گردشگری و سفر

رینگ گردشگری شوشتر در مراحل پایانی است

مجله خبری آبادی 118/خوزستان پایگاه میراث ‌جهانی شوشتر از مراحل پایانی عملیات ایجاد رینگ گردشگری در حدفاصل بندمیزان تا قلعه ‌سلاسل شوشتر خبر داد.

عملیات مرمتی و اتصال قلعه ‌سلاسل به رینگ گردشگری در حال انجام است و تلاش بر این است که تا قبل از شروع ایام نوروز این مسیر برای حضور گردشگران آماده شود.

با اتمام عملیات احیا و مرمت در این کارگاه حلقه گردشگری و اتصال چهار اثر جهانی قلعه ‌سلاسل، نهر داریون، میل کلاه‌فرنگی و بندمیزان کامل خواهد شد.

به گزارش مجله خبری آبادی 118، بندمیزان سدی است در شوشتر و ساخته دست انسان مربوط به دوره ساسانیان که تا امروز پابرجا است. ساختن بندمیزان شوشتر را به شاپور اول ساسانی نسبت می‌دهند. این سد در هشتم خرداد ۱۳۷۸ با شماره ثبت ۲۳۳۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. در سال ۲۰۰۹ نیز این بند به همراه ۱۵ اثر تاریخی دیگر شوشتر در نشست سالانه کمیته میراث‌ جهانی یونسکو در ۲۶ ژوئن ۲۰۰۹ (۵ تیر ۱۳۸۸) در شهر سویل اسپانیا، با احراز معیارهای ۱، ۲ و ۵ با عنوان نظام آبی تاریخی شوشتر به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو با شماره ۱۳۱۵ به ثبت رسید.

قلعه سلاسل شوشتر نیز دژی بسیار بزرگ است که دارای حیاط‌های مفصل و متعدد، سربازخانه‌ها، طویله‌ها، حمام‌ها، شبستان‌ها، برج‌ها، باغچه‌ها، قورخانه، نقاره‌خانه، حرم‌خانه، آشپزخانه، قاپی‌های متعدد، حوض‌های بزرگ، حصار و خندق بوده ‌است. این اثر نیز یکی از ۱۶ اثر یادشده است که در ۲۶ ژوئن ۲۰۰۹ (پنجم تیر ۱۳۸۸) در شهر سویل اسپانیا، با احراز معیارهای ۱، ۲ و ۵ با عنوان نظام آبی تاریخی شوشتر به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو با شماره ۱۳۱۵ ثبت شد.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023