جامعه شهری

معماری ایستگاه متروی میدان جهاد و یک طرح محیط‌زیستی برنده جشنواره‌های بین‌المللی شدند

سخنگوی شهرداری تهران اعلام کرد: هفته گذشته طرح معماری ایستگاه متروی میدان جهاد تهران برنده جایزه بین‌المللی «دیزین» شد؛ همچنین طرح زیست محیطی شهرداری منطقه ۱۷ مدال افتخار جشنواره گوانژو را دریافت کرد.

به گزارش مجله خبری آبادی 118، عبدالمطهر محمدخانی سخنگوی شهرداری تهران درباره تازه‌ترین دستاوردهای مدیریت شهری در جشنواره‌های بین‌المللی، اظهار داشت: در هفته‌ای که گذشت، دو تیم از کارشناسان مجموعه شهرداری تهران در جشنواره‌های معتبر جهانی موفق به دریافت جایزه شدند.

وی افزود: نخستین دستاورد، دریافت جایزه معتبر «دزین» توسط تیم طراحان میدانگاه ایستگاه متروی جهاد تهران است. ایستگاهی که با توجه به معماری اصیل ایرانی و با استفاده از مصالح بومی مانند آجر عملیاتی شده است. آرشیتکت‌های متخصص ما همچنین از عناصری مانند سازه‌های قوسی و محراب شکل در طراحی این پلازا بهره برده‌اند.

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌‍‌الملل با اشاره به جایگاه نشریه «دزین» در میان طراحان و مهندسان معماری، خاطرنشان کرد: این جایزه از میان ۵۰۰۰ طرح گوناگونی که از نقاط مختلف دنیا برای دبیرخانه این جشنواره ارسال شده بود، برگزیده شد. جا دارد این موفقیت را به مجموعه معاونت فنی عمران و به آقای محمد خاوریان طراح این اثر تبریک گفت.

محمدخانی با یادآوری افتتاح میدانگاه جهاد در پنجاه‌وپنجمین رویداد «امیدوافتخار»، اضافه کرد: معماری خاص این ایستگاه به‌ عنوان نخستین ورودی متفاوت متروی تهران پیاده و عملیاتی شد. عرصه ۲۵۰۰ متری این میدانگاه، فضای آزادی را برای مکث و گفت‌وگوی شهروندان و استراحت آنها فراهم کرده است.

سخنگوی شهرداری تهران با بیان آنکه استفاده از معماری ایرانی-اسلامی در سازه‌های شهری از مهم‌ترین رویکردهای مدیریت شهری است، اظهار کرد: مثلاً ایستگاه متروی میدان کتاب که اخیراً در منتهای شمال‌غرب خط ۷ مترو به‌ بهره‌برداری رسید، کاملاً منطبق با معماری ایرانی و بصورت اکسپوز طراحی شده است.

وی طراحی باغ‌راه حضرت زهرا(ع) در جنوب‌غرب تهران را نیز از دیگر مصادیق توجه به معماری اصیل ایرانی در پروژه‌های شهر دانست و بیان کرد: این پروژه بزرگ نیز فضای بی‌دفاع شهریِ مُفصلی را بین مناطق ۱۷ و ۱۸ شهرداری، به‌ هم متصل می‌کند که علاوه بر افزایش سرانه‌های خدماتی، به زیبایی شهر کمک شایانی خواهد کرد.

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران تأکید کرد: سیاست معاونت معماری و شهرسازی نیز گسترش معماری اصیل ایرانی-اسلامی در نمای ساختمان‌های سطح شهر است. به این منظور مُشوق‌های مختلفی برای ترغیب سازندگان به استفاده از این نوع طراحی، در نظر گرفته شده است.

محمدخانی موفقیت در جایزه جهانی گوانژو چین را دیگر دستاورد بین‌المللی مدیریت شهری عنوان کرد و گفت: هفته گذشته تیم اعزامی از شهرداری منطقه ۱۷ تهران برای طرح «جایگزینی سموم شیمیایی با استفاده از ضایعات هرس در تولید فرمولاسیون گیاهی»، موفق به دریافت این مدال افتخار شد.

سخنگوی شهرداری تهران شهرداری تهران جایزه دوسالانه گوانژو را از مهم‌ترین جوایز محیط‌زیستی در حوزه شهری دانست و افزود: این جشنواره با مشارکت مجمع جهانی متروپلیس و با همکاری سازمان شهرهای و دولت‌های منطقه‌ای متحد برگزار می‌شود. در دوره اخیر هیأت اعزامی از تهران با ۲۷۴ طرح از ۱۹۴ شهر جهان رقابت کرد.

وی ضمن تبریک این دستاورد به شهردار و کارکنان فضای سبز منطقه ۱۷، تصریح کرد: این دستاورد مهم نخستین بار توسط مدیر مرکز تحقیقات، آموزش و مشاوره فضای سبز این منطقه سرکار خانم زینب کیخسروی ارائه و می‌تواند موضوع نگهداشت فضای سبز تهران را ارتقاء دهد.

بر اساس گزارش سایت شهر، محمدخانی در خاتمه ابراز امیدواری کرد که با عملیاتی شدن دستاوردهای نظری مجموعه‌های مختلف مدیریت شهری، ضمن پدید آمدن رفاه و آرامش برای شهروندان، موجبات ارتقای استانداردهای پایتخت در زمینه‌های گوناگون فراهم شود.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023