گردشگری و سفر

ممنوعیت اسکان نوروزی در مدارس استان مرکزی/۱۲۰۰ تصادف، طی یکسال در یک میدان اراک!

مجله خبری آبادی 118/مرکزی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی گفت: نوروز امسال، قطعا شاهد سفرهای نوروزی هستیم و باید تمهیدات لازم را در نظر بگیریم.

مهدی زندیه وکیلی دوم اسفندماه در جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر استان مرکزی اظهار کرد: طی دو سال اخیر به دلیل شرایط کرونا در ایام نوروز و دیگر روزهای سال محدودیت و ممنوعیت سفر داشتیم ولی امسال اگر محدودیتی هم اعمال شود قطعا نمی توان مانع سفرهای نوروزی شد.

وی گفت: با توجه به شرایط فعلی کرونایی و شیوع سویه امیکرون، تشویق و ترغیبی برای سفرهای نوروزی نداریم، اما امسال شاهد سفرهای نوروزی خواهیم بود و مسلما بخشی کنترل شده و بخشی غیر قابل کنترل است، البته آمادگی کاملی به مانند همیشه درخصوص سفرهای نوروزی وجود دارد.

زندیه وکیلی با بیان اینکه امیدواریم سویه امیکرون فروکش کند و از پیک آن عبور کنیم و در نوروز در سیر نزولی قرار گیرد، گفت: به هرحال تمام پیش بینی ها و تمهیدات براساس انجام سفرهای نوروزی است، اما سفرها باید به شکلی انجام گیرد که مردم حتما واکسن دریافت کرده باشند و با توجه به اینکه استان مرکزی در مسیر سفر به بسیاری از استان های کشور است باید آمادگی لازم فراهم شود، البته تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم ولی ستاد نیز باید تمهیدات لازم را داشته باشد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی افزود: رویکرد ستاد برای نوروز ۱۴۰۱، خدمت رسانی و امدادرسانی خواهد بود و باید برای بحران ها نیز آماده باشیم، چراکه در نوروز بحث تغییر فصل مطرح می شود و عموما در منطقه استان مرکزی در فروردین ماه با پدیده های جوی روبرو می شویم.

وی با اشاره به روش کار ستاد در دوران قبل از شیوع کرونا، گفت: هرساله پیش از نوروز، جلسات برای تهمیدات لازم، در نوروز برای رصد و ارزیابی شرایط و پس از نوروز برای بررسی عملکرد برگزار می شد و این رویه امسال نیز باید ادامه یابد و فرمانداران نیز باید جلسات را به صورت مرتب برگزار و صورتجلسه را برای ستاد ارسال کنند.

زندیه وکیلی اضافه کرد: در طول چند ماه اخیر، تاسیسات گردشگری میزبان گردشگران هستند، البته این صنعت در دوران کرونا دچار رکود عظیم و آسیب شد و انتظار می رود در صورت مساعد بودن شرایط، همکاری لازم برای فعالیت تاسیسات به مانند گذشته رونق گیرد. نوروز در واقع پیک کاری تاسیسات گردشگری است و اگر شرایط کرونایی اجازه داد باید کمک شود تا تاسیسات بتوانند فعالیت خود را به خوبی از سر گیرند و در صورت عدم مساعد بودن شرایط کرونایی، تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم. مسائل با تسامح و تساهل و رعایت کامل پروتکل ها دنبال شود و دیدگاه سلبی اعمال نشود.

وی اظهار کرد: طبق پیش بینی ها تا پایان نوروز بارندگی ها نرمال و پس از آن بیش از نرمال خواهد بود و بر همین اساس لازم است که تهمیدات لازم و آمادگی برای مدیریت بحران اندیشیده شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی با تاکید بر اینکه تا این لحظه موضوع اسکان در مدارس و اماکن غیررسمی ممنوع است، گفت: شاید اگر تغییراتی ایجاد شود، ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم دیگری اتخاذ کند. تصمیم گیری در خصوص فعالسازی نوروزگاه نیز به آخرین جلسه پیش از نوروز موکول می شود تا براساس شرایط موجود استان و شهرها در بحث کرونا اتخاذ تصمیم شود.

وی در خصوص ارائه خدمات درمانی در ایام تعطیل و نوروز اظهار کرد: مسلما در چنین تعطیلاتی با کمبود پزشک روبرو هستیم و لازم است که دانشگاه علوم پزشکی برنامه ریزی منسجمی در این راستا برای نوروز ۱۴۰۱ داشته باشد و ضمن بازدیدهای سرزده، لیست پزشکان برای این ایام را تهیه و ارائه کند.

زندیه وکیلی با بیان اینکه بیشترین تصادفات در شهرها مربوط به موتورسوارها و عابرین پیاده است، گفت: به هر میزان که اقدامات پیشگیرانه انجام گیرد، موثر است، اما بحث اصلی به مباحث فرهنگی بازمی گردد چراکه ۷۰ درصد حوادث مربوط به عابرین است و اگر فرهنگ سازی صورت گیرد می توان آمار تصادفات و موارد فوتی را کاهش داد.

وی اضافه کرد: طبق آمار پلیس، بیشترین تصادفات اراک مربوط به میدان سه راهی خمین است و اصرار داریم که تقاطع ها در چنین مناطقی به سرعت اجرایی شوند، اما برخی افراد از جمله برخی اعضای شورای شهر، پروژه تقاطع این میدان را فاقد توجیه اقتصادی می دانند در حالی که جان یک انسان بیشتر از مباحث اقتصادی ارزش دارد، اخیرا استاندار از این پروژه بازدید کرد و بنده در بازدید یاد شده در پاسخ به سخنان عضو شورای شهر، اینگونه عنوان کردم که دخالت در امور اجرایی مصداق دخالت است و آنچه از قول بنده درخصوص “مطرح کردن امکان خلع وی توسط اینجانب بدلیل دخالت در امور اجرایی” در فضای مجازی مطرح شده را تکذیب می کنم.

وی گفت: دخالت در امور اجرایی و عزل و نصب در اختیار شورای شهر نیست و اگر عضو شورا در امور اجرایی دخالت کند و خواستار تعطیلی یک پروژه شود یا دستور تعطیلی یک پروژه را بدهد، پذیرفتنی نیست. در واقع دخالت افراد فاقد مسئولیت در مباحث اجرایی تخلف است و مسلما این تخلفات تبعات خاص خود را دارد.

وی اضافه کرد: البته موضوع بحث بنده با اعضای شورای شهر در خصوص میدان مقاومت بود و حتی با دیگر اعضای شورا نیز صحبت کردم که اکثرا موافق اجرای پروژه میدان مقاومت و تقاطع میدان امام خمینی(ره) هستند ولی در مجموع، متاسفانه واقعیت در فضای مجازی وارونه جلوه داده شد.

وی گفت: اعضای شورای شهر نمی توانند در مباحث اجرایی و فنی، دخالت کنند، البته طرح های مربوط به احداث تقاطع غیرهمسطح در اراک توسط شهرداری تهیه و به شورای ترافیک ارائه شد و در واقع ایجاد این تقاطع پیشنهاد شهرداری بوده است که پس از تصویب شورای ترافیک پیمانکار جذب کرده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی تصریح کرد: در سال گذشته ۱۲۰۰ تصادف در میدان امام خمینی(ره) اراک رخ داده است، این تعداد تصادف نشانگر اولویت داشتن احداث این تقاطع در میدان نیست؟

زندیه وکیلی در خصوص فعالیت فرودگاه اراک با تاکید بر اینکه همه چیز تحت تاثیر شرایط کرونایی قرار گرفت، گفت: پرواز عسلویه با قدرت در حال انجام است، پرواز مشهد توجیه و مسافر دارد، اما در قبال پرواز تهران چه می کردیم؟ با وجود انکه هواپیمای جدید اختصاص داده شد، استانداری یک میلیارد تومان هزینه پرداخت کرد، اما به دلیل نزدیک بودن اراک به تهران مورد استقبال قرار نگرفت و امیدواریم با بهبود شرایط کرونایی بتوان فعالسازی فرودگاه اراک را با قدرت شاهد باشیم.

به گزارش مجله خبری آبادی 118، در این جلسه پلتفرم تحت وب گردشگری ترابیس ویژه آژانس های مسافرتی و مردم رونمایی شد.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023