اجتماعی

نمایش زنده لباس ارامنه، خیمه‌شب‌بازی و چند برنامه برای «حال خوب»

رییس ایکوم ایران (کمیته ملی موزه‌ها) از اجرای نمایش زنده لباس‌های سنتی ارامنه، آغاز به کار موزه «گل‌محمدی» و موزه «آشپزخانه»، گرامی‌داشت درگذشتگان و از یادرفتگان، اجرای خیمه‌شب‌بازی و کارگاه صلح برای مهاجران و چند رویداد دیگر که همزمان با روز جهانی موزه‌ها و هفته میراث فرهنگی برگزار می‌شود، خبر داد.

به گزارش مجله خبری آبادی 118، احمد محیط طباطبایی ـ‌ رییس ایکوم ایران (کمیته ملی موزه‌ها) ـ در نشست خبری که یکشنبه ۲۴ اردیبهشت‌ماه در آستانه روز جهانی موزه‌ها در خانه پروین اعتصامی (دفتر ایکوم ایران) برگزار شد، با یادآوری محور (شعار) این روز با عنوان «پایداری و حال خوب» که از سوی ایکوم جهانی برگزیده شده است، تفسیری از مفهوم این محور ارائه کرد و گفت: مورد مهمی که سازمان‌های جهانی از جمله یونسکو درگیر آن هستند تغییرات اقلیمی است که به مشکل حادی تبدیل شده و زندگی در کره زمین را با تهدید مواجه کرده است. از همین رو، استفاده از عنوان «پایداری» در محور امسال ایکوم، در مفهوم ناپایداری و تغییرات اقلیم است که مصداق آن بارش‌های تابستانی در ایران و تخریب ۲۰۰ خانه تاریخی در یزد بود که هرچند میراث فرهنگی مقصر شناخته شد، اما در اصل مقصر همه ما هستیم که با تغییر در رفتار و زیست‌مان باعث تشدید تغییرات اقلیمی شده‌ایم.

او با اشاره به بخش دوم محور (شعار) روز جهانی موزه‌ها، یعنی «حال خوب»، اظهار کرد:‌حال خوب فراتر از سلامتی است، هرچند برخی این بخش از شعار را «جامعه سلامت» ترجمه کرده‌اند. درحالی‌که مفهوم آن فراتر از فیزیولوژیک و مادیت است.

محیط‌طباطبایی ادامه داد:‌پرسش این است که موزه چه کاری باید انجام دهد تا حال خوب ایجاد شود. به بیان ساده‌تر، مثلا شخصی که یکی از اعضای خانواده‌اش را از دست داده، وقتی می‌بیند دیگران به خاطر او لباس سوگواری بر تن کرده‌اند و یا برای پرسش از او آمده‌اند و درکش کرده‌اند، حالش خوب می‌شود و یا برعکس در جشن و سرور، همین که دیگران سعی می‌کنند طوری به جشن شما بیایند که باعث خوشحالی شوند، یعنی حال خوب. موزه هم باید سعی کند جامعه را درک کند و پاسخگوی نیاز جامعه باشد و مخاطب را محترم بشمارد و او را ارزش بگذارد.

رییس کمیته ملی موزه‌ها گفت: ایکوم سعی کرده است براساس این شاخص‌ها برنامه‌های امسال را در طول یک هفته سامان‌دهد. از طرفی بر آن شدیم تا برنامه‌ای که ایکوم هر سال برگزار می‌کرد و در جریان آن با سنجش و ارزیابی موزه‌های سراسر کشور، برگزیده‌هایی را معرفی می‌کرد، به دلیل از همگسیختگی محورها در سال تقویم خورشیدی و میلادی و با هدف هماهنگی با برنامه‌ها و محورهای ایکوم جهانی، امسال به صورت دوسالانه برگزار کنیم.

نمایش زنده لباس ارامنه، خیمه‌شب‌بازی و چند برنامه برای «حال خوب»

رییس ایکوم ایران سپس به تشریح رویدادهای هفته‌ای که به مناسبت روز جهانی موزه‌ها قرار است برگزار شود، پرداخت و گفت: به مناسبت روز جهانی موزه‌ها که ۲۸ اردیبهشت‌ماه است، آیین بزرگداشتی را در خانه هنرمندان برپا خواهیم کرد که پیام‌های ایکوم، یونسکو و دیگر سازمان‌های جهانی به این مناسبت خوانده می‌شود و محققان درباره محور روز جهانی موزه‌ها و همچنین موضوع «تلاش برای بقا» سخن خواهند گفت و از این فرصت برای مرور گذشته و بازبینی شاخص‌ها استفاده می‌کنیم و از درگذشتگان، بازنشستگان و پیشکسوتانی که تاکنون یادی از آن‌ها نشده است، در این رویداد یاد و تقدیر خواهند شد.

موزه ارتباطات را به کارگاه ارتباطات ندارند!

محیط طباطبایی در ادامه به برگزاری کارگاهی برای کودکان و نوجوانان در روز دوم خردادماه در کاخ نیاوران با تاکید بر بیانیه یونیسف درباره تغییرات اقلیمی و نقش کودکان و نوجوانان در اصلاح این روند، اجرای پاراتور معلولان در سوم خردادماه در کاخ سعدآباد و کارگاه موزه صلح با عنوان «صلح و حال خوب» ‌ برای  جوامع مهاجر و پناهنده در ایران خبر داد و در ادامه گفت: در تلاش بودیم نشست «موزه و ارتباطات پایدار» را که با حضور یونس شکرخواه ـ استاد ارتباطات ـ برگزار می‌شود، در موزه ارتباطات برگزار کنیم که این فضا را در اختیار قرار ندادند و نهایت این رویداد چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت‌ماه در موزه بانک ملی برگزار می‌شود.

انجمن دوستداران حقوق میراث فرهنگی راه‌اندازی شد

او همچنین از راه‌اندازی انجمن دوستداران حقوق میراث فرهنگی خبر داد و افزود:‌مجوز این انجمن صادر شده و به این بهانه قرار است صبح دوشنبه اول خردادماه در کمیسیون ملی یونسکو به بررسی حقوقی دو مورد مصادقی از جمله «تخریب گذر آقانجفی اصفهان» و «تخریب بافت تاریخی شیراز» بپردازند.

راه‌اندازی موزه گل‌محمدی، آشپزخانه و تلاوت قران

رییس ایکوم ایران سپس از راه‌اندازی موزه آشپزخانه صنعتی از اول خردادماه در منطقه کردان استان البرز و موزه «گل محمدی» در کیلومتر ۱۷ جاده ساوه به مناسبت روز جهانی موزه‌ها خبر داد و افزود:‌به این بهانه نشست‌هایی با عنوان «موزه‌های صنعتی، توسعه محور در اول خردادماه در کاخ نیاوران و «گل سرخ، حال خوب» دوشنبه هشتم خردادماه در محل این موزه برگزار می‌شود.

به گفته او، موزه هنر کودک نیز از جمعه ۲۹ اردیبهشت‌ماه در موسسه بادبادک فعالیت خود را آغاز می‌کند.

محیط طباطبایی همچنین به راه‌اندازی موزه تلاوت قرآن در شهر اِوَز استان فارس از تیرماه ۱۴۰۲ اشاره کرد و گفت:‌ در این موزه که در آستانه راه‌اندازی است نخستین موزه صوتی و موسیقی قرآن به شمار می‌آید که مسابقات قرآنی و سبک‌های مختلف تلاوت را برگزار می‌کند.

او اضافه کرد: ما تا کنون موزه تلاوت قرآن نداشتیم، تنها موزه جهان به این شکل در مکه بود که در صورت صدور مجوز از سوی اداره کل موزه‌ها، موزه تلاوت قرآن شهر اوز، دومین آن در جهان خواهد شد.

رییس ایکوم ایران سپس اشاره‌ای داشت به برخی محدودیت‌ها و خلاء‌هایی که در صدور مجوز موزه پیش آمده است و اظهار کرد:‌ یکی از مشکلات ایکوم و تعریف آن از موزه، بی‌توجهی به «میراث دیجیتال» است. این شاخص جزو معیارهای اصلی نیست و این ایرادی است که ما به آن وارد کرده‌ایم. در واقع، در تعریف ایکوم از موزه به دو معیار «میراث طبیعی» و «میراث دیجیتال» پرداخته نشده است و این همان مشکلی است که با ما با اداره کل موزه‌های خودمان هم داریم. ما حاضریم برای رفع این خلاء در نوشتن دستورالعمل آن کمک کنیم.

نمایش زنده لباس ارامنه، خیمه‌شب‌بازی و چند برنامه برای «حال خوب»

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023