جامعه شهری

واگذاری تبدیل وضعیت باغات به کمیسیون ماده ۵ فاجعه است

نایب رئیس شورای عالی استان‌ها گفت: واگذاری تبدیل وضعیت باغات به کمیسیون ماده ۵ فاجعه است.

به گزارش مجله خبری آبادی 118، موسی الرضا حاجی بگلو در نطق پیش از دستور خود در بیست و پنجمین اجلاس شورای عالی استان‌ها که با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد، گفت: حضور آقای قالیباف برای ما مغتنم است و باید از این فرصت استفاده کنیم. جناب آقای قالیباف در حضور شما کارهای بزرگی که در تهران در زمان شما انجام شده بسیاری از مشکلات این شهر را حل کرده است و ما قدردان این تلاش هستیم.

وی افزود: ما یک طرحی را در رابطه با کمیسیون ماده ۵ ارائه کردیم و ۲ سال است که به مجلس ارسال کردیم ولی متاسفانه با پیگیری‌های زیاد اکنون در مرکز پژوهش ها گیر کرده است. از آنجایی که بجز تهران کمیسیون ماده ۵ در اختیار استانداری‌هاست و شهرداری‌ها اختیاری دارند و اگر ما بخواهیم رونق ساخت و ساز را داشته باشیم باید این ماده اصلاح شود و در اختیار شهرداری قرار گیرد.

وی ادامه داد: در خصوص کمیسیون ماده ۷ هم مشکل داریم و قرار شده است تبدیل وضعیت باغات را به کمیسیون ماده ۵ واگذار کنند. اگر این اتفاق رخ دهد یک فاجعه تمام عیار خواهد بود چرا که رانت زیادی ایجاد می‌کند. مجلس شورای اسلامی به عنوان پارلمان ملی و شورای اسلامی به عنوان پارلمان محلی شناخته می‌شود اما ما نتوانسته‌ایم از این ظرفیت عظیم به درستی استفاده کنیم و اگر ما بتوانیم قانون را در حوزه شوراها به درستی اعمال کنیم، بسیاری از مشکلات شوراها حل می‌شود.

وی تاکید کرد: پیش از این شورای عالی استان‌ها ذیل ساختار مجلس بود و انتظار ما این است که دوباره این مناسبات برقرار شود. طرحی در دست تدوین داریم که منصوبان دولت در استان ها در حوزه اختیارات شوراها، به مدیریت شهری پاسخگو باشند. فرمانداران و استانداران در حوزه اختیارات خود، جایگاه فرا انسانی کسب کرده‌اند و خود را به مردم پاسخگو نمی‌دانند. بنابراین طرحی را برای پاسخگو کردن استانداران و فرمانداران و منصوبان دولت در استان‌ها از سوی شوراها آماده کرده‌ایم. از این رو از شما درخواست داریم برای وصول طرح و تصویب آن مجلس همکاری لازم را انجام دهد.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023