اجتماعی

فرصت کوتاه پنج ساله برای افزایش جمعیت/ ایجاد سیستم پایدار رصد و مانیتورینگ جمعیت

مدیرعامل بنیاد ۱۵ خرداد ستاد اجرایی فرمان حضرت امام با اشاره به برنامه بنیاد برای تدوین اطلس جمعیت و با بیان اینکه بنیاد به عنوان اعضای اصلی شورای مرکزی جایزه ملی جمعیت نقش رصد و اتاق وضعیت جمعیت در کشور را بر عهده دارد، می‌گوید: باتوجه به اینکه لازم است آمار دقیقی از وضعیت جمعیتی و نرخ باروری در کشور را به دست آورده و به‌روزرسانی کنیم، اطلس ملی جمعیت یکی از ابزارها برای ایجاد اتاق ملی جمعیت است.

حمیدرضا علیان‌زادگان در گفت‌وگو با مجله خبری آبادی 118، با اشاره به تدوین اطلس ملی جمعیت، اظهار کرد: وضعیت فعلی نرخ رشد جمعیت چندان مطلوب نیست و نرخ موالید سال قبل این موضوع را تایید می‌کند. اگرچه آن سقوطی که پیش‌بینی می‌شد کاهش پیدا کرده اما باید برای آحاد جامعه وضعیت جمعیت کشور تبیین و ترسیم شود.

وی با اشاره به فرصت کوتاه چهار تا پنج ساله برای افزایش جمعیت و با بیان اینکه وضعیت فرزندآوری و نرخ باروری مناسب نیست، افزود: اگر این فرصت را از دست دهیم وارد تهدیدات بعدی خواهیم شد.

مدیرعامل بنیاد ۱۵ خرداد ستاد اجرایی فرمان حضرت امام در این راستا به تدوین اطلس جمعیت اشاره کرد و یادآور شد: بنیاد ۱۵ خرداد به عنوان اعضای اصلی شورای مرکزی جایزه ملی جمعیت نقش رصد و اتاق وضعیت جمعیت در کشور را در مرکز نوآوری جمعیت و خانواده این بنیاد بر عهده دارد. باتوجه به اینکه لازم است آمار وضعیت جمعیت کشور را به دست آورده و به‌روزرسانی کنیم، اطلس ملی جمعیت یکی از ابزارها برای ایجاد اتاق ملی جمعیت است.

وی خاطرنشان کرد: در راستای تدوین اطلس جمعیت، از طریق محوریت ستاد ملی جمعیت، آمار را از مرکز آمار و سایر بخش‌های مرتبط به دست می‌آوریم.

علیان‌زادگان ادامه داد: امسال یکی از ورودی‌های جدی که در اتاق وضعیت خواهیم داشت این است که نتایج احصاء شده جایزه ملی جمعیت که در کمیته‌های داوری استانی جمع‌بندی شده و همچنین سایر ورودی‌های جمعیت را بررسی و سیستم پایدار رصد و مانیتورینگ در حوزه جمعیت را فراهم خواهیم کرد.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023