این روستا از مناطقی بود که در آن اتراق کردند.

با توجه به احادیث و روایات به دست آمده و بررسی شده، روستای دهسرخ در بین تمام قدمگاه‌ها و آثار موجود از وجود مقدس امام رضا(ع) موثق‌ترین و معتبرترین قدمگاه و مصلی بوده که در طول سال‌های متمادی مورد توجه بزرگان و علمای کثیری نیز بوده است.

رضا پیوندی، مدیر اجرایی بقعه متبرکه امامزاده سید عبدالعزیز(ع)، در گفت‌وگو با مجله خبری آبادی 118 اظهار کرد: قدمت روستای دهسرخ به بیش از ۱۲۰۰ سال می‌رسد و علاوه بر زمینه زیارتی جاذبه‌های گردشگری از جمله فضاهای طبیعی و غار نیز در این منطقه وجود دارد.

رونق گردشگری روستای دهسرخ در گرو تبلیغات گسترده

وی افزود: از دلایلی که گردشگران کمتر به این منطقه مراجعه می‌کنند، تبلیغات است که به صورت ضعیف اتفاق می‌افتد. روستای دهسرخ امکانات بسیاری برای پذیرش گردشگران دارد که با تبلیغات درست می‌توان به رونق گردشگری این روستای تاریخی کمک کرد.

پیوندی ادامه داد: از دیگر جاذبه‌های این منطقه می‌توان به رباط علاقه‌بند که یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین رباط‌هایی است که در حاشیه مسیر روستایی ملک‌آباد به دهسرخ قرار دارد، اشاره کرد. درست‌تر آنکه این رباط در حاشیه جاده‌ای قرار گرفته که دهسرخ، ملک‌آباد، گنبددراز و شریف‌آباد را به روستای دیدنی بُزوِشک پیوند می‌دهد.

مدیر اجرایی بقعه متبرکه امامزاده سید عبدالعزیز(ع) افزود: در صورت ایجاد زیرساخت‌های مناسب این روستای قدیمی می‌تواند میزبان زائران و گردشگران بسیاری باشد و گردشگری نیز در آن توسعه یابد.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023