اجتماعی

سازمان ملل: زلزله ترکیه ۱.۵ میلیون نفر را بی‌خانمان کرد

سازمان ملل (UN) تخمین می‌زند که زلزله‌های مرگبار ترکیه در ماه فوریه سال جاری (۲۰۲۳)، دست‌کم ۱.۵ میلیون نفر را بی‌خانمان کرده و در حال حاضر ۵۰۰ هزار خانه جدید مورد نیاز است.

به گزارش مجله خبری آبادی 118 به نقل از ایندیپندنت، این سازمان همچنین اعلام کرد که بخشی از وجوه درخواستی سازمان ملل برای کمک به زلزله‌زدگان در هفته گذشته دریافت شده و افزود که این پول را بر پاکسازی انبوهی از آوار برجای مانده از این حادثه متمرکز خواهد کرد.

بنا بر تخمین کارشناسان سازمان ملل، این فاجعه بین ۱۱۶ میلیون تا ۲۱۰ میلیون تُن آوار تولید کرده است، در حالی که پس از زلزله شمال غرب ترکیه در سال ۱۹۹۹، آوار آن فاجعه ۱۳ میلیون تن برآورد شده بود.

در واکنش به بی‌خانمانیِ بسیاری از زلزله‌زدگان، ترکیه مقررات جدیدی را وضع کرد که براساس آن شرکت‌ها و موسسات خیریه می‌توانند بدون نیاز به طی مراحل سخت قانونی، خانه‌هایی بسازند تا به وزارت شهرسازی برای افراد نیازمند کمک کنند.

در حال حاضر بسیاری از بازماندگان زلزله، منطقه جنوب ترکیه را ترک کرده‌اند و عده قابل توجهی نیز در چادرها، کانتینرها و سایر محل‌های موقت تحت حمایت دولت اسکان داده شده‌اند.

یک مقام دولتی ترکیه روز جمعه خبر داد که پس از عملیات امداد و نجات، این کشور کار بازسازی خانه‌ها را پس از زلزله‌های ویرانگر آغاز کرده است.

به گزارش رویترز، بر اثر زلزله‌ای به بزرگی ۷.۸ که در روز ششم فوریه جنوب ترکیه و همچنین سوریه را لرزاند، بیش از ۱۶۰ هزار ساختمان شامل ۵۲۰ هزار آپارتمان فروریخت یا آسیب جدی دید.

سازمان مدیریت بلایای طبیعی و اضطراری ترکیه (آفاد) در آخرین بروزرسانی خود، تعداد قربانیان زمین‌لرزه‌های اخیر در این کشور را ۴۴ هزار و ۲۱۸ نفر اعلام کرد. جان‌باختگان زمین‌لرزه در سوریه نیز ۵۹۱۴ نفر اعلام شدند و با احتساب این ارقام، مجموع تلفات در دو کشور زلزله‌زده به بیش از ۵۰ هزار نفر رسید.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023