گردشگری و سفر

زندگی ۱۸۰ نفر در روستای با بافت ۱۵۰ سال قبل

مجله خبری آبادی 118/خراسان رضوی رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کوهسرخ گفت: کلاته تیمور روستایی با ۱۵۰ سال قدمت در شهرستان کوهسرخ با ۱۸۰ نفر جمعیت است که بافت پلکانی و سنتی آن کاملاً سالم باقی مانده است.

رضا ربیعی در گفت و گو با مجله خبری آبادی 118 از افتتاح ۵ واحد خانه مسافر ویلایی در این شهرستان خبر داد و افزود: چهار خانه مسافر در شهر ریوش و یک خانه مسافر دیگر که همه به صورت ویلایی هستند در روستای کریز افتتاح شد.

وی متراژ این خانه مسافرها را از ۸۵۰ متر به بالا اعلام کرد و گفت: برای این خانه مسافرها از سوی سرمایه‌گذاران مبلغی بالغ‌بر ۱۶۷ میلیارد ریال هزینه شده است.

رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کوهسرخ عنوان کرد: از شهریورماه سال ۱۳۹۶ برای تأمین و توسعه زیرساخت‌های گردشگری اقدامات لازم برای راه‌اندازی اقامتگاه‌های بوم‌گردی صورت گرفت به طوری که اولین آن در شهر ریوش راه‌اندازی شد.

وی با بیان اینکه هر ساله تعدادی بر این اقامتگاه‌های بوم‌گردی افزوده می‌شد، خاطرنشان کرد: اکنون ۷ اقامتگاه بوم‌گردی در شهرستان کوهسرخ فعالیت دارند.

ربیعی با اشاره به اینکه از ابتدای امسال تاکنون با تشویق و ترغیب سرمایه‌گذاران ۵ خانه مسافر را توانستیم در این منطقه راه‌اندازی کنیم، بیان کرد: در مجموع ۷ اقامتگاه بوم‌گردی و ۵ خانه مسافر در شهرستان کوهسرخ پذیرای مسافران و گردشگران هستند.

صلاح نیست به سمت احداث آپارتمان و یا ساخت هتل برویم

وی اظهار کرد: شهر ریوش و شهرستان کوهسرخ به لحاظ دید منظری و معماری که دارد صلاح نیست به سمت احداث آپارتمان و یا ساخت هتل برود.

رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کوهسرخ با تأکید بر اینکه سبک معماری سنتی کوهسرخ باید حفظ شود، اذعان کرد: حتی اگر هتلی هم بخواهد احداث شود باید به صورت مجتمع و در یک یا دو طبقه باشد.

زندگی ۱۸۰ نفر در روستای با بافت ۱۵۰ سال قبل

وی تصریح کرد: نباید معماری سنتی و قدیمی شهر ریوش را با برخی ساخت و سازهای مدرن به هم زد، تأکید بر این شده که هر نوع ساخت و سازی با توجه به بافت سنتی و هویت شهرستان انجام شود.

ربیعی گفت: هتل و هتل آپارتمان در ریوش جوابگو نیست و به لحاظ اقتصادی توجیهی ندارد، بیشتر مسافرانی که به این منطقه می‌آیند ترجیح می‌دهند در همان فضاهای قدیمی و سنتی و ویلایی اسکان داده شوند.

کلاته تیمور قابلیت تبدیل شدن به دهکده گردشگری را دارد

وی با اشاره به اینکه بسیاری از مسافران برای فرار از آن فضاهای شهرهای شلوغ و هوای آلوده برای چند روزی به این منطقه می‌آیند، افزود: در شهرستان کوهسرخ ۲۸ روستا داریم که اکثر آن‌ها بافت سنتی و قدیمی خود را حفظ کرده‌اند.

رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کوهسرخ خاطرنشان کرد: یکی از بهترین روستاهایی که می‌تواند به دهکده گردشگری تبدیل شود کلاته تیمور با ۱۸۰ نفر جمعیت و ۵۵ خانوار است، بافت این روستای پلکانی کاملاً بومی و سنتی باقی مانده است.

وی با بیان اینکه بخش قابل توجهی از زیرساخت‌های این روستا از جمله راه دسترسی تأمین شده است، گفت: تمامی ساختمان‌های این روستا با همان معماری قدیمی و از مصالح قدیمی و از چوب و سنگ است.

وی گفت: نامق، ایور، کریز، طرق، موشک و… از دیگر روستاهایی هستند که بخش قابل توجهی از بافت آن‌ها حفظ شده و اقامتگاه‌های بوم‌گردی در آن‌ها راه‌اندازی شده است.

۷۵ درصد بافت سنتی و قدیمی روستاهای کوهسرخ حفظ شده است

ربیعی با بیان اینکه ۷۰ تا ۷۵ درصد بافت سنتی و قدیمی روستاهای شهرستان کوهسرخ حفظ شده است، عنوان کرد: خوشبختانه شهرداری ریوش با اقداماتی که انجام داده‌اند بافت تاریخی شهر ریوش را دارند حفظ می‌کنند و تاکنون اقدامات خوبی در این خصوص صورت گرفته است.

وی همچنین با اشاره به اینکه حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد از بافت تاریخی و پلکانی شهر ریوش هنوز باقی مانده است، افزود: بالغ‌بر ۱۲ هکتار از بافت شهر ریوش تاریخی است.

زندگی ۱۸۰ نفر در روستای با بافت ۱۵۰ سال قبل

رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کوهسرخ ادامه داد: هرچند کوهسرخ ظرفیت افزایش اقامتگاه‌های بوم‌گردی را دارد اما نمی‌خواهیم اشباع شود به همین دلیل به سمت طرح‌های دیگری از جمله خانه مسافر حرکت کرده‌ایم که جوابگو هم است.

وی گفت: به لحاظ زیرساختی هنوز مقداری عقب هستیم و جا دارد که سرمایه‌گذاری بیشتری صورت گیرد، با توجه به میزان گردشگر و ظرفیت‌ها و پتانسیل‌هایی که داریم قطعاً جوابگو خواهد بود.

دولت بسته‌های تشویقی برای سرمایه‌گذاران حوزه گردشگری در نظر بگیرد

ربیعی افزود: چون اعتبارات حوزه گردشگری پائین است و خود میراث بسته تشویقی خاصی ندارد می‌طلبد در این خصوص دولت بسته‌های تشویقی برای سرمایه‌گذاران حوزه گردشگری در نظر بگیرد.

وی اولویت شهرستان کوهسرخ را گردشگری اعلام کرد و گفت: چهار ارگان میراث فرهنگی، منابع طبیعی، جهاد کشاورزی و محیط‌زیست تکمیل کننده حوزه گردشگری هستند که می‌طلبد برای جذب سرمایه‌گذار بیشتر بسته‌های تشویقی از سوی این ادارات در نظر گرفته شود.

رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کوهسرخ با بیان اینکه هرچند پنج روستا را به عنوان روستای هدف گردشگری اعلام نموده‌ایم، اما بیشترین امتیاز را روستای کریز به خود اختصاص داد، اذعان کرد: اقدامات لازم در این خصوص صورت می‌گیرد و به زودی به عنوان روستای هدف گردشگری به ثبت خواهد رسید.

وی ادامه داد: روستای تاریخی و دیدنی کریز با چشم‌اندازهای بسیار زیبا و طبیعت سرسبز دارای آثار تاریخی و طبیعی فراوانی است، بند شاهی (سد شاهی)، از آثار ملی ثبت شده، در نزدیکی روستا واقع شده است و بر قدمت روستای کریز دلالت دارد.

انواع گردشگری در کوهسرخ

ربیعی گفت: سال آینده تعدادی خانه مسافر دیگر در شهرستان راه‌اندازی خواهد شد، همچنین برای رونق گردشگری کشاورزی اقداماتی صورت گرفته است، امیدواریم سال آینده شاهد اقدامات خوبی در حوزه گردشگری باشیم.

وی با اشاره به اینکه اکنون در کوهسرخ گردشگری اکوتوریسم، گردشگری ژئوتوریسم، گردشگری ماجراجویی، گردشگری کشاورزی، گردشگری خوراک و… را در داریم، وضعیت حضور گردشگران را در شهرستان مطلوب ارزیابی کرد و افزود: هرچند از زمان شیوع بیماری کرونا آمار حضور گردشگران خارجی کاهش یافته اما گردشگران داخلی را داریم.

زندگی ۱۸۰ نفر در روستای با بافت ۱۵۰ سال قبل

رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کوهسرخ با بیان اینکه روزهای پایان هفته شاهد حضور گردشگران بسیاری از شهرهای اطراف در منطقه هستیم به طوری که ۷۰ درصد ظرفیت اقامتگاه‌ها تکمیل می‌شود، اظهار کرد: طی مدت یک هفته اخیر فقط ۱۵ هزار نفر از پیست روستای اکبرآباد بازدید داشته‌اند.

سفر به ییلاقی‌ترین شهر خراسان

وی ادامه داد: کوهسرخ شهرستانی است که در کنار روستاهای تاریخی فراوانش یکی از سرسبزترین، خوش آب و هواترین و ییلاقی‌ترین و زیباترین شهر با داشتن آبشارها و رودخانه‌ها در خراسان رضوی است؛ بهار و تابستان بهترین فصول برای سفر به این منطقه و روستاهای آن و گذراندن شبی در اقامتگاه‌های بوم‌گردی، کوهستانی و خانه‌های بومی و محلی است.

ربیعی تنوع آب و هوایی، گونه‌های گیاهی به ویژه گیاهان دارویی و گونه‌های متفاوت جانوری و اقلیمی متفاوت باغستان‌ها چشمه‌سارها، بافت تاریخی و خانه‌های قدیمی گلی و مسقف با چوب و نی از جمله ویژگی‌هایی است که مسافرین می‌توانند مدت ماندگاری‌شان را در این شهرستان افزایش دهند.

وی خاطرنشان کرد: تلاقی طبیعت و تاریخ در این منطقه موجب شده تا علاوه بر مسافران داخلی همه ساله بسیاری از گردشگران خارجی به مقصد کوهسرخ سفر کرده و جاذبه‌هایی چون آبگرم‌ها، باغات، رودها، آبشارها و چشمه‌های فراوان در اطراف شهر ریوش، پارک جنگلی ریوش در ارتفاعات شمالی شهر ریوش، بافت قدیمی و خانه‌های پلکانی در تمام روستاها، آسیاب‌های قدیمی، آرامگاه‌ها، حمام‌ها و قلعه‌های تاریخی دیدن کنند.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023