جامعه شهری

نیازمندی کیوسک‌های تهران احصا شد/ تعیین تکلیف طراحی کیوسک‌های مطبوعاتی با برگزاری مسابقه

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران با اشاره به اینکه از طریق برگزاری جلسات با کیوسک داران، سازمان زیباسازی و موسسه همشهری نیازمندی‌های کیوسک‌های تهران احصا شده است از تعیین تکلیف طراحی کیوسک‌های مطبوعاتی تهران با برگزاری مسابقه خبر داد.

به گزارش مجله خبری آبادی 118، سعید بیگی در تشریح روند ساماندهی و طراحی کیوسک های مطبوعاتی در شهر تهران گفت: برای طراحی بدنه کیوسک ها جلساتی با خود کیوسک داران برگزار شد تا نیازمندی های آنها احصا شود و باتوجه به اینکه کیوسک‌ها در منظر شهر قرار دارند با سازمان زیباسازی هم جلساتی برگزار شده است.

وی افزود: مثلا ملکی در شهر نوسازی شده، اما کیوسکی در مقابل این ملک باعث مخدوش شدن منظر شده و در این راستا با شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل مکاتبه کرده اند. از سوی دیگر با روزنامه همشهری به عنوان یک عضو آگاه مطبوعات جلساتی گذاشته شده تا راهکاری برای پررنگ کردن دوباره نقش مطبوعاتی کیوسک ها با در نظر گرفتن کاهش توجه مردم به روزنامه کاغذی دست پیدا کنیم. در حقیقت به دنبال این هستیم تا کارکرد آنها را تغییر دهیم و توجه مردم به روزنامه ها را بیشتر کنیم.

بیگی ادامه داد: در تلاش هستیم این موارد را تجمیع کنیم و برای طراحی کیوسک‌ها مسابقه برگزار کنیم ولی با توجه به پشت پرده کیوسک ها که حدود ۳۰ سال است مشکلات حقوقی و مالکیتی وجود دارد، کار سخت شده است. در مسیر ساماندهی و طراحی کیوسک های جدید ذینفعانی وجود دارند که زیرمجموعه شهرداری تهران نیستند؛ لذا نیاز به انجام برخی هماهنگی‌ها است.

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران تأکید کرد: قطعا کیوسک ها باید به عنوان یک المان شهری مورد توجه قرار گیرند و نیاز به نوسازی و تعریف مجدد کارکرد آنها است. امروز بسیاری از این کیوسک ها در حریم مدرسه و پاساژ قرار گرفته اند که دید ساختمان و یا مدرسه نوسازی شده را کور کرده است که نیازمند اصلاح است.

وی درباره الزام کیوسک ها تنها به فروش مطبوعات نیز گفت: کیوسک ها تنها ملزم به فروش مطبوعات نیستند و از چند رسته مجوز دریافت کرده اند در حقیقت می توانند کتاب، تنقلات، گل و صنایع دستی عرضه کنند؛ اما کارکردهای فرهنگی و اطلاع رسانی آنها برای ما اهمیت بیشتری دارد.

بیگی درباره نمونه های قبلی کیوسک‌های طراحی شده که در برخی نقاط تهران جانمایی شد نیز گفت: نمونه های قبلی آزمایشی بودند و خیلی مورد استقبال قرار نگرفتند. در حال حاضر ساختمان پلاسکو با نمایی زیبا اجرایی شده اما کیوسکی در مقابل آن، این نما را خراب کرده است؛ لذا باید طراحی این کیوسک ها از طریق مسابقه بازطراحی شود و در این مسیر ما به دنبال خلاقیت هستیم.

وی افزود: در طراحی کیوسک ها روی ابعاد نظر داریم؛ اما بر این امر که طراحی و شکل متحدی برای کل شهر داشته باشد، تأکیدی وجود ندارد.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023