گردشگری و سفر

فعال شدن دوباره دیپلماسی شهری در قزوین

مجله خبری آبادی 118/قزوین شهردار قزوین با اشاره به دیدار با وزیر تاجیکستان در سفر خود به آن کشور، گفت: در این دیدار در مورد امنیت منطقه‌ای و تبادل دانشجو که دستاوردهای اقتصادی و فرهنگی قابل توجه‌ای برای استان قزوین دارد، تبادل نظر شد. افزایش ارتباطات سیاسی نقش موثری در گسترش همکاری‌ها میان ۲ کشور به خصوص در دیپلماسی شهری دارد.

مهدی صباغی با مثبت ارزیابی کردن سفر به تاجیکستان و شرکت در مجمع شهرداران آسیایی، گفت: در کنار  شرکت در مجمع شهرداران آسیایی که با تجربیات و دغدغه‌های گوناگون مدیریت شهریِ کشورهای منطقه آشنا شدیم، با شهردار شهر دوشنبه، وزرای کشور، فرهنگ و گردشگری تاجیکستان نیز به تبادل نظر پرداختیم.

وی دامه داد: تاجیکستان به دلیل اشتراکات زبانی و فرهنگی بسیار با ایران، از پتانسیل بسیار خوبی برای همکاری های مختلف برخوردار است؛ بنابراین با بهره‌گیری از این اشتراکات چون رودکی به عنوان پدر فارسی که در تاجیکستان مدفون است و عبید زاکانی،  پدر طنز فارسی از قزوین می‌توان جشنواره‌های فرهنگی  برگزار کرد.

صباغی خاطرنشان کرد: با توجه به همین اشتراکات فرهنگی که در زمینه دین، آیین، زبان و از جمله شعر و ادبیات است، از ظرفیت قزوین که پایتخت خوشنویسی است، بسیار استقبال شد و موضوع برگزاری رویداد مشترک خوشنویسی مورد بررسی قرار گرفت.

وی در ادامه با اشاره به دیدار با وزیر گردشگری تاجیکستان، عنوان کرد: با توجه به دارا بودن بناهای تاریخی در استان قزوین و تاجیکستان، از تبادل گردشگر در این حوزه سخن گفت که  تقویت صنعت گردشگری استان را در پی دارد که با شیوع کرونا در رکود بوده است.

بنابر اعلام اداره ارتباطات و امور بین الملل شهرداری قزوین، این مسئول همچنین از دیدار با وزیر کشور تاجیکستان خبر داد و گفت: در این دیدار در مورد امنیت منطقه‌ای و تبادل دانشجو که دستاوردهای اقتصادی و فرهنگی قابل توجه‌ای برای استان قزوین دارد، تبادل نظر شد. این درحالی است که افزایش ارتباطات سیاسی نقش موثری در گسترش همکاری‌ها میان ایران و تاجیکستان به خصوص در دیپلماسی شهری دارد.

شهردار قزوین همچنین به دیدارش با سفیر ایران در تاجیکستان اشاره کرد و گفت: به لحاظ اشتراکات فرهنگی، زبانی و دینی که تاجیکستان با ایران  دارد، روابط دیپلماتیک در حوزه آسیای مرکزی از اهمیت بسیاری برخوردار است که سفیر ایران هم بر گسترش روابط با تاجیکستان که مدنظر همه ارکان نظام است، مهر تایید زد.

گفتنی است شهردار قزوین در این سفر ضمن بازدید از شهرداری دوشنبه، از نزدیک با مسائل مختص حوزه شهری این شهر آشنا شد و با دعوت از شهردار دوشنبه به قزوین، بر انتقال تجارب این ۲ شهر آسیایی تاکید کرد.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023