گردشگری و سفر

گردشگری سلامت ظرفیت موثر دروازه ارتباطی ایران و تاجیکستان

مجله خبری آبادی 118/خراسان رضوی نایب رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی مشهد گفت: با توجه به اینکه ایران قرابت فرهنگی با تاجیکستان دارد، بایستی در حوزه گردشگری سلامت نیز فعال شود.

فاطمه سلیمی در خصوص حضور موثر مدیریت شهری مشهد در نمایشگاه فرصت‌های اقتصادی ایران در تاجیکستان اظهار کرد: با روی کار آمدن دولت سیزدهم و قرارگرفتن آیت‌الله رئیسی در جایگاه ریاست جمهوری اقدامات موثری در زمینه احیا و ارتقای روابط میان ایران و تاجیکستان صورت پذیرفته است. برگزاری نمایشگاه فرصت‌های اقتصادی ایران در تاجیکستان و حضور هیاتی از مدیران شهری و استانی در این نمایشگاه را می‌توان جلوه‌ای از فعالیت‌ها و اقدامات رئیس‌جمهور ایران دانست.

وی با بیان اینکه شرکت‌های مختلفی در نمایشگاه تاجیکستان حضور دارند، اضافه کرد: برپایی این نمایشگاه به مدیریت شهرداری مشهد فرصتی برای رونق اقتصادی، اشتغال نیروی انسانی و اقدام موثر در چرخه تولید و اقتصاد است. انعقاد قرارداد اقتصادی و تجاری موجب تحقق زندگی پویا برای همشهریان شده و چرخ اقتصادی را به حرکت درمی‌آورد.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی مشهد تصریح کرد: عرضه دستاوردها و اقدامات حوزه فرهنگی و فعالیت‌های شهرداری مشهد برای نخستین بار در نمایشگاه فرصت‌های اقتصادی فراهم شده است؛ این در عین حالی است که در نخستین روز فعالیت نمایشگاه شاهد استقبال پرشوری از بخش دستاوردها و ظرفیت‌های فرهنگی مشهد بودیم.

سلیمی با اعلام اینکه جامعه بر چهار رکن اقتصاد، فرهنگ، سیاست و اجتماع استوار است، افزود: زیربنای تمام امور معطوف به حوزه فرهنگی است؛ زبان، فرهنگ و دین مشترک میان ایران و تاجیکستان موجب محبت میان این ۲ کشور و اعتماد متقابل شده که می‌تواند در زمینه‌های اقتصادی نیز یاری‌رسان باشد.

وی ادامه داد: در کشور تاجیکستان نیز همچون مشهد طرح تفصیلی و بازسازی منازل قدیمی مطرح است؛ از این رو می‌توانیم با تبادل اطلاعات شاهد حضور، اثربخشی و تسهیل‌گری فعالان عرصه ساخت‌وساز باشیم. مدیریت شهری می‌تواند در عرصه بین‌المللی سرمایه‌گذاری داشته و برای شهر کسب درآمد کند.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی مشهد گفت: موضوع زنان در شاهنامه و هویت، زبان مادری و پیشه مشترک میان ایران و تاجیکستان از جمله مواردی است که در این نمایشگاه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت؛ همچنین نقالی، شاهنامه‌خوانی، موسیقی محلی و تولیدات فرهنگی مورد توجه بازدیدکنندگان بود.

عضو هیات رئیسه شورای اسلامی مشهد عنوان کرد: با هدف صدور خدمات مهندسی و دستاوردهای حوزه هوشمندسازی و خدمات شهری می‌توانیم ظرفیت‌های خود را در اختیار کشور تاجیکستان قرار دهیم.

وی ادامه داد: از این رو معاونت اقتصادی شهرداری مشهد بسته‌ سرمایه‌گذاری در نظر گرفته تا تعاملی میان صنعتگران، پیمانکاران و تجار تاجیک در ایران فراهم آورد؛ حضور اعضای شورای اسلامی شهر در این نمایشگاه به عنوان نهاد سیاست‌گذار، نقش‌آفرین بوده و در روابط میان مشهد و دوشنبه اثرگذار است.

سلیمی با اشاره به اینکه هفته فرهنگی و تبادل فرهنگ میان زنان ایرانی و تاجیک مورد پیگیری است، گفت: در نظر داریم از ظرفیت زنان بازرگان در چنین فرصت‌های بین‌المللی بهره‌ بگیریم تا به این واسطه رونق اقتصادی بانوان مشهد نیز مهیا شود. وجود مبارک حضرت رضا(ع) و شاهنامه از جمله ظرفیت‌هایی است که بایستی در عرصه بین‌المللی عرضه شود.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی مشهد وی با اشاره به مقوله گردشگری سلامت میان ایران و تاجیکستان بیان کرد: کشور تاجیکستان با کمبود دارو و پزشک مواجه است و شهروندان آن برای رفع نیازهای خود در حوزه سلامت به کشورهای دیگر سفر می‌کنند. شهرداری مشهد آمادگی بهره‌مندی از این ظرفیت را دارد.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023