جامعه شهری

شناسایی۴۵۰ پلاک قرمز در تهران/ افزایش ظرفیت نگهداری معتادان متجاهر در شهرداری به ۷۵۰۰ نفر

مدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران از بهره برداری فاز دوم یاورشهر۹ در آینده نزدیک خبر داد و گفت: فاز دوم یاورشهر ۹ با ظرفیت ۲۵۰۰ نفر مراحل پایانی را طی می‌کند و به زودی به بهره برداری می‌رسد. به این ترتیب ظرفیت نگهداری معتادان متجاهر در شهرداری تهران به ۷۵۰۰ نفر می‌رسد.

به گزارش مجله خبری آبادی 118، احمد احمدی صدر در حاشیه بازدید خبرنگاران از فاز دوم یاورشهر۹ گفت: یاورشهر قرار است یاری کننده معتادان متجاهر منع پذیرشی باشد. این افراد در حقیقت خانواده ما هستند و نگاه ما این است که باید از آنها نگهداری کنیم. معتاد متجاهر مجرم است اما خانواده ما قلمداد می‌شود و باید در آغوش ما از آنها نگهداری شود. بر همین اساس مراکز ما رویکرد تربیتی، آموزشی و درمانی دارد که درصد قابل توجهی نیز نسبت به قبل عدم بازگشت آنها به اعتیاد را شاهد هستیم به شکلی که بازگشت این افراد به جامعه در یک سال گذشته بالای ۳۰ درصد بوده است.

وی افزود: در گذشته برخی از این افراد به محض خروج از مراکز نگهداری بار دیگر به سمت اعتیاد می‌رفتند؛ اما در حال حاضر ظرف یک سال گذشته افرادی که از مراکز خارج شده‌اند حدود یک سال است که به سمت اعتیاد نرفته‌اند.

مدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با تأکید بر اینکه در مراکز یاور شهر برنامه ۹ گانه‌ای شامل سم زدایی، هویت بخشی، کسب سلامت جسمانی، ایجاد انگیزه، حرفه آموزی، پرداختن به خانواده معتادین، حرفه آموزی تخصصی برای ورود به بازار کار، باز اجتماعی شدن و صیانت در نظر گرفته شده است که برای این افراد اجرایی می‌شود، اظهار کرد: این مراکز در اختیار این افراد قرار دارد  که پس از طی کردن سیر درمان به صورت ۱۵ نفری در این مراکز به صورت جمعی زندگی کنند تا بازگشت مطمئن‌تری به جامعه داشته باشند.

وی ادامه داد: تمام موضوعاتی که به اعتیاد منجر می‌شود دستگاه‌های متولی در خصوص آنها مسئول هستند. اگر همه دستگاه‌ها از امروز وظایف خود را به درستی انجام دهند یک پروسه طولانی مدت وجود دارد تا معتاد به جامعه برگردد؛ اما در این میان یکی از ارکان مهم برای بازگشت خانواده معتاد است. لذا دستگاه‌های حمایتی باید در جهت حمایت از خانواده این افراد ورود جدی داشته باشند.

کارخانه‌های نیازمند نیرو برای بکارگیری معتادان بهبود یافته اعلام آمادگی کنند

به گفته احمدی صدر، سازمان بهزیستی، بنیادهای خیریه و مردم در این حوزه می‌توانند نقش بسزایی داشته باشند. از سوی دیگر باید فرهنگ‌سازی صورت بگیرد تا کارخانه‌ها و کارگاه‌ها که نیازمند نیرو هستند از افرادی که اعتیاد خود را ترک کرده‌اند و به جامعه بازگشته‌اند استفاده کنند. در همین راستا با کارخانه‌ای صحبت کردیم و به زودی ۲۰۰ نفر از افرادی که آماده پذیرش شغل و بازگشت به جامعه شدند در یک کارخانه مشغول به کار شوند. امیدواریم کارخانه‌های دیگری که نیازمند نیرو هستند هم برای بکارگیری این افراد اعلام آمادگی کنند.

مدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران تأکید کرد: معتادان متجاهر در سطح شهر تهران به صورت مشهود رها بودند، ظرف چهار پنج سال گذشته شب‌هایی در زمستان وجود داشت که حدود ۳۰ الی ۴۰ فوتی در خیابان‌ها داشتیم؛ اما در دو سال گذشته با ورود جدی شهرداری تهران در سطح خیابان‌ها از میان افراد بی‌خانمان فوتی نداشتیم که نشان از توجه شهرداری تهران به این موضوع است. همچنین تعداد «گشت‌های حامی شهر» برای بی‌خانمان‌ها افزایش پیدا کرده که ناوگان آن نیز نوسازی شده است. این گشت‌ها در سه شیفت برای اوج سرما در تهران در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: شهرداری تهران در حوزه آسیب‌های اجتماعی و به ویژه جمع‌آوری معتادان متجاهر وعده‌ای داده بود که در همین راستا ۵۰۰۰ نفر به ظرفیت نگهداری در تهران افزوده شد. در این میان ریالی از دستگاه‌های متولی همچون ستاد مبارزه با مواد مخدر که مکلف به تأمین هزینه نگهداری معتادین متجاهر است دریافت نکردیم. این در حالی بود که مراکزی وجود داشتند که به دلیل عدم دریافت منابع مالی گروکشی کردند و از پذیرش ممانعت کردند اما ما در اوج مشکل اعتباری حتی یک ساعت مراکز را تعطیل نکردیم.

احمدی صدر ادامه داد: امروز فاز دوم یاورشهر ۹ با ظرفیت ۲۵۰۰ نفر مراحل پایانی را طی می‌کند و به زودی به بهره برداری می‌رسد. به این ترتیب ظرفیت نگهداری معتادان متجاهر در شهرداری تهران به ۷۵۰۰ نفر می‌رسد؛ اما ما ظرفیت نگهداری این افراد را در حدود ۶۵۰۰ نفر قرار خواهیم داد و از ظرفیت مابقی به صورت تعدیل استفاده خواهیم کرد. امیدواریم با ۹ گام اجرایی در مراکز و همچنین تجربه اقداماتی که در دو سال گذشته در حوزه آسیب‌های اجتماعی انجام داده‌ایم، شاهد اتفاقات خوب در سطح شهر تهران باشیم.

وی در خصوص اقدامات انجام شده پس از اینکه زاکانی شهردار تهران به عنوان  نمایندگی ویژه رئیس جمهور در حوزه آسیب‌های اجتماعی از سوی رئیس جمهور انتخاب شده است، گفت: دو جلسه شورای سیاستگذاری با حضور همه دستگاه‌ها برگزار و تمام طرح‌ها و ایده‌هایی که در دو سال گذشته به آن رسیده‌ایم با کمک NGOها جمع بندی شد. به این ترتیب تا پایان سال در حوزه ساماندهی کودکان کار و خیابان و معتادان متجاهر شاهد اتفاقات بسیار خوبی خواهیم بود که موجب کاهش این افراد و تغییر چهره شهر خواهیم بود.

وی ادامه داد: ۴۵۰ پلاک قرمز در تهران شناسایی کردیم و منتظر دستور قضایی و اقدام فراجا بودیم که پس از دو سال پیگیری شاهد آغاز بسته شدن پلاک قرمزهای تهران بودیم و تا پایان سال نیز این کار انجام خواهد شد. همچنین محلات پر تردد معتادین پاکسازی شده و برای پشتوانه عدم بازگشت افراد نیازمند مراکز نگهداری بلندمدت هستیم. در حقیقت برخی افراد چندین بار برای ترک و نگهداری به مراکز ما آمدند اما بار دیگر به اعتیاد بازگشتند؛ لذا باید طبق قانون، ماده ۴۲ اجرایی شود که این موضوع در اختیار ما نیست بلکه باید اردوگاه‌های کار اجباری در نقاطی از کشور ایجاد شود. امروز نیازمند کاشت چند میلیون اصله درخت در کشور هستیم و یا برای حفظ بیابان‌های کشور نیازمند کاشت بوته‌ها هستیم که در این راستا می‌توانیم از ظرفیت این افراد استفاده کنیم. به شکلی که افرادی که روزی سلامت شهر را دچار مخاطره می‌کردند از آنها برای تأمین سلامت شهرها استفاده کنیم.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023