جامعه شهری

هدف راهبردی صندوق، رشد متوازن ضریب پوشش بیمه در کشور است

مجله خبری آبادی 118/لرستان معاون توسعه مدیریت و برنامه‌ریزی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایرکشور گفت: یکی از اهداف راهبردی صندوق، رشد متوازن ضریب پوشش بیمه در کشور است.

ذبیح‌اله عابدینی در جریان بازدید از جهاددانشگاهی لرستان، با بیان اینکه صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر از ابتدای دولت سیزدهم در نخستین و مهم‌ترین گام، برنامه راهبردی پنج ساله خود را با مشارکت فعال همه ذی‌نفعان کلیدی خود تدوین کرده است.

وی با بیان اینکه اجرای این برنامه رسماً از ابتدای سال گذشته آغاز شده و به صورت جدی مبنای همه اقدامات تحولی صندوق قرار دارد، بیان کرد: یکی از مهم‌ترین موضوعات برای موفقیت در اجرای برنامه راهبردی همسویی عمودی و افقی است که ما در صندوق علاوه بر همسویی افقی همه بخش‌ها و حوزه‌های عملیاتی و پشتیبانی در ستاد مرکزی، اقدامات هماهنگی را برای همسویی عمودی از بالاترین سطح یعنی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی تا پایین‌ترین سطوح اجرایی یعنی کارگزاران سراسر کشور پیاده‌سازی کرده‌ایم.

معاون توسعه مدیریت و برنامه‌ریزی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایرکشور گفت: نشانه موفقیت صندوق در همسویی عمودی در سطوح بالادستی، رتبه برتر صندوق در ارزیابی کارگروه‌های تخصصی وزارتخانه و اجرای برنامه‌های تحولی در حوزه‌های منابع انسانی، بهبود فرآیندها و نظام‌های مدیریتی است که در همین راستا، یکی از اهداف راهبردی صندوق رشد متوازن ضریب پوشش بیمه در کشور است.

عابدینی با بیان اینکه برای اجرای این هدف مهم که در راستای گسترش عدالت اجتماعی و اقتصادی و در راستای اهداف دولت سیزدهم محسوب می‌شود، بیان کرد: برای اولین بار در تاریخ صندوق، الگوی برنامه‌ریزی برای هدف‌گذاری و تخصیص منابع در سراسر کشور به صورت اقتضایی انجام می شود که در این الگو با همکاری فعال معاونت بیمه‌ای و هماهنگی استان‌ها و برنامه‌ریزی سایر بخش‌های صندوق از ابتدای سال جاری آغاز شده است.

وی اضافه کرد: هدف‌گذاری برای جذب بیمه شده و تخصیص منابع مالی و انسانی در هر استان بر اساس ظرفیت‌های همان استان انجام می شود.

معاون توسعه مدیریت و برنامه‌ریزی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کشور گفت: با اجرای این الگوی جدید، استان‌هایی که تاکنون از منابع حمایتی دولت کمتر بهره‌مند شده‌اند، بیشتر مورد توجه قرار خواهندگرفت؛ علاوه بر این برنامه‌های ویژه‌ای برای آموزش نیروی انسانی این استان‌ها، تقویت ساختارهای عملیاتی و پشتیبانی آن‌ها و اطلاع رسانی به جامعه هدف صندوق در آن استان‌ها طراحی شده و در حال انجام است.

عابدینی اظهار کرد: بررسی روند تخصیص بودجه صندوق از ابتدای تشکیل صندوق تاکنون نشان‌دهنده روند صعودی تخصیص بودجه نسبت به سال‌های گذشته است به طوری‌که با پیگیری‌های معاونت توسعه مدیریت و برنامه‌ریزی، تخصیص در سال جاری نسبت به پایان سال قبل بیش از ۲۰۰ درصد رشد داشته‌ و صندوق موفق شده‌ است ۷۰ درصد از از بودجه تخصیصی را دریافت کند.

معاون توسعه مدیریت و برنامه‌ریزی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کشور ادامه داد: همچنان مقایسه تعهدات پرداخت شده نسبت به پرداختی دولت نشان می‌دهد فاصله زیادی بین میزان بدهی واقعی دولت به صندوق و میزان پرداختی به صندوق وجود دارد و در این راستا تلاش‌های بسیار زیادی از سوی این معاونت انجام شده است به طوریکه ضمن درج بدهی در سامانه‌های سماد وزارت اقتصاد و دارایی و سامانه تعهدات فرابودجه‌ای سازمان برنامه، مکاتبات متعددی با مراجع ذیصلاح انجام شده و ضمن پیگیری‌های شفاهی و حضوری متعدد، نشست‌های حضوری چندی هم با مسئولان ذیربط در سازمان برنامه و بودجه انجام داده‌ که از جمله نتایج آن تکلیف دولت ذیل بند ب ماده ۲۹ قانون برنامه هفتم توسعه مبنی بر پرداخت بدهی‌های خود به صندوق است.

عابدینی گفت: از نکات قابل توجه و ارزنده دیگر که در معاونت توسعه مدیریت و برنامه‌ریزی انجام می‌شود پیگیری سطوح درآمدی است که طی سال گذشته و سال‌جاری، تلاش‌های بسیاری برای افزایش سطوح درآمدی انجام شد این کار جهت کفایت مستمری مستمری‌بگیران صندوق و بهبود مستمری صندوق نسبت به مستمری نهادهای حمایتی انجام شده‌است به طوری‌که رشد سطوح به طور متوسط با ۵۷ درصد رشد برای سال ۱۴۰۲ انجام و با تلاش‌های زیاد مجوز آن از سازمان برنامه و بودجه اخذ شد و این امر برای سال ۱۴۰۳ نیز پیگیری شده و امیدواریم متوسط رشد ۳۵ درصدی برای سال آینده از سوی سازمان برنامه و بودجه تایید شود.

معاون توسعه مدیریت و برنامه‌ریزی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کشور اضافه کرد: با الحاق ماده ۳۰ به قانون برنامه هفتم مبنی بر “متناسب سازی پرداختی به مستمری بگیران و اصلاح شرط بازنشستگی اختیاری با ده (۱۰) سال سابقه پرداخت حق بیمه و داشتن حداقل سن هفتاد (۷۰) سال سن” این معاونت اقدامات لازم برای برآورد بار مالی پیشنهاد را انجام داد و به صورت مکاتبه‌ای و حضوری پیگیری‌های لازم از مراجع ذیربط را انجام داد که در صورت عدم تامین بار مالی اجرای این ماده، در صورت تصویب نهایی، صندوق با چالش در تامین منابع در اجرای طرح روبرو می‌شود.

عابدینی خاطرنشان کرد: این معاونت در حوزه منابع انسانی در راستای احترام به فرهنگ ایثار و شهادت نسبت به تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی و شرکتی فعال در صندوق که از خانواده‌های ایثارگران هستند اقدام کرده است.

وی افزود: در حوزه آموزش فعالیت‌های چشمگیری در راستای برگزاری دوره‌های تاثیرگذار برای پرسنل اقدام شده و نظام پیشنهادات را در راستای برنامه تحولی فعال و با پرداخت حق پیشنهادات، سیستم نظام پیشنهادات را احیا کرده است.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آماده برای کشف ی سفر مجازی … ورزش با ساعت هوشمند عکاسی با طعم هدفون های 2023