اجتماعی

ناآگاهی بیشتر والدین درمورد مواد مخدر

معاون پیشگیری و درمان اعتیاد مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی با بیان اینکه تمام مطالعات انجام شده طی پنج ماه اخیر نشان داده است که اگر بتوانیم در زمینه افزایش آگاهی والدین نسبت به مواد مخدر و عوارض آن اقدام کنیم، جامعه ایمن خواهد شد، گفت: درصد بالایی از والدین درمورد مواد مخدر و روانگردان‌ها اطلاعات درستی ندارند، به طوری‌که نه این مواد را می‌شناسند و نه می‌دانند با فرزندشان چگونه باید برخورد کنند.

فرهاد اقطار در گفت‌وگو با مجله خبری آبادی 118، با اشاره به اینکه رویکرد سایر کشورهای دنیا در موضوع اعتیاد، همزمانی اقدامات مبارزه‌ای، درمانی، بازتوانی و پیشگیری علمی و صحیح به‌ویژه توجه به پیشگیری از اعتیاد است، اظهار کرد: در حال حاضر ایران بیشترین اعتبارات خود به درمان معتادان متجاهر اختصاص داده که این اشتباه فاحشی است. تمام مطالعات انجام شده طی ماه‌های اخیر نشان داده اگر بتوانیم بر روی آگاهی والدین نسبت به مواد مخدر و عوارض آن اقدام کنیم، جامعه ایمن خواهد شد.

به گفته معاون پیشگیری و درمان اعتیاد مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی براساس تحلیل اطلاعات خط ملی اعتیاد درصد بالایی از والدین درمورد مواد مخدر اطلاعات درستی ندارند به طوری‌که نه مواد اعتیادآور را می‌شناسند و نه می‌دانند با فرزندشان چگونه باید برخورد کنند. به عبارتی دیگر برخی اطلاعات مربوط به مواد مخدر یا به والدین منتقل نشده یا اشتباه منتقل شده است و یا از سوی دیگر کودکان اطلاعاتشان را از همسالان خود دریافت کرده‌اند که طبیعتا دریافت اطلاعات از همسالان واقعی نیست و می‌تواند عوارضی به همراه داشته باشد.

اقطار تاکید کرد: یکی از مشکلات جامعه این است که خانواده‌ها از هم دور شده‌اند و حتی زمانی که والدین در خانه حضور دارند، زمان‌شان را صرف کارهای دیگری می‌کنند، به همین دلیل کودکان هنگام تنهایی در فضای مجازی به سر می‌برند و در این فضا نیز دوستانشان را انتخاب می‌کنند، حال آن‌که براساس پژوهش‌ها، اگر والدین پنج تا هفت وعده غذای گرم را با فرزندشان صرف و با آنان صحبت کنند، این کار می‌تواند عوامل محافظت‌کننده‌ای ایجاد کند.

وی اضافه کرد: نیاز است پتانسیل جوانان تخلیه شود. آیا برای تخلیه پتانسیل جوانان امکاناتی در ورزشگاه‌ها و سینماها وجود دارد؟ طبیعتا این امکانات هزینه‌بر است اما در اکثر کشورها در نظر گرفتن بلیت‌های رایگان استفاده از ورزشگاه‌ها و سینماها برای کودکان و نوجوانان تعریف شده است و دولت‌ها در این زمینه هزینه می‌کنند اما ایران بالعکس عمل کرده به گونه‌ای که ما می‌گذاریم فرد معتاد شود بعد برای درمان افراد که موضوع هزینه‌بری است اقدام می‌کنیم.

معاون پیشگیری و درمان اعتیاد مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی با تاکید بر اینکه جوانان نیازمند تخلیه انرژی هستند و زمانی که روش‌های صحیح برای‌شان فراهم نشود، آنان از روش‌های جانبی استفاده می‌کنند، گفت: مصرف بسیاری از مواد روانگردان صنعتی موجب ایجاد هیجان، لجام گسیختگی و بی‌خوابی خواهد شد. از سوی دیگر دیدگاه‌هایی مبنی بر اینکه اگر فلان دارو یا مواد را مصرف کنید، می‌توانید بیشتر بیدار بمانید، وجود دارد که البته این به علت رویکرد فعلی آموزشی است.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023