اجتماعی

سعی می‌کنیم با کمک خیریه‌ها به مددجویان«عیدی» دهیم/افزایش۴۰درصدی مستمریها با تایید شورای نگهبان

رییس کمیته امداد درباره اقدام این نهاد برای ریشه کن کردن فقر و همچنین درصد افزایش مستمریها در سال ۱۴۰۲ توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش مجله خبری آبادی 118، سید مرتضی بختیاری در نشستی خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه “رییس جمهور اعلام کردند فقر مطلق باید ریشه کن شود، چه اقداماتی طی یکسال گذشته در این زمینه صورت گرفته است؟ گفت: براساس فرمایش رییس جمهور تفاهم نامه‌ای بین وزیر کشور، وزیر وقت تعاون و رییس کمیته امداد مبادله شد. براساس این تفاهم نامه ماموریت انجام گرفت و شناسایی‌ها پیش رفت.

وی ادامه داد: در بودجه سال ۱۴۰۲ رقمی پیش بینی شده اگر تغییراتی نکند، امیدواریم بتوانیم بخش قابل توجهی از این افراد را تحت پوشش قرار دهیم و مشکل بخشی را از طریق تسهیلات قرض الحسنه اشتغال برطرف کنیم.

بختیاری در ادامه در پاسخ به این سوال که با راه اندازی صندوق ضمانت چند درصد از مشکلات مددجویان رفع خواهد شد؟ اظهار کرد: یکی از مشکلات در بحث اشتغال، بحث ضمانت بود. این صندوق این مشکل را حل کرد اما اولویت با زنان سرپرست خانوار است.

وی ادامه داد: دغدغه جدی داریم که محصول روی دست مددجو نماند. مددجو وام گرفته و وارد تولید شده و موفق بوده اما نمی‌تواند محصول را به بازار برساند که در این زمینه نیز تمهیدات جدی اندیشیده شده است.

افزایش ۴۰ درصدی مستمری مددجویان در صورت تایید شورای نگهبان

تلاش می‌کنیم با کمک خیریه‌ها به مددجویان «عیدی» بدهیم

رییس کمیته امداد همچنین درخصوص مستمری مددجویان کمیته امداد در در سال ۱۴۰۲، گفت: آنچه در بودجه ۱۴۰۲ تاکنون تصویب شده و کمیسیون تلفیق تصویب کرده، افزایش ۴۰ درصدی مستمریهاست است و درصورتی که شورای نگهبان تایید کند، در بودجه ۱۴۰۲، مستمریها ۴۰ درصد افزایش می‌یابد.

بختیاری درباره پرداخت «عیدی» به مددجویان نیز گفت: در سنوات گذشته نیز چیزی به نام عیدی که در پایان سال به مددجویان پرداخت شود نبود اما سعی می‌کنیم با کمک خیران و خیریه‌ها عیدی داده شود.

بختیاری در بخش دیگری از سخنان خود نیز در خصوص حوزه مسکن تصریح کرد: بخشی از خانه سازی ما از سوی خیرین انجام می شود و خیرین تمایل دارند این اقدامات به اهلش برسد و ما برای اینکه این اتفاق بیفتد نظارت داریم تا برای مددجویان واقعی کمک‌ها انجام شود.

وی همچنین گفت: در سال ۱۴۰۲ در کل روستاها مددجوی بدون مسکن نخواهیم داشت در شهرها نیز رایزنی صورت گرفته است.

رییس کمیته امداد در ادامه اشاره‌ای نیز به سامانه سها داشت و در این باره اظهار کرد: الکترونیکی کردن و استفاده از فناوری باعث شده مراجعات کاهش یابد اما ارتباط ما با مددجو نباید قطع شود. باید مددکاران ما با مددجویان در ارتباط باشند.

بختیاری همچنین در حوزه توانمندسازی نیز به ارائه توضیحاتی پرداخت و گفت: در بحث توانمندسازی در گذشته خدمات بسیاری صورت گرفته است و ما در طول چهل سال گذشته توفیقات خوبی داشته‌ایم و بجز سالمندان و افراد صعب العلاج که باید تا پایان عمر آنها را تحت پوشش داشته باشیم، برای سایر مددجویان برنامه مهارت آموزی و اشتغال داریم.

وی ادامه داد: در شورای عالی اشتغال ۵۰۰ هزار شغل سهمیه برای کمیته امداد مشخص کرده بودند. در سال ۱۴۰۲ برنامه جدی برای خودکفایی اشتغال داریم.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023