اجتماعی

مشارکت زنان برای ساخت مجلسی شورایی، تکلیف بانوان در گام دوم انقلاب

به گفته نایب رئیس اتحادیه جهانی زنان مسلمان، مشارکت فعال سیاسی بانوان برای ساخت مجلسی شورایی، اسلامی و کارآمد، نه مرکز زورآزمایی جناح­های سیاسی، نه تنها حق، که تکلیف بانوان در گام دوم انقلاب اسلامی است.

دکتر زینب طیبی در گفت‌وگو با مجله خبری آبادی 118، از ویژگی­های اجتماعی نظام حقوقی اسلام را آزادی توأم با مسئولیت برای انسانها دانست و گفت: در نظام حقوقی اسلام، مسلمان نمی­‌تواند نسبت به مسائل جامعه به خصوص مسائل سیاسی و اجتماعی ب­ی‌تفاوت باشد. زنان که نیمی از پیکره­  جامعه اسلامی­‌اند، باید در تمامی مراحل تولد، رشد، بلوغ و شکوفایی جامعه به عنوان یک شهروند، حضوری حداکثری داشته باشند و در تعیین سرنوشت سیاسی و اجتماعی جامعه­ خود، نقشی مؤثر ایفا کنند. این مهم به­ روشنی در بیانات امامین انقلاب اسلامی آمده است.

وی ادامه داد: امام خمینی (ره) بر این باور بودند که زنان باید در سرنوشت خود دخالت داشته باشند و همان طور که مردها باید در امور سیاسی دخالت کنند و جامعه خود را حفظ کنند، زن­ها نیز باید دخالت کنند و همدوش مردان باشند. در اندیشه امام راحل، نه تنها حق زن این است که بتواند در جامعه مشارکت اجتماعی سیاسی مطلوب داشته باشد، بلکه یک درجه بالاتر، تکلیف اوست. در نگام مقام معظم رهبری، امام خامنه ای (دام ظله العالی) نیز هیچگونه محدودیتی برای مشارکت اجتماعی بانوان و واگذاری مسئولیت­های اجتماعی و سیاسی به ­زنان جز شایسته سالاری و کارآمدی وجود ندارد.

عضو هیأت علمی دانشگاه فرهنگیان از جمله مصادیق مشارکت فعال اجتماعی سیاسی زنان که پس از انقلاب اسلامی را که تکلیف تلقی شده است را حق رأی و رأی گرفتن خواند و یادآور شد: طبق بند ۸  اصل سوم قانون اساسی، همه مردم اعم از زن و مرد، حق شرکت در انتخابات چه به ­عنوان رأی دهنده و چه انتخاب شونده دارند. بی شک لازمه مشارکت گسترده و فعال زنان در عرصه‌­های مختلف اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و علمی، حفظ زنانگی و هویت زنانه و خودداری از تشبه به مردان در خلق و خوی و رفتار است.

طیبی ادامه داد: به تعبیر مقام معظم رهبری، امروز پرچم استقلال هویتی و فرهنگی زنان در دست زنان ایرانی است و بانوان ایرانی با حفظ عفاف و حجاب و رعایت فاصله میان زن و مرد و در معرض سوء استفاده مردان قرار نگرفتن و خود را در حد وسیله التذاذ مردان بیگانه و زیاده طلب، پایین نیاوردن و تحقیر نکردن، شخصیت و هویت زن مسلمان ایرانی را در سطح جهان به تصویر کشیده‌­اند.

وی تاکید کرد: امروز زنان مسلمان با الگوگیری از بانوان نمونه و شخصیت ممتاز، می­‌توانند با بازیابی و تأمل در هویت اسلامی خود، در تمامی عرصه­‌های سیاسی، اجتماعی، علمی و فرهنگی، الگوی زنان جهان و معلم ثانی زنان جهان باشند و با ترغیب همسر، فرزندان و اعضای خانواده برای حضور در پای صندوق‌های رأی و شناخت ژرف اشخاص، راهبردها و جریان‌ها، دقیق­تر و ظریف­تر از مردان در صحنه انتخابات و نمایش اقتدار ملی و امنیت ملی نقش آفرین باشند.

 نایب رئیس اتحادیه جهانی زنان مسلمان با تاکید بر اینکه زنان باید امروز مجلس را مجلسی شورایی و اسلامی، محل تقنین، نظارت و کانون حل مشکلات مردم بر پایه گفتگوی حکیمانه، خردمندانه و کارشناسانه کنند اظهار کرد: زنان می‌توانند با حضور فعال و گسترده در فراکسیون­ها و کمیسیون­های مجلس شورای اسلامی و نظارت بر اجرای قوانین، آرامش، امنیت و رفاه را بر مردم سرریز کنند.

طیبی ادامه داد: مجلس ما نیازمند حضور نمایندگان زن فسادستیز، عدالت­خواه، تحول آفرین، مجرب و کارآمدی است که به جای کیسه دوختن برای خود، کیسه‌­های سوراخ را ترمیم و مشکلات مردم را بر پایه قانون و احکام اسلامی مرتفع کنند.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023