جامعه شهری

ساخت تم پارک «پسردلفینی» در بوستان لویزان در انتظار تأیید اداره منابع طبیعی تهران

مدیرعامل سازمان سرمایه گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری تهران در مورد آخرین وضعیت ایده ساخت شهربازی در بوستان لویزان توضیحاتی ارائه کرد.

نوید خاصه باف در گفت‌وگو با مجله خبری آبادی 118، در مورد راه‌اندازی شهربازی در جنگل‌های لویزان با بیان اینکه یک شرکت که توانمندی خوبی هم دارد برای ساخت این مجموعه اعلام آمادگی کرده است، افزود: طرح اولیه به شهرداری منطقه ۴ داده شده است و سرمایه گذار این مجموعه عنوان کرده که با حفظ محیط‌زیست و درختان  می‌تواند طرح شهر بازی خود را اجرایی کند.

وی با اشاره به اینکه شهربازی‌ها دیگر به مانند گذشته پاسخگو نیستند و به همین دلیل «اسکای لند» که مجموعه‌ای از شهربازی، رستوران و فروشگاه‌ها در کنار یکدیگر قرار دارند رواج یافته است، اظهارکرد: «تم‌پارک‌ها» یک قهرمان برای بچه‌ها درست می‌کند که به عنوان یک نماد معرفی می‌شود و در عین‌حال که افراد در شهربازی تفریح می‌کنند، در انتها با خرید عروسک‌ها، کارتون‌ها و بازیهایی که در رابطه با آن شخصیت‌ها درست کرده درآمد کسب می‌کنند و یک مدل درآمد ترکیبی را ایجاد می‌کنند و دقت داشته باشید که شرکت‌هایی همچون والت‌دیزنی شخصیت‌هایی را  می‌سازد؛ اما ما در فرهنگمان  شخصیت‌هایی داریم که در گذشته در افسانه‌هایمان بودند و پشت آن هزاران قصه و داستان دارد که به لحاظ فرهنگی هم می‌توانیم به آن بپردازیم.

مدیرعامل سازمان سرمایه گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری تهران با بیان اینکه در حال حاضر پارک‌ها و شهربازی‌ها در دنیا به سمت «تم‌پارک» رفته است، گفت: به چند دلیل این اتفاق رخ داده است، چون شهربازی به خودی خود نمی‌تواند سودآور باشد و در حال حاضر طراحان سعی می‌کنند که با تمرکز بر روی یک شخصیتی که تعریف می‌کنند، شهربازی یا پارک را رونق بدهند که در اسکای لند(مجموعه شهربازی و رستوران)  لویزان پس زمینه (تم)  قالب که پیشنهاد دادند؛  پسر دلفینی است که البته در کنار آن می‌توانند از تم‌های دیگری نیز استفاده کنند.

خاصه باف ادامه داد: تم‌پارکی که در منطقه ۴ بحث آن مطرح شده سرمایه گذار اعلام کرد که به دلیل تم‌پارک و شخصیتی که می‌خواهم ایجاد کند، فضای جنگی برایش مهم است چراکه پس زمینه قالب طرحش تم پسر دلفینی است و یک فضای جنگی دارد؛ اما بارها اعلام کرده که حفظ محیط‌زیست برایش مهم است چراکه جانمایی ها را در بافت جنگلی لازم دارد و مذاکراتی را شهرداری منطقه با محیط‌زیست و اداره منابع طبیعی تهران داشته است که براساس ظرفیت‌های قانونی جایی را در نظر بگیریم که بدون قطع درخت این کار انجام شود.

وی با تأکید بر اینکه شهرداری تهران نسبت به قطع درخت و بحث حفظ محیط‌زیست به شدت حساسیت دارد، افزود: ساخت این «اسکای لند» در بوستان لویزان در اداره کل منابع طبیعی در حال بررسی است تا به این جمع‌بندی برسد که به محیط‌زیست آسیبی نمی‌خورد و معمولا یک دفترچه‌ای را صادر می‌کند و در آن شرایطی را می‌آورد و به شهرداری اجازه بهره‌برداری می‌دهد. 

مدیرعامل سازمان سرمایه گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری تهران در مورد صدور دفترچه بهره برداری، گفت: بر اساس دفترچه بهره‌برداری از بوستان‌ها و جنگل‌ها به شهرداری تهران اجازه می‌دهد که با رعایت شرایطی همچون توجه به نوع سازه، متریال، میزان گودبرداری و…. اقداماتی را انجام دهد البته شهرداری تهران قطعا با اقداماتی همچون  بتن‌ریزی مخالف است؛ بلکه در حدی که پایه‌های شهربازی در آن نصب شود که این موضوع هم در حال بررسی است و هنوز اداره منابع طبیعی تهران پاسخ نهایی را نداده است.

وی افزود: اگر نظر اداره‌کل منابع طبیعی تهران مثبت بود و اجازه بهره برداری صادر شد، سرمایه‌گذار مطالعات خود را آغاز می‌کند و براساس آن کارشناسی می‌شود و کارشناسی آورده طرفین و دوره بهره‌برداری را مشخص می‌کند؛ البته دقت داشته باشید که جنس این نوع قراردادها مشارکت مدنی نیست چون زمین قابلیت واگذاری ندارد و متعلق به اداره منابع طبیعی است؛ لذا جنس این قراردادها یا BOT یا BOLT است.

به گفته خاصه باف، سرمایه‌گذار در این شرایط سرمایه‌گذاری می‌کند و مدت زمانی که کارشناس تعیین کرده را بهره‌برداری می‌کند و تجهیزات را تحویل شهرداری تهران می‌دهد و خداحافظی می‌کند و بعد از آن شهرداری تهران بهره‌برداری می‌کند. اگر در مدل‌های مالی این دو مدت زمان ۱۰-۱۵ ساله باشد شهرداری می‌تواند ادامه‌اش را انجام دهد. اگر مدل مالی طوری باشد که ببینیم صرفه اقتصادی ندارد و ۳۰ سال طول می‌کشد مدلش می‌شود BOO که خدمتی ارائه می‌دهید و از محل آن بهره‌برداری می‌کنید و تجهیزات را تحویل شهرداری نمی‌دهید چون دیگر ارزشی ندارد و تجهیزات را خودتان جمع می‌کنید و می‌روید.

مدیرعامل سازمان سرمایه گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری تهران در مورد آخرین وضعیت ساخت این «اسکای لند» گفت: شهرداری منطقه در حال پیگیری موضوع از اداره کل منابع طبیعی تهران است و یک مقدار پیچیدگی دارد.

انهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023