گردشگری و سفر

معضل سوخت مسافران سیستان و بلوچستان چگونه حل می‌شود؟

درحالی که مسافران ورودی به استان سیستان و بلوچستان معمولا با چالش سوخت‌گیری مواجهند، استاندار این استان در ستاد اجرایی خدمات سفر به عنوان راه‌حل این مشکل به این نکته بسنده کرد که از ۲۵ اسفندماه جلو خروج سوخت از تمام گذرگاه‌های استان گرفته می‌شود.

به‌گزارش مجله خبری آبادی 118، سوخت از جمله مهمترین چالش‌های مسافران ورودی به استان سیستان و بلوچستان است. افرادی که قصد مسافرت به استان سیستان و بلوچستان را دارند برای سوخت‌گیری در این استان حتماً باید کارت سوخت به همراه داشته باشند، وگرنه امکان سوختگیری وجود ندارد. چندی پیش نیز رییس اداره سازمان منطقه آزاد چابهار در ستاد خدمات سفر این منطقه از کمبود جایگاه‌های سوخت گله کرده و گفته بود: شرکت فرآورده‌های نفتی در حوزه توزیع سوخت چابهار در بحث صدور مجوز برای احداث جایگاه‌های سوخت جدی عمل نکرده و دو جایگاه توزیع سوخت شهری پاسخگوی نیاز مردم نیست.

چالش سوخت برای مسافران ورودی درحالی سال‌هاست مساله‌ساز شده که ستاد خدمات سفر استان سیستان و بلوچستان بدون ارائه راه‌حل و راه‌کار برای آن، آنچنان که  روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، گزارش کرده، فقط درباره کنترل خروج سوخت از گذرگاه‌های این استان که با مشکل قاچاق سوخت مواجه است، صحبت کرده است.

حسین مدرس‌خیابانی ـ استاندار سیستان و بلوچستان ـ در ستاد اجرایی خدمات سفر استان سیستان و بلوچستان همچنین گفت: در بحث نان، ارزاق و کالاهای اساسی در تعطیلات عید سهمیه‌ها افزایش یابد و حتما گشت ویژه فعال باشد.

او تاکید کرد: سرویس‌های بهداشتی بین‌راهی ملاک کارآمدی مدیریت استان است و باید جدی گرفته شود.

رییس ستاد خدمات سفر استان سیستان و بلوچستان افزود: در موضوع امداد جاده‌ای، امداد خودرو و مجتمع‌های خدمات رفاهی بین‌راهی نیز در نوروز تمام اعضای مربوطه باید در کنار هم مستقر شوند.

او همچنین تاکید کرد: استقبال از نوروز به‌ویژه در شهرهای گردشگرپذیر باید در دستور کار شهرداران قرار گیرد.

مدرس‌خیابانی اظهار کرد: امنیت موضوع بسیار مهمی است و استقرار نیروی‌های انتظامی و امنیتی در جاده‌ها و راه‌ها به مسافران امنیت خاطر می‌دهد.

استاندار سیستان و بلوچستان همچنین گفت: از ۲۵ اسفندماه به هیچ وجه خروج سوخت از گذرگاه‌های استان انجام نشود و جلو ورود و خروج از تمام گذرگاه‌های استان گرفته شود.

او با تاکید بر این‌که جلو هیچ دستفروشی گرفته نشود، اظهار کرد: هیچ شغلی در شب عید تعطیل نشود و نان‌بری انجام نشود؛ چرا که دستفروشان کسب روزی حلال می‌کنند.

مدرس‌خیابانی با بیان این‌که پروازهای شبانه چابهار راه‌اندازی شده است، افزود: فرصت ۲۵ اسفند امسال تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ غنیمت است و باید قدر بدانیم. گردشگری در تعطیلات عید فرصت بزرگی است تا با ارائه خدمات مطلوب به مسافران، حضور دوباره آن‌ها را در طول سال داشته باشیم.

او یادآور شد: اقتصاد گردشگری خیلی مهم است و این رفت و آمدها باید برای مردم محلی درآمد داشته باشد.

تصویر منفی از سیستان و بلوچستان اصلاح شده است

علی‌اصغر شالبافیان، رییس ستاد هماهنگی خدمات سفر کشور و معاون گردشگری این وزارتخانه نیز که به استان سیستان و بلوچستان سفر کرده بود با حضور در ستاد اجرایی خدمات سفر استان، گفت: تصویر منفی که در گذشته از سیستان و بلوچستان نشان داده شده بود، اصلاح شده است. بعضی اقدامات تأثیر ماندگاری در ذهن گردشگران دارد. بنابراین امیدآفرینی و ایجاد انگیزه توسط اعضای ستاد سفر یک خدمت بزرگ و ارزشمند است.

او ادامه داد: کرونا در دو سال گذشته مانع سفر شده بود، اما اهمیت برنامه‌های امسال آنقدر زیاد بود که معاون اول رییس جمهور، وزیر کشور، معاونان وزیر کشور و غیره جلسات متعددی در این زمینه داشتند؛ چرا که اگر خدمات خوبی ارائه نشود ممکن است موجب ناخرسندی مردم شود.

معاون گردشگری کشور توصیه‌هایی درباره فعال‌سازی کمیته اطلاع‌رسانی به مسؤولان استان سیستان و بلوچستان داشت و افزود: به عموم مردم برای آگاهی از میزبانی استان و افزایش حضور مسافران در سال جدید اطلاع‌رسانی شود تا آمادگی لازم برای آن‌ها ایجاد شود.

شالبافیان همچنین گفت: حضور و استقرار قضات کشیک در شورای تامین بررسی شود؛ چرا که وقتی اتفاقی برای مسافری پیش بیاید نباید سرگردان شود.

شالبافیان همچنین گفت: یکی از راه‌های کاهش اتفاقات جاده‌ای توقف خودروها است و هرچه توقف بیشتر باشد، حادثه کمتر است. بنابراین برگزاری رویدادهای محلی در روستاها باعث توقف مسافران و خودروها و در نتیجه کاهش حوادث جاده‌ای می‌شود.

علیرضا جلالزایی ـ مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان ـ نیز گفت: در حال پیگیری برای تخصیص زمین در راستای ایجاد کمپ موقت استراحت در مبادی ورودی شهر هستیم.

به گفته او، قرار است مهمانسراهای تمام دستگاه‌ها با هماهنگی با دبیرخانه ستاد در اختیار مهمانان نوروزی قرار گیرند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان افزود: قرار است فرمانداران سطح استان با ابلاغ به دهیاران و بخشداران تمهیداتی ایجاد کنند تا در هر روستا و بخش حداقل یک اقامتگاه بومگردی راه‌اندازی شود.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023