اجتماعی

پیگیری شناسایی نیازمندان با داده‌های بانکی/ تشکیل صندوق ضمانت وام اشتغال مددجویان

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد با اشاره به تشکیل صندوق ضمانت وام اشتغال اعلام کرد: صندوق در مراحل ثبت اساسنامه است و با پیش بینی کمیته امداد در تامین منابع به نظر در سال آینده صندوق ضمانت با پشتوانه برقرار شده، ۳۰ هزار ضمانت نامه صادر کند.

به گزارش مجله خبری آبادی 118، مرتضی فیروزآبادی در اولین همایش ملی راهبران اشتغال کمیته امداد، با بیان اینکه به مسیر اشتغال در کمیته امداد توجه ویژه شده اما یک مسیر رایج داشتیم که به افراد تسهیلات داده می شد و افراد خودشان شغل ایجاد می‌کردند که مسیر خوبی بوده است، اظهار کرد: از چند سال گذشته مسیر راهبری نیز به مجموعه فعالیتهای امداد اضافه شده است. راهبران شغلی کاربلدهای حوزه های تخصصی هستند که ما مجریان طرحهای اشتغال را به نوعی به این افراد گره می‌زنیم و این افراد با نظارت و آموزش و مشارکت در تولید و در فروش محصولات سعی می‌کنند اشتغال انفرادی را به یک اشتغال جمعی در حالتی که استقلال تولیدکننده و مددجو حفظ شود، تبدیل کنند. به نظر این اتفاق خوبی است و تجربیات خوبی هم داشته است. 

به گفته وی، تا ۱۰ بهمن ماه ۳۳۰ هزار فرصت شغلی ایجاد شده است و ۲۰ همت هزینه شده است. از این ۲۰ همت، ۱۸.۵ همت تبصره ۱۶ است. 

فیروزآبادی اظهار کرد: این مبلغ تسهیلاتی که هزینه شده ۲.۵ برابر تسهیلات سال گذشته است.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد با بیان اینکه با ارزیابی خود کمیته امداد تا سال گذشته ۹۳ درصد به هدف اصابت داشتیم، گفت: طی ۶ ماه اخیر وزارت تعاون، نظام رصد و پایش داشته و براساس آن سامانه، ۹۴ درصد، کمیته امداد به هدف اصابت داشته است.

فیروزآبادی اعلام کرد که به نظر بعد از وزارت صمت، دومین دستگاه اشتغالزایی کشور هستیم. 

وی با این تعبیر که به نظر تسهیلات یک بذر است و باید در زمین خوبی کاشته شود و به آن رسیدگی شود تا به نتیجه خوبی منجر شود، افزود: به نظر طرح راهبری و راهبران پیشرفت می‌توانند به این کار کمک کنند و ما بتوانیم بخش مهمی از فعالیتمان را در این مسیر سامان دهیم. 

وی ادامه داد: گام بعدی که بتوانیم در سال ۱۴۰۲ برداریم این است که بتوانیم مجموعه راهبران را شبکه و به شرکتهای بزرگ وصل کنیم و پایشان را به بازارهای صادراتی باز کنیم. مسئله بازار محصولات برنامه بعدی خواهد بود.

فیروزآبادی در ادامه به تشکیل صندوق ضمانت اشاره کرد و در این باره توضیح داد: صندوق در مراحل ثبت اساسنامه است و با پیش بینی کمیته امداد در تامین منابع به نظر در سال آینده صندوق ضمانت با پشتوانه برقرار شده، ۳۰ هزار ضمانت نامه صادر کند. 

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: همچنین بحث دانش بنیان را نیز دنبال خواهیم کرد. هوشمندی فرآیندها یک سیاست ماست و جهت گیری ما این است بتوانیم مبتنی بر داده ها در شناسایی نیازمندان و افراد، خودکفا عمل کنیم. با وزارت رفاه جلسات خوبی داشتیم و خواستیم این دهک بندی، متناسب با شرایط ما اصلاح شود و با داده‌های بانکی، نیازمندان را شناسایی و به آنها خدمت دهیم.

وی در ادامه با بیان اینکه یک ماه دیگر تا پایان سال باقی مانده است گفت: هر سال رفتار بانک مرکزی این بود که می‌توانستیم تسهیلات اشتغال را تا ابلاغ بخشنامه سال بعد پرداخت کنیم. امسال بانک مرکزی ۲۹ اسفند را آخرین روز کاری اعلام کرده لذا خواهش ما این است یک ماه پیش رو بتوانیم دیگر تسهیلات را بگیریم و پرونده‌های بانک را به صفر نزدیک کنیم.

به گزارش مجله خبری آبادی 118، سید عباس حسینی معاون وزیر اقتصاد نیز در این مراسم گفت: کار بسیار ارزشمندی توسط راهبران در حوزه اشتغال مددجویان امداد انجام شده است.

وی همچنین در زمینه کمک به ایجاد اشتغال به کمیته امداد، اعلام آمادگی و تاکید کرد: از مهمترین اهداف راهبری، پایداری شغلی و توسعه و تداوم آن است.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023