اجتماعی

لزوم ایجاد سیستم جامع پایش ترددها در محورهای مواصلاتی برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر

معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: ایجاد سیستم جامع برای نظارت و پایش ترددها در سطح محورهای مواصلاتی و معابر ورودی به کشور از موضوعات مطرح در مبارزه با موادمخدر است.

به گزارش مجله خبری آبادی 118 سردار مسعود زاهدیان در بازدید از مرکز حمل و نقل مدیریت راه‌های کشور که با هدف نحوه عملکرد سامانه نظارت بر ناوگان ترابری کشور در سازمان حمل و نقل جاده‌ای کشور انجام شد، گفت: وظیفه ستاد ایجاد هماهنگی، سیاستگذاری و نظارت بر عملکرد دستگاه‌هایی است که در امر مبارزه با موادمخدر تلاش می‌کنند.

معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: کمیته‌های تخصصی ستاد مبارزه با موادمخدر با مسئولیت مقامات ارشد دستگاه‌ها به موضوع مبارزه با موادمخدر می‌پردازند و در این کمیته‌ها سیاستگذاری و اعمال برنامه و راهبرد انجام می‌شود. در واقع از طریق کمیته‌ها مسیر مبارزه با موادمخدر تعریف و هماهنگی می‌شود.

زاهدیان با بیان اینکه یکی از موضوعات مطرح در مبارزه با موادمخدر، ایجاد سیستم جامع برای نظارت و پایش ترددها در سطح محورهای مواصلاتی و معابر ورودی به کشور است، ادامه داد: علی‌رغم اینکه سیستم‌ها و سامانه‌های مختلفی در سازمان‌های مسئول وجود دارد و هر یک به نوبه خود وظایف خود را از طریق این سامانه‌ها دنبال می‌کنند و انجام می‌دهند اما فقدان نقطه اتصال به این سامانه‌ها باعث شده که از همه ظرفیت سامانه‌های موجود استفاده نکنیم.

معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: به نظر می‌رسد همه دستگاه‌ها به توانمندی‌های یکدیگر واقف نیستند و اگر این توانمندی‌ها به خوبی شناخته شوند، نقاطی که قابل بهره‌برداری است را می‌توان شناسایی و به نحو احسن از آن‌ها استفاده کرد.

زاهدیان در ادامه گفت: اگر این تلاش‌ها در جهت مبارزه با موادمخدر نبود، امروز جمهوری اسلامی به‌عنوان پرچم‌دار مبارزه با موادمخدر در دنیا شناخته نمی‌شد. این پرچم افتخار برای ما بالا است که جامعه جهانی را از گزند موادمخدر مصون داشته‌ایم البته هزینه‌های بالایی را هم به خاطر آن پرداخته‌ایم که شاید بهره‌برداری از این سامانه هزینه‌ها را کاهش دهد و انسجام‌بخشی بیشتری را برای اجرای مأموریت‌ها داشته باشد.

وی در پایان گفت: در این بازدید با قابلیت‌ها و توانمندی‌هایی که در این مرکز است، آشنا شدیم و امیدواریم این نشست نقطه خوبی برای افزایش همکاری بین دستگاه‌ها باشد.

همچنین در این جلسه، مهندس حمیدرضا شهرکی – معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای – گفت: در حوزه حمل و نقل در بخش های داخلی و بین الملی نظارت و برنامه ریزی را بر عهده داریم. فعالیت بخش داخلی به صورت شرکت های حمل و نقل داخلی کالا و مسافر است و در بخش بین المللی نیز همین گونه است.

وی افزود: علاوه بر اینکه سازمان در بخش های مختلف مسئولیت دارد اما بیشتر شرکت های حمل و نقل کالا و مسافر در بخش خصوصی فعالیت دارند.

شهرکی در ادامه بیان کرد: ۴۸۰۰ شرکت حمل و نقل کالا، ۲۰۰۰ شرکت مسافرتی در کشور وجود دارد که سرمایه گذاری آن ها توسط بخش خصوصی صورت گرفته است.

وی درادامه گفت: مقوله ترانزیت را در کشور با هدایتگری و با قدرت ادامه می دهیم و نزدیک به ۲۰ میلیون نفر از مرزهای کشور در قالب سفرهای مختلف تردد دارند.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه موادمخدر، معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در پایان گفت: هم اکنون یکی از مشکلات سازمان در حوزه گمرک کمبود تجهیزات نظارتی و کنترلی است که باید تقویت شوند.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023