اجتماعی

شورای فقهی زنان بستری برای پاسخگویی به مسائل حوزه زنان

دستیار رییس جمهوردر پیگیری حقوق و آزادی‌های اجتماعی در حالیکه شورای فقهی زنان را ضرورت و بستری برای پاسخگویی به مسائل این قشر دانست گفت:
نتوانسته‌ایم از ظرفیتی که انقلاب اسلامی ایجاد کرده به درستی استفاده کنیم بنابراین باید نقایص و کاستی‌ها را پیگیری کنیم.

به گزارش مجله خبری آبادی 118، سکینه پاد در نشست هم اندیشی بایسته‌های شورای فقهی حقوقی زنان که با محوریت چرا و چگونگی تشکیل این شورای فقهی برگزار شد با استناد به اصل ۲۱ قانون اساسی است احیای حقوق زنان به عنوان یکی از اصول و ارزش‌های قانون اساسی را ضروری عنوان کرد و افزود: معتقد به حضور جدی نخبگان در بطن حکمرانی هستم.

وی با اشاره به نقش حساس و کلیدی زنان در جامعه که حضرت امام نیز بدان پرداخته بودند گفت: دو موضوع حائز اهمیت است؛ تشکیل نهاد فراقوه‌ای به منظور جمع‌آوری نخبگان حوزه زنان و دیگری تشکیل شورای فقهی زنان به منظور حل مسائل زنان است.

پاد ادامه داد: انقلاب اسلامی مرزبندی شفافی دارد. دو نگاه به زنان وجود دارد؛ یکی نگاه شرقی و دیگری نگاه غربی است که هر دو این نگاه‌ها دارای ایراداتی است چرا که انقلاب اسلامی برای آن ایده و نقش جدیدی (الگوی سوم زن) دارد. در قانون اساسی ایران نیز این نقش بندی به صورت شفاف مشخص شده و قرار است برای زنان در کنار نقش مادری و همسری بستری فراهم شود تا به عنوان عنصر مؤثر در نقش‌های سیاسی و اجتماعی حضور داشته باشند و حضرت امام (ره) قائل به مشارکت زنان در این عرصه بودند.

دستیار رییس جمهوردر پیگیری حقوق و آزادی‌های اجتماعی تاکید کرد: نتوانسته‌ایم از ظرفیتی که انقلاب اسلامی ایجاد کرده به درستی استفاده کنیم بنابراین باید در جایی که نقضی صورت می‌گیرد آن را پیگیری کنیم و در این رابطه شورای فقهی زنان را به عنوان ضرورت و بستری برای پاسخگویی به مسائل زنان می دانیم. باید با نگاه تمدنی‌ و در عین حال متناسب با فرهنگ کشورمان و نیز ضرورت حضور موثر زن در اجتماع به شورای فقهی زنان نگاه کرد.

پاد در ادامه و در توضیح بیشتر گفت: زن متدین ایرانی، فکر می‌کند پاسخ خیلی از مسائل مانند حضانت، فرزندپذیری و … را نمی‌تواند پیدا کند که نیازمند دستیابی به پاسخ این سوالات در کوتاه‌ترین زمان هستیم. بدیهی است که بحث عفاف و حجاب هم می‌توانست در دل این شورا حل شود.

d8b4d988d8b1d8a7db8c d981d982d987db8c d8b2d986d8a7d986 d8a8d8b3d8aad8b1db8c d8a8d8b1d8a7db8c d9bed8a7d8b3d8aedaafd988db8cdb8c d8a8d987 65cc64341353d

به گزارش مجله خبری آبادی 118، مجید دهقان عضو هیئت علمی پژوهشکده زن و خانواده نیز در این نشست درباره تشکیل شورای فقهی زنان گفت: گام‌های بزرگی برداشته شده ولی اولین سوال این است چرا شورای فقهی؟. مخالف تشکیل شورا نیستم اما قاعدتا ۲ خروجی در نهادهای علمی فقه داریم؛ اجتهاد فقه و پژوهش فقه که باید توجه کرد به کدامیک نیاز داریم. شورای فقهی کار ویژه دارد و وظیفه فعلی آنها مشخص کردن آیین نامه‌هاست.در حوزه زنان وظایفی داریم که شورای فقهی باید آنها را تعیین تکلیف کند.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023