جامعه شهری

لزوم ورود قوه قضائیه به ترک فعل دستگاه‌ها در اجرای قانون هوای پاک

عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران بر لزوم ورود قوه قضائیه به ترک فعل دستگاه‌ها در اجرای قانون هوای پاک تأکید کرد.

سوده نجفی در گفت وگو با مجله خبری آبادی 118، با اشاره به دستاوردهای انقلاب گفت: انقلاب اسلامی در ابعاد مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی نقش اساسی و مهمی در سرنوشت نه تنها ایران اسلامی بلکه جهان داشت و امروز ما دامنه این اثرگذاری را مشاهده می کنیم.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران دست آوردهای بزرگی به پشتوانه حمایت مردم در عرصه های گوناگون سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، علمی و ورزشی توسط مردان و زنان در این سال ها داشته است، ادامه داد: زنان به عنوان نیمی از جامعه و مسئول تربیت نیم دیگری از جامعه با شکل گیری انقلاب اسلامی در حوزه های مختلف دستاوردهای قابل توجه ای کسب کردند که حاصل نگاه انقلاب اسلامی به اهمیت حضور زنان در جامعه بود.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به بخشی از دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه زنان افزود: میزان باسوادی زنان، حضور ورزشکاران زن در ورزش های قهرمانی، میزان حضور زنان در عرصه فرهنگ و هنر، رشد چشمگیر حضور زنان در مشارکت های مدنی و سیاسی به گونه ای بوده است که میزان حضور زنان در شوراهای اسلامی شهر و روستا ۳ برابر و حضور در مجلس شورای اسلامی ۶ برابر رشد داشته است. قطعا زنان شایستگی های بیشتری دارند و باید در همه زمینه‌ای شرایط فعالیت برای آنها فراهم شود. ضعف‌ها و انتقاداتی نیز از سوی جامعه زنان وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به بحث انتخابات دوازدهیمن دوره مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: انتخابات امسال انتخابات مهمی است و باید در خصوص تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی و اهمیت آن همانگونه که مقام معظم رهبری نیز تأکید داشتند تلاش کنیم و همه افراد و نخبگان در این زمینه وظیفه دارند. این نظام و کشور مربوط به همه افراد است و باید در خصوص انتخابات به ویژه انتخابات اخیر تلاش‌ها و توجه لازم صورت گیرد. 

نجفی با اشاره به این که یکی از مولفه‌های مهم در هر کشوری محیط زیست آن است و تمدن های بزرگ و زیادی به واسطه موضوع محیط زیست و وجود آب شکل گرفته‌اند، خاطر نشان کرد: در دهه های اخیر مشکلات محیط زیستی در همه کشورهای دنیا به وجود آمده و منجر به تغییرات اقلیمی شده است که در این مشکلات، عوامل انسانی و غیر انسانی هر دو به صورتی نقش داشته‌اند. در ایران نیز این مسئله وجود داشته و متأسفانه می‌توان گفت که به دلیل درک نامناسب و عدم آگاهی نسبت به اهمیت محیط زیست این مسئله دچار کم توجهی هایی شده است. غافل از اینکه این مسئله که موضوع راهبردی است، در آینده می‌تواند سایر مولفه‌های مهم را به خطر بیندازد.

وی گفت: باید حساسیت و توجه کافی به مسئله محیط زیست صورت گیرد و افکار عمومی را نسبت به پیامدهای آن آگاه کرد تا این موضوع به مسئله ملی تبدیل و همه خود را در برابر محیط زیست مسئول و دارای وظایفی بدانیم. موضوع محیط زیست موضوع ثانویه نیست که نسبت به آن نگاه های سطحی داشت؛ بلکه باید در عمل نیز به این موضوع معتقد بود و تلاش و برنامه ریزی مناسب صورت گیرد.

رئیس کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: یکی از موضوعات اصلی زیست محیطی شهر تهران مسئله آلودگی هوا است که بخشی از این موضوع ناشی از منابع آلاینده متحرک که خودروها و موتورسیکلت ها هستند، می باشد. سال های گذشته دولت و مجلس شورای اسلامی در این راستا قانونی به نام قانون هوای پاک را تصویب کردند که در آن ۲۷ دستگاه مرتبط با آلودگی هوا وظایف و تکالیفی بر عهده دارند؛ اما در عمل متأسفانه بسیاری از دستگاه‌ها کوتاهی و ترک فعل کردند که باید قوه قضاییه این موضوع را پیگیری کند.

نجفی در پایان گفت: امروز مسئله هوا و برخورداری از هوای سالم و پاک در کشور دیگر به قانون نیاز ندارد؛ بلکه باید در عمل قانون موجود به درستی اجرا شود که اگر این قانون از سوی همه دستگاه ها به درستی اجرا می شد ما شاهد این تعداد آلودگی هوا از روزهای سال که در تهران هستیم، نبودیم.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023