گردشگری و سفر

هیر؛ شهر باغ‌های بهشتی

مجله خبری آبادی 118/اردبیل شهر هیر واقع در جنوب شهرستان اردبیل یکی از مهمترین مقاصد گردشگری استان اردبیل است که مورد توجه بسیاری از گردشگران بوده و دارای جاذبه های متنوع طبیعی و انسانساخت است.

به گزارش مجله خبری آبادی 118، شهر تاریخی و کهن هیر در منطقه فولادلو و در جنوب شرقی شهرستان اردبیل و در ۲۳ کیلومتری مرکز استان واقع شده است. این شهر بیش از ۲ هزار نفر جمعیت دارد و شهری کهن و تاریخی است. بافت کهن و مرکزی این شهر از نظر شهرسازی در زمره یکی از زیباترین بافت های شهری در سطح کشور قرار دارد و یکی از قطب‌های گردشگری در استان اردبیل محسوب می‌شود. شهر هیر در زمان زرتشتیان دارای اهمیت بوده‌است و معنی نام هیر یعنی آتش، از این رو می‌توان گفت ایرانیان در دوره زرتشت برای روشنایی احترام زیادی قائل بودند.

آب و هوای شهر هیر در پاییز و زمستان سرد ولی در بهار و تابستان معتدل و بعضاً گرم می‌شود. در این شهر باغ‌های گیلاس و آلبالو و سایر میوه ها فراوان اند که به همین خاطر به شهر باغ‌های بهشتی و شهر شکوفه های گیلاس معروف است. این شهر هرساله گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند. اولین پل معلق تمام شیشه ای قوسی شکل جهان در این شهر قرار دارد. در این شهر منطقه‌ای بسیار بکر و زیبا وجود دارد که پر از باغهای میوه است و رودی از میان این باغ‌ها عبور می‌کند.

این منطقه در پشت کوه‌های این شهر واقع شده‌است که به بهشت پنهان شهر هیر (دربند) مشهور است. به علت گردشگری و زیبا بودن این شهر خانه ها و ویلاهای بسیار زیبایی ساخته شده و خیابان‌های شهر هیر نیز مملو از درخت گیلاس می‌باشد.

از دیگر نقاط گردشگری در هیر می‌توان از دریاچه نئور نیز نام برد که دریاچه ای روی قله کوه باغرو می‌باشد که در زمستان یخ میزند و آب بسیار شفاف و زلال و خنکی دارد و دارای طبیعت چشم نوازی است. کوه های اطراف شهر هیر پر از گیاهان دارویی خاص و کمیاب است و شهر هیر دارای چشمه های آب شیرین و آبشارهای طبیعی نیز است، به طوری که آب لوله کشی منازل نیز از آب همین چشمه ها توسط سازمان آب تغذیه می‌شود و بسیاری از مردم شهرهای اطراف به این شهر می آیند و آب مصرفی خود را از هیر می‌برند.

از مناطق قدیمی و تاریخی هیر می‌توان از قلعه تاریخی هیر با قدمت بیش از سه هزار سال و مسجد جامع و عباسیه و حسینیه هیر و بازار هیر نام برد. شغل اصلی مردم این شهر غالباً زنبورداری و کشاورزی است و مردم بسیار مهمان‌نوازی دارد.

هیر؛ شهر باغ‌های بهشتی

هیر؛ شهر باغ‌های بهشتی

هیر؛ شهر باغ‌های بهشتی

هیر؛ شهر باغ‌های بهشتی

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023