گردشگری و سفر

مطالبه ایران و تاجیکستان: لغو دو طرفه ویزا و کاهش نرخ پرواز

همزمان با سفر معاون گردشگری به تاجیکستان، درباره لغو دو طرفه ویزا و تسهیل در رفت‌وآمد جاده‌ای و ریلی به انگیزه رشد گردشگری بین دو کشور، مذاکره شد. مقامات تاجیکستان همچنین از ایران درخواست کردند تا نرخ بلیت پروازها بین دو کشور کاهش یابد.

به‌گزارش مجله خبری آبادی 118، بنا بر اعلام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، علی‌اصغر شالبافیان ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ  اواخر هفته گذشته در دیدار با تاج‌الدین جوری‌زاده ـ رییس کمیته گردشگری تاجیکستان ـ، کمال‌الدین مومن‌راه ـ معاون اول رییس کمیته گردشگری این کشور ـ و سلیم دولت‌زاده ـ مدیر بخش مناسبت‌های بین‌المللی کمیته گردشگری تاجیکستان ـ خواستار تقویت و توسعه همکاری‌های دو کشور در حوزه گردشگری شد.

مسؤولان گردشگری ایران و تاجیکستان ضمن آن‌که بر توسعه و تقویت روابط گردشگری دو کشور تاکید داشتند، این دیدار را بیشتر به انگیزه بستن قرار داد، عملیاتی شدن برنامه‌ها بین بخش‌های خصوصی دو کشور و برداشتن موانع انجام دادند.

در این نشست همچنین درباره همکاری‌های گردشگری، تبادل اطلاعات گردشگری بویژه اطلاعات بخش‌های خصوصی دو کشور، گردشگری سلامت، انتقال تجربه ایران به تاجیکستان در زمینه هتل‌داری، استانداردها و … مذاکره شد و مسؤولان تاجیکستان نیز پیشنهاد دادند دوره آموزشی برای فعالان گردشگری تاجیک در ایران به صورت وبینار و یا حضوری برگزار شود.

مقامات گردشگری تاجیکستان همچنین درخواست کردند با توجه به برقراری پرواز بین دو کشور از مقصد مشهد و تهران به شهر دوشنبه که دو روز در هفته انجام می‌شود، نرخ بلیت این پروازها با هدف افزایش تعداد سفرهای هوایی بین دو کشور کاهش یابد.

لغو دو طرفه ویزا برای جذب گردشگران بیشتر و تسهیل در رفت‌وآمد جاده‌ای و ریلی، از دیگر محورهای مطرح شده در نشست مسؤولان گردشگری ایران و تاجیسکتان بود که با تاکید بر انجام راه‌کارهای جذاب و نو در حوزه گردشگری، از جمله روایت‌گری و معرفی فرهنگ، تاریخ و تمدن بین دو کشور انجام شد.

تاجیکستان، کشوری فارسی‌زبان است که در آسیای میانه و در همسایگیِ افغانستان، ازبکستان، چین و قرقیزستان واقع شده است و حوزه تمدنی مشترکی با ایران دارد.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023