گردشگری و سفر

نبود بازار فروش و بالارفتن قیمت مواد اولیه؛ چالش صنایع دستی در سمیرم

مجله خبری آبادی 118/اصفهان رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سمیرم گفت: نبود فضای مناسب برای ایجاد بازار فروش و بالا رفتن قیمت مواد اولیه منسوجات دستی از مشکلات اصلی بخش صنایع‌دستی است.

سعید سلیمانیان در گفت‌وگو با مجله خبری آبادی 118، اظهار کرد: در شهرستان سمیرم با توجه به حضور عشایر ایل قشقایی، هنرمندان خلاق و زبردستی در حوزه صنایع دستی و بافته‌های داری فعالیت می‌کنند، به‌طوری که بافت گلیم، جاجیم، گبه و مفرش رواج دارد. در این حوزه، روستایی ملی به نام روستایِ مهرگرد داریم که در بخش بافته‌های داری به ثبت رسیده است.

وی افزود: در حوزه بافته‌های داری در جنوب استان اصفهان یکی از شهرستان‌های مطرح هستیم. در دو سالی که کرونا شیوع زیادی داشت نمی‌توانستیم محصولاتی را که تولید می‌کنیم به گردشگر عرضه کنیم. بنابراین در دو سال شیوع کرونا در حوزه فروش محصولات صنایع دستی مشکل داشتیم چراکه خریداران این محصولات باید جنس را از نزدیک ببینند و مشاهده کنند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سمیرم، گفت: این مشکل کماکان وجود دارد و گردشگرانی که به سمیرم سفر می‌کنند از اوایل اردیبهشت تا اوایل شهریور به این شهر وارد می‌شوند، اما در دیگر ماه‌ها گردشگر کمتری داریم. در زمینه بازار فروش تبلیغات کمتری انجام دادیم و هنوز تولیدات کسانی که در حوزه صنایع دستی فعالیت می‌کنند در حدی نیست که به مرکز فروش صنایع دستی در دیگر استان‌ها متصل شوند یا در نمایشگاه‌های بزرگ شرکت کنند.

سلیمانیان تصریح کرد: البته در دو سال گذشته توانستیم محصولات برخی از هنرمندان صنایع‌دستی سمیرم در چند نمایشگاه بزرگ را به نمایش بگذاریم، اما تمام هنرمندان این بخش توان چنین کاری را ندارند. البته قیمت مواد اولیه‌ای که برای تولید محصولات صنایع دستی کاربرد دارد با توجه به تورم بالا در بازار افزایش یافته که این افزایش سبب شده که هنرمندان توان خرید کمتری داشته باشند و در نتیجه تولید صنایع دستی کاهش می‌یابد.

وی ادامه داد: از طرفی فروش صنایع دستی با توجه به مواد اولیه‌ای که می‌خرند به صرفه نیست. همچنین سفره خرید متقاضیان از صنایع دستی کمتر شده، چراکه قیمت بالا رفته است و درآمد خانوارها به‌اندازه‌ای نیست که صنایع دستی مورد نظر خود را خریداری کنند. به همین دلیل بازار فروش برای هنرمندان کم شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سمیرم، گفت: یکی دیگر از مشکلات هنرمندان صنایع دستی بیمه نبودن آنان است. هنرمندان زحمت زیادی می‌کشند و باید بیمه شوند؛ البته بخشی از این هنرمندان را بیمه کرده‌ایم و بیمه روستائیان و عشایر هم در حال انجام است، اما باز هم خلأ بیمه برای هنرمندان صنایع دستی وجود دارد.

سلیمانیان افزود: در بخش تسهیلات توانسته‌ایم در بخش مشاغل خانگی آنان را کمک کنیم، اما مبلغی که به این هنرمندان کمک می‌کنیم ناچیز است و نمی‌تواند نیاز هنرمند ما را برطرف کند. در روستاهایی که صنایع دستی را زیاد داریم مانند بخش وردشت فضای مناسب برای ایجاد فروشگاه صنایع دستی یا ایجاد کارگاه کمتر وجود دارد. به همین دلیل هنرمندان نمی‌توانند محصولات خود را به فروش برسانند.

وی گفت: البته در تلاش هستیم بازارچه‌هایی را در بخش وردشت و در مکان‌هایی که جاذبه گردشگری وجود دارد زمینه ایجاد بازارهای روز را فراهم کنیم، اما هنوز این موارد عملیاتی نشده است. نامه‌نگاری‌های آن انجام شده، ولی به مرحله اجرا نرسیده است، اما اگر بتوانیم فروش صنایع دستی را در فضای مجازی، جشنواره‌ها، همایش‌ها و نمایشگاه‌ها انجام دهیم یا بازار روز را در شهرستان برپا کنیم می‌توانیم بخش زیادی از مشکلات هنرمندان را برطرف کنیم.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سمیرم، خاطرنشان کرد: بحث آموزش در بخش صنایع دستی را در دو سال گذشته به دلیل شیوع کرونا کمتر داشتیم، البته امسال این آموزش را آغاز کرده‌ایم و باید این آموزش‌ها افزایش یابد تا جوانان بیشتری جذب رشته‌های مختلف شوند.

سلیمانیان افزود: در شهر سمیرم ۲۰ فروشگاه صنایع دستی داریم که تقریباً کنار هم هستند، اما در بیشتر روستاها این فروشگاه‌ها وجود ندارد. هنرمندان در رشته‌های گلیم‌بافی، جاجیم، گبه، رودوزی‌های سنتی و نمد، میناکاری، قلم‌زنی و کار روی سفال فعال هستند. اگر بازار فروش محصولات به شکل جدی ایجاد و قیمت مواد اولیه متناسب شود بخش زیادی از مشکلات هنرمندان حل خواهد شد و بهتر می‌توانند خود را نشان دهند.

وی گفت: دارای نشان ملی یونسکو در نمد و گلیم هستیم و هنرمندان سمیرمی در ۳ سال اخیر ۲۰ نشان ملی کسب کرده‌اند. این امر نشان می‌دهد که سمیرم در حوزه صنایع دستی ظرفیت بالایی دارد.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023