گردشگری و سفر

سرمایه گذاری ۱۱۷۰ میلیارد تومانی در گردشگری آذربایجان غربی

مجله خبری آبادی 118/آذربایجان غربی مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی گفت: ۱۲۹مورد مجوز سرمایه گذاری در بخش گردشگری در استان صادر شده است.

جباری امروز ۲۱بهمن در حاشیه تور خبری و بازدید از چند اقامتگاه سنتی و هتل در نشست خبری با اصحاب رسانه افزود: در سال جاری ۱۲۹مورد مجوز سرمایه گذاری با مبلغ سرمایه گذاری ۱۱۷۰ میلیارد تومان و ایجاد اشتغال ۱۰۰نفر در استان صادر شده است.

وی با اشاره به اینکه در دهه فجر امسال ۵ واحد اقامتگاهی بوم گردی، گردشگری و مجتمع در استان افتتاح شد، تصریح کرد: با افتتاح این مجموعه ها ۲۵۰تخت به تخت های اقامتگاهی استان اضافه شد.

جباری با اشاره به اینکه در عملکرد سال جاری تمام شاخص های اختصاصی و عمومی حوزه گردشگری استان محقق شده است، اظهار کرد: پیش از انقلاب تنها ۲موزه در استان فعال بود و هیچ گونه توجهی به مرمت و بازسازی و نوسازی بافت های فرسوده و اشیای تاریخی نمی شد اما بعد از انقلاب ۱۶موزه در استان فعال است و تاکنون ۳۰هزار شی تاریخی در گنجینه ها و مخازن تاریخی استان نگهداری می شود.

جباری بااشاره به اینکه ۴یادمان شهدا در استان وجود دارد، خاطر نشان کرد: ۱۷۰۰ اثر استان ثبت ملی شده که ۵درصد آثار ثبت شده کشور را شامل می شوند.

مدیر میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی با تاکید به اینکه وجود جاده ابریشم یک ظرفیت فرهنگی برای استان است، خاطر نشان کرد: آمادگی ثبت کاروانسرای قطور به عنوان چهارمین اثر جهانی را داریم. 

جباری یاد آور شد: در سال جاری ۷۳ مورد مرمت انجام و ۱۴۰۰ مورد اشیاء جدید تاریخی به سامانه اداره کل موزه ها اضافه شده است.

وی با اشاره به اینکه مرمت و احیای بافت های تاریخی در ۵ شهر ارومیه، سلماس، ماکو، خوی و تکاب آغاز شده است، افزود: باغ موزه ارومیه در ۹۰۰۰ هکتار از اراضی لشکر ۶۴ارومیه شروع شده و باحل مشکلات آزاد سازی اراضی و تحویل آن به شهرداری و میراث فرهنگی بناها به موزه تبدیل می شود. 

جباری تصریح کرد: ۱۵میلیارد و ۴۰۰میلیون تومان اعتبار برای محوطه شمس تبریزی مصوب شده است که یک سوم اعتبار تخصیص یافته  و بعد از قرارداد با پیمانکار جدید از سال آینده وارد فاز جدید اجرایی می شود.

وی ادامه داد: در سال جاری ۱۸مورد مجوز فعالیت آژانس مسافرتی صادر و شروع به فعالیت کرده و در این مدت مجموع اقامت ثبت شده در هتل های استان ۱۲۰هزار نفر و بازدید از موزه های استان نیز ۱۰۰هزار نفر اعلام شده است.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023