اجتماعی

شروط دریافت «وام ازدواج»

هر ایرانی که تاریخ عقد ازدواجش از سال ۹۸ به بعد است و تا کنون وام ازدواج دریافت نکرده، می‌تواند برای دریافت این وام اقدام کند و این موضوع ربطی به اینکه فرد برای چندمین ازدواج خود درخواست وام داده است، ندارد.

به گزارش مجله خبری آبادی 118، اخیرا بانک مرکزی دستورالعمل پرداخت وام ازدواج در راستای اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت را ابلاغ کرد.

مطابق با قانون بودجه امسال مبلغ وام ازدواج که به پرداخت آن در ماده ۶۸ قانون جوانی جمعیت نیز تاکید شده، در سال جاری (۱۴۰۲) برای دختران زیر ۲۳ سال و پسران زیر ۲۵ سال ۲۲۰ میلیون تومان و برای سایرین ۱۸۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

این تسهیلات به هر یک از زوج‌هایی که تاریخ عقد آنها بعد از ۱/۱ /۱۳۹۸ است تعلق می‌گیرد، دوره بازپرداخت آن ۱۰ ساله است و نرخ کارمزد آن چهار درصد است.

شرایط عمومی برای دریافت وام ازدواج چیست؟

دارا بودن کارت ملی ( موقت یا دایم ) و کد پستی محل سکونت متقاضی تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران از جمله شروط دریافت وام ازدواج است و کلیه شهروندان ایرانی خارج از کشور که گواهی ازدواج آنـها توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور صادر شده است نیز قادر به ثبت نام برای دریافت این وام هستند و گواهی ازدواج آنها که ممهور به مهر کنسولگری ایران در کشور مذکور است به عنوان سند ازدواج تلقی می‌شود.

همچنین اقرارنامه ازدواج یا هر مدرک مشابه که در سایر ادیان رسمی توسط مراکز اقلیت‌های دینی در داخل کشور مورد تایید قرار گیرد نیز معادل عقدنامه تلقی شده و این متقاضیان نیز قادر به ثبت نام خواهند بود.

«وام ازدواج» به ازدواج دوم و سوم تعلق می‌گیرد؟

بر اساس دستورالعمل اجرایی ابلاغ شده از سوی بانک مرکزی، از آنجا که امکان اعطای تسهیلات ازدواج به هر ایرانی وجود دارد، چنانچه متقاضی وام ازدواج قبلا از تسهیلات موصوف استفاده نکرده باشد (علیرغم ازدواج دوم یا بیشتر) می تواند از تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بهره مند شود. درواقع به هر یک از متقاضیان صرفا یک مرتبه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج تعلق می‌گیرد.

مدارک لازم چیست؟

اصل سند ازدواج، اصل کارت ملی (موقت یا دایم) زوجین، اصل کارت ملی (موقت یا دایم) ضامن، اصل شناسنامه‌های ضامنین،کد پستی ده رقمی و آدرس کامل محل سکونت زوجین و کد رهگیری ده رقمی دریافتی از سایت پس از مرحله ثبت نام مدارک لازم برای ثبت نام وام ازدواج هستند.

شرایط ضامن چگونه است؟

بانک‌ها موظفند پس از اعتبارسنجی متقاضیان تسهیلات مزبور و در صورت عدم تکافوی اعتبار آنها به منظور تامین رکن ضامن، با توثیق حساب یارانه یا سهام عدالت متقاضیان یا بستگان درجه اول از طبقه اول آنها یا سایر دارایی‌های مالی وی یا تنها دریافت یک فقره سفته و یک نفر ضامن نسبت به پرداخت تسهیلات اقدام کنند.

چطور ثبت نام کنیم؟

 متقاضیان وام ازدواج ابتدا باید از طریق سایت ve.cbi.ir ثبت نـام کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنند که در صورت موفقیت آمیز بودن مراحل ثبت نام، یک کد رهگیری ۱۰ رقمی که کاملا محرمانه بوده و مربوط به متقاضی است به شخص ثبت نام کننده داده می‌شود.

متقاضیان موظف هستند جهت اطلاع از وضعیت ثبت نام خود و هـمچنین نام شعبه مربوطه جهت مراجعه برای اخذ وام ازدواج، به سایت ve.cbi.ir مراجعه کرده و در صورتی که شعبه عامل اعطای وام برای متقاضی تعیین شده باشد، باید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز، ظرف مدت زمانی که از طرف سایت اعلام می‌شود، به شعبه مربوطه مراجعه و نسبت به اتمام مراحل اخذ وام اقدام کنند. بنابراین در صورت عدم مــــراجعه متقاضیان در زمـان تعیین شده، ثبت نـام آنها کان لم یکن تلقی می‌شود.

مدت تنفس وام ازدواج چقدر است؟

اقساط مربوط به وام ازدواج امسال ۱۲۰ ماهه و سررسید اولین قسط و کارمزد آن یک ماه پس از پرداخت تسهیلات مزبور است.

تسهیلات قرض الحسنه ازدواج ایثارگران؛ ۲ برابر تسهیلات ازدواج برای افراد عادی

افراد ایثارگر مشمول، صرفا شامل خود جانبازان، آزادگان و فرزندان آنان و فرزندان شاهد است.

در واقع خانواده شاهد شامل خانواده‌های معظمی که در راه اعتلای اهداف عالیه انقلاب اسلامی و مبارزه با دشمنان انقلاب یکی از اعضای خانواده‌شان (پدر، مادر، همسر، فرزند) شهید یا مفقودالاثر یا اسیر شده باشد و نیز خانواده ایثارگران شامل خانواده‌های جانبازان و آزادگان یعنی همسر، فرزند و والدین آنها می‌شود.

همچنین در صورت فوت جانبازان و آزادگان مشمول این قانون، خدمات و امتیازات مربوط، به خانواده تحت تکفل آنان تعلق می‌گیرد.

متقاضیان وام ازدواج ایثارگری در صورتی مشمول دریافت وام ازدواج می‌شوند که همانند سایر متقاضیان ازدواج، قبلا از تسهیلات موصوف استفاده نکرده باشند و در این صورت تسهیلات ازدواج برای ایثارگران به میزان دو برابر تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای افراد عادی پرداخت می شود.

بنابراین به هر یک از زوجین که مشمول ماده (۵۰) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران باشند، مبلغ ۳۶۰ میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج تعلق می گیرد و متقاضیان مشمول این ماده که سن ازدواج آنها در زوج ها زیر ۲۵ سال و در زوجه‌ها زیر ۲۳ سال باشد، مبلغ ۴۴۰ میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج تعلق می‌گیرد.

 مدت بازپرداخت تسهیلات موصوف، همانند سایر متقاضیان حداکثر ۱۰ سال (۱۲۰ ماه) است، رعایت سایر شرایط و ضوابط اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای این تسهیلات الزامی است و پرداخت تسهیلات موضوع این دستورالعمل از زمان ابلاغ مصوبه قابل اجراست.

همچنین تسهیلات مذکور برای ازدواج دوم و در صورتی که متقاضی در ازدواج قبلی از تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج بهره مند نشده باشد، مورد بررسی و اقدام قرار خواهد گرفت.

در راستای قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، اعطای وام ازدواج به واجدین شرایط بر اساس مشمولین مندرج در بندهای (ز)، (ح) و (ط) ماده ۱ دستورالعمل قانون یاد شده تعیین می شود. در صورتی که استعلام وضعیت مشمولین مذکور در سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج جهت بهره مندی آنان از تسهیلات موصوف از طریق وب سرویس میان این بانک و بنیاد شهید مثبت درج شود، مورد اقدام قرار می گیرد.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023