گردشگری و سفر

مشکل قیمت نداریم، مشکل اصلی در جذب زائر است/ نرخ هتل‌ها تغییری نمی‌کند

مجله خبری آبادی 118/خراسان رضوی رئیس جامعه حرفه‌ای هتلداران خراسان رضوی گفت: در حال حاضر به دلیل وضعیت اقتصادی مردم سفرها و هتل‌ها در رکود به سر می‌برند، در واقع مشکل قیمت نداریم، مشکل اصلی در جذب زائر است و نمی‌خواهیم با افزایش قیمت، زائران را از مشهد فراری دهیم.

محمود مادرشاهیان در گفت‌وگو با مجله خبری آبادی 118 در خصوص افزایش احتمالی نرخ هتل‌ها با توجه به نوسانات نرخ ارز اظهار کرد: خوشبختانه نرخ ارز در زمانی افزایش پیدا کرده که هتل‌ها با یک رکود مواجه هستند و تاثیری روی قیمت واحدهای اقامتی نگذاشته است. در حال حاضر ظرفیت اشغال هتل‌ها ۲۰ تا ۳۰ درصد است. نرخ هتل‌ها نیز اینگونه نیست که به محض افزایش نرخ ارز، بالا رود. هنوز یک نفر از هتلداران نیز برای افزایش نرخ هتل‌ها تماس نگرفته است.

نمی‌خواهیم با افزایش قیمت زائران را از مشهد فراری دهیم

وی افزود: نظر ما این است که حتی‌الامکان نرخ‌ها را مدیریت کنیم تا بتوانیم زائر جذب کنیم. با افزایش نرخ ارز حتی به فکر افزایش نرخ هتل‌ها نیستیم. در واقع مشکل قیمت نداریم، مشکل اصلی در جذب زائر است. نمی‌خواهیم با افزایش قیمت زائران را از مشهد فراری دهیم. قیمت‌ها را باید در حداقل‌ترین حالت ممکن مدیریت کنیم تا در فصول سرد و کم‌زائر بتوانیم زائر جذب کنیم.

رئیس جامعه حرفه‌ای هتلداران خراسان رضوی خاطرنشان کرد: حامل‌های انرژی یکی از مواردی است که در نرخ هتل‌ها بسیار تاثیرگذار است. قیمت حامل‌های انرژی به خصوص برای هتل‌های خراسان رضوی باید کاهش یابد تا بتوانیم خدمات ارزان‌تری به زائران ارائه دهیم. اگر قیمت‌های خود را مدیریت کرده، افزایش ندهیم و ماندگاری زائر را از ۲ به ۳ یا ۴ روز افزایش دهیم، عملکرد موفقی داشته‌ایم.

نرخ هتل‌ها را افزایش دهیم، ظرفیت اشغال کنونی نیز از دست می‌رود

مادرشاهیان تصریح کرد: معمولا نرخ هتل‌ها را از ۱ تا ۱۵ مهر هر سال تغییر می‌دهیم، اما هنوز برای سال جاری و آتی تغییر قیمتی نداده‌ایم و هیچ درخواستی نیز بابت آن نداشته‌ایم. هتل‌ها در حال حاضر خالی‌اند و به ظرفیت اشغال بالایی نمی‌رسند. نرخ کنونی هتل‌ها مربوط به سال ۱۴۰۰ است و به دلیل رکورد هنوز افزایش قیمت نداشته‌ایم. اگر نرخ‌ها را افزایش دهیم، هتل‌ها ظرفیت اشغال کنونی خود را نیز از دست خواهند داد.

وی گفت: در حال حاضر برای تغییر نرخ هتل‌ها منتظر نظر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هستیم و نمی‌توانیم از سوی خودمان نرخ تعیین کنیم. اگر از تهران نرخ هتل‌ها را افزایش دهند ما نیز فراخوان داده تا هر هتلی بنا به ظرفیت خودش از آن استفاده کند، اما با وضعیت کنونی بازار اعتقادی به افزایش نرخ هتل‌ها نداریم.

رئیس جامعه حرفه‌ای هتلداران خراسان رضوی در خصوص افزایش احتمالی نرخ هتل‌ها برای نوروز ۱۴۰۲ بیان کرد: بستگی به نظر وزارتخانه دارد. جامعه هتلداران و اداره‌کل میراث فرهنگی خراسان رضوی اجازه تغییر نرخ هتل‎‌ها را ندارد و نرخ هتل‌ها مطابق ضوابط اعلام می‌شود. هدف ما این است قیمت‌ها را حفظ کرده تا بتوانیم زائر بیشتری جذب کنیم.

مادرشاهیان در خصوص وضعیت هتل‌های مشهد در ۲ ماه اخیر عنوان کرد: در ۲ سال کرونایی اغلب هتل‌ها به دلیل تعطیلی و تعدیل نیرو، دیگر نتوانستند نیروهای جدید جذب کرده و تجربه خوبی بابت آن کسب کردند، از همین رو به دلیل شرایط اخیر ایران و همچنین کمبود نیروی آموزش‌دیده، هتل‌ها سعی دارند نیروهای خود را حفظ کنند. هیچ هتلی به فکر تعدیل نیرو نیست و توصیه کرده‌ایم که حتی اگر قرار است ضرر هم بدهند نیروهای خود را حفظ کنند.

وضعیت اقتصادی مردم باعث رکود سفر شده است

وی در مورد میزان لغو سفرها و رزرو مسافران گفت: با توجه به اینکه در فصل غیرپیک قرار داریم، حوادث اخیر ایران شاید ۱۰ تا ۲۰ درصد در ظرفیت اشغال هتل‌های مشهد تاثیرگذاشته باشد. در حال حاضر تنها موردی که باعث رکود سفر و ظرفیت اشغال واحدهای اقامتی شده، وضعیت اقتصادی مردم است. گردشگران خارجی نیز در این فصل به مشهد سفر ندارند و اکثر سفر آن‌ها در فصل تابستان انجام می‌شود.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023